مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2683 -تاریخ انتشار : دوشنبه 03 تیر 1392 -ساعت : 09:27

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتقاد از شهرفروشی شهرداران مازندران/ افزایش نگران کننده تغییر کاربری اراضی

فرزانه اعلام کرد:

انتقاد از شهرفروشی شهرداران مازندران/ افزایش نگران کننده تغییر کاربری اراضی

مازند شورا: معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران با انتقاد از شهرفروشی شهرداران با اعمال ماده صد، از افزایش بی رویه تغییر کاربری های اراضی کشاورزی در شهرهای ساحلی و روستاهای مازندران ابراز نگرانی کرد

مازند شورا: ولی الله فرزانه پیش از ظهر یکشنبه در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی مازندران در سالن اجتماعات معاونت برنامه ریزی استانداری اظهار داشت: متاسفانه به دلیل بی توجهی های شهرداران، متاسفانه خیابان های سه متری در عصر تکنولوژی شهرها را تبدیل به روستاهای بزرگ کرده که برازنده استان نیست.

وی افزود: متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولان امر، هر هفته بر تعداد ساخت و سازهای بی رویه و غیرمجاز در بافت روستاها افزوده می شود که آینده منابع طبیعی مازندران را نگران کننده کرده است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران با انتقاد از تبدیل غیرکارشناسی روستاهای استان به شهرهای جدید، تصریح کرد: متاسفانه با تبدیل روستا به شهر، المان و منابع طبیعی روستاهای استان به نابودی می رود.

فرزانه با بیان اینکه تبدیل بی مورد و بدون کارشناسی روستاهای استان به شهرها به دلیل مقاومت های بی مورد برخی مسئولان غیرکارشناس در بخش ها و مناطق استان بوده است، یادآور شد: متاسفانه این مهم سبب می شود که روستاها با تبدیل به شهر بیش از پیش محروم شوند.
 
معاون استاندار مازندران در ادامه با اشاره به عدم رغبت جوانان استان برای اشتغال در بخش کشاورزی استان، اظهار داشت: جوانان استان به دلیل اینکه کشاورزی مازندران را غیراقتصادی می دانند به این حوزه روی نمی آورند.

این مسئول استانداری مازندران با بیان اینکه رسانه ها باید تجربه های موفق بخش کشاورزی را برای فارغ التحصیلان این حوزه به خوبی معرفی کنند، افزود: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی مازندران 24.5 درصد بوده و از میانگین کشوری بالاتر است ولی در بخش اشتغال کشاورزی، مازندران توفیقاتی نداشته است.

فرزانه با اعلام اینکه 16 هزار و 500 تومان ارزش افزوده تولیدات بخش کشاورزی مازندران است، افزود: مازندران را در حالی قطب کشاورزی کشور می دانیم که بخش اعظمی از جوانان بیکار استان رغبتی برای روی آوردن به کشاورزی مازندران جهت انتخاب شغل خود ندارند.

وی با بیان اینکه مقرر شده بود سرشماری کشاورزی کشور امسال به صورت همزمان در مازندران برگزار ولی به دلیل برگزاری انتخابات و جابجایی رؤسای دولت ها، این طرح به صورت پایلوت در یکی از دهستان های هر استان اجرا، که دهستان لیتکوه آمل برای اجرای این مهم انتخاب شده است.

وی اظهار امیدواری کرد با استخراج این سرشماری بتوانیم به اهداف بلندمدت استان در بخش های مختلف کشاورزی دست یابیم

 معاون استاندار مازندران در ادامه با تاکید بر بیمه کردن جوانان دارای شغل آزاد در واحدهای صنفی، بیان کرد: یکی از اهداف غایی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها توسعه تامین اجتماعی در کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای مهار گرانی باید قدرت خرید مردم را بالا برده و مدیریت مصرف داشته باشیم، افزود: با تحقق این مهم فرهنگ کارآفرینی در کشور نهادینه می شود.

فرزانه از آغاز عملیات اجرایی طرح ملی آمایش سرزمین در مازندران خبر داد و گفت: وضعیت موجود مازندران در شاخص های مختلف اقتصادی، اجتماعی، صنعت و کشاورزی در قالب 52 جلد سند تدوین شده است.

وی بیان داشت: طرح ملی آمایش سرزمینی به مفهوم استفاده بهینه از زمین توسط کشاورز بوده و به دنبال توسعه اقتصاد کشاورزی و رونق کسب و کار در این حوزه است.

فرزانه گفت: باید سیاسیون را قانع کنیم که بی جهت روستاها را تبدیل به شهر نکنند تا اراضی بهینه و بکر کشاورزی روستاها تبدیل به برج های بزرگ و آسمان خراش های بی اساس نشود.

شاخص های موفق کشاورزی مازندران

 رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران نیز در ادامه با تبیین شاخص های مثبت بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: مازندران در 25 شاخص بخش کشاورزی رتبه برتر کشور را دارد.

رضا عظیمی با بیان اینکه مازندران در تولید محصولات غذایی کشور جایگاه ویژه ای دارد، افزود: هم اکنون 90 درصد کیوی کشور در مازندران تولید می شود.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت های بخش کشاورزی مازندران، اظهار کرد: توسعه نامتوازن صنایع تبدیلی، حلقه مفقوده توسعه نیافتگی بخش کشاورزی استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، نقش مدیریت تولید و مهندسی کشاورزی را در ارتقا شاخص های تولید بخش کشاورزی استان حائز اهمیت دانست و گفت: باید مازندران خود را به شاخص های بین المللی بخش کشاورزی برساند چرا که این استان در بسیاری از شاخص های کشاورزی از استانداردهای کشوری بالاتر است./ مهرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران، شهرسازی ،ش - -

نظر شما در مورد : انتقاد از شهرفروشی شهرداران مازندران/ افزایش نگران کننده تغییر کاربری اراضی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها