شناسایی دو بیمار مبتلا به سندروم « ر ت » در سوادکوه

تاریخ انتشار : دوشنبه 26 تیر 1396 - ساعت : 13:58

کد مطلب: 26752 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اداره بهزیستی سوادکوه خبر داد:

شناسایی دو بیمار مبتلا به سندروم « ر ت » در سوادکوه

مازندشورا: سوادکوه- رئیس بهزیستی شهرستان سوادکوه گفت:در این شهرستان ۴۵ هزار نفر، دو نفر با سندرم رت شناسایی شده‌اند که نسبت بسیار بالایی است چرا که شیوع آن یک نفر از هر ۱۰ هزار نفر است.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار مهر، محمد دادمهر، ظهر دوشنبه، در جلسه شورای ادارای شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه جامعه هدف بهزیستی جزو متعهدترین اقشار جامعه هستند، افزود: اصلی‌ترین وظیفه ما حفظ کرامت، شأن و منزلت آنهاست.

رئیس بهزیستی شهرستان سوادکوه، با تأکید بر اهمیت پیشگیری؛ پیشگری اولیه را کم‌هزینه‌ترین نوع پیش‌گیری و محور توسعه پایدار برشمرد و از جمله طرح‌های پیشگری را طرح غربالگری ژنتیک، شنوایی و بینایی اعلام کرد و افزود: سوادکوه تنها شهرستان در استان که در طی دو سال متوالی، غربالگری ژنتیک را انجام داده است.

دادمهر از جمله علل اصلی آسیب‌های اجتماعی را تغییر سبک زندگی و مصرف مواد مخدر اعلام کرد و گفت: همچنین، معلولیت‌های نوظهور شرایطی را ایجاد کرده که نیازمند نگاه علمی دقیق و بررسی آسیب شناسانه مسئله است.

وی با بیان اینکه میزان شیوع سندرم رت در جهان، یک نفر از هر ۱۰ هزار نفر و بیشتر در میان دختران شایع است، افزود: سن ابتلا آن از ۶ تا ۱۸ ماهگی است و این سندرم موجب پسرفت مهارت‌های حرکتی در کودک می‌شود و در شهرستان سوادکوه با جمعیت حدود ۴۵ هزار نفر، دو نفر یا این سندرم شناسایی شده‌اند که نسبت بسیار بالایی است.

دادمهر با بیان اینکه سندرم داون، بیشتر در بارداری در سنین بالا مشاهده شده است، گفت: اما در شهرستان سوادکوه مواردی شناسایی شده که مرتبط با بارداری در سنین پایین بوده که نیازمند پیگیری، آگاه‌سازی مستمر و به‌موقع است و مسئولیت ما را در این رابطه بیشتر می‌کند.

وی آگاه‌سازی و آموزش را از جمله راهکارهای پیشگیری معلولیت برشمرد و افزود: در سال گذشته در این شهرستان به یک هزار ۷۵۰ نفر در این موارد آموزش داده‌ایم.

دادمهر با اشاره به ۵۵ هزار معلول شناسایی شده در استان، تعداد معلولان شناسایی شده شهرستان سوادکوه را ۷۷۰ نفر برشمرد و افزود: به ۴۲۰ نفر از این تعداد که در حد معلولیت متوسط بالا هستند، مستمری پرداخت و به ۱۳۵ خانوار سرپرست معلول نیز خدمات داده و به خانواده ۱۱ معلول ضایع نخایی نیز، هزینه پرستاری پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به افزایش حدوداً سه برابری مستمری معلولان، گفت: در سه ماه اخیر این مبلغ از محل هدفمندی یارانه‌ها تأمین شده و قرار بر این است تا در بودجه سازمان بهزیستی گنجانده شود.

دادمهر با بیان اینکه ۲۵ معلول شهرستان بیمه کارفرما یا خویش‌فرما هستند، گفت: در سال گذشته مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان وام برای اشتغال‌زایی معلوان شهرستان پرداخت و در سه ماه اخیر نیز تا کنون ۳۱۵ میلیون تومان اعتبار گرفته شده است.

رئیس بهزیستی شهرستان سوادکوه با بیان اینکه، هیچ زن سرپرست خانوار در صف نوبت نداریم، گفت: همه متقاضیان در این زمینه ساماندهی شده‌اند.

وی همچنین گفت: روز چهارشنبه هفته جاری؛ مرکز اورژانس اجتماعی شهرستان سوادکوه متمرکز با دیگر مراکز اورژانس در کل کشور، افتتاح خواهد شد.


منبع : مهر - مازندران

برچسب ها : #شهرستان #سوادکوه #اینکه #افزود #دادمهر #بهزیستی #شناسایی #معلول #سندرم #برشمرد #بیشتر #پرداخت #تعداد #جامعه #اشاره #اورژانس #تومان #معلولان #سرپرست #خانوار #گذشته #مستمری #میلیون #آموزش #استان #اجتماعی #اعلام #ژنتیک #غربالگری #همچنین #نیازمند #آگاه‌سازی #بارداری #شده‌اند #پیشگری #معلولیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شناسایی دو بیمار مبتلا به سندروم « ر ت » در سوادکوه

*

*