مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2766 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 خرداد 1392 -ساعت : 11:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
غفلت از اجرای طرحهای فرهنگی در سواحل

غفلت از اجرای طرحهای فرهنگی در سواحل

مازند شورا: با بررسی طرح های دریا طی سالهای گذشته در سواحل مازندران می توان مشاهده کرد که از اجرای طرح های فرهنگی در سواحل غفلت شده و اجرای صحیح طرحهای سالمسازی دریای مازندران نیازمند به پنج سال کامل اعتبار استان دارد.

مازند شورا: در حالي كه 16 خرداد ماه 92 آغاز اجراي طرحهای سالم سازي دريا در مازندران اعلام شده، تعطیلات زودهنگام در کشور هجوم بی شماری از مسافران را به سواحل شمالی به خصوص دریای مازندران کشانده است.

هر سال با هجوم مسافران و شلوغی در سواحل، مسائلی نظیر برنامه های فرهنگی، آمار غرقی ها، تولید زباله، شنای مختلط و نبود امکانات و زیر ساخت در طرح های دریا به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه و سنتی ترین مشکل استان مطرح می شود.

نیاز 5 سال اعتبار استان برای آزادسازی سواحل

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با بیان اینکه دریا یک فرصت است گفت: به رغم همه محدودیت ها و تنگناهای اعتباری اجرای طرح های سالمسازی دریا به نسبت ادوار گذشته از موفقیت های چشمگیر برخوردار بوده است.

هادی ابراهیمی با اشاره به ناکافی بودن اعتبارات برای اجرای کامل طرحهای سالم‌سازی دریا، اظهار داشت: علیرغم اینکه در سال گذشته برای ایجاد زیرساختها و تامین تجهیزات در طرحها اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 400 میلیون تومان اختصاص یافته اما با اعتبارات قطره چکانی و محدود نمی توان به مولفه های مورد نظر دست یافت.

رئیس ستاد طرح سالم‌ سازی دریا در مازندران افزود: با زیر ساخت های استانی و بومی نمی توان خدمات ملی و کشوری ارائه کرد، بلکه حلقه مفقوده طرح های دریا هم افزایی است که با هماهنگی همه دستگاه ها در دو بخش زیرساختی و فرهنگی فراهم می شود.

ابراهیمی با اشاره به آزادسازی 45 درصدی سواحل اماکن دولتی در مازندران عنوان داشت: برای آزادسازی سواحل نیاز به هزار میلیارد تومان اعتبار بوده که به اندازه 5 سال اعتبار استان  است.

وی با بیان آنکه در سال گذشته 35 درصد آمار غرقی ها مربوط به شهرک های ساحلی و مناطق خصوصی آزاد نشده بود افزود: خوشبختانه در محدوده زمانی اجرای طرح های سالمسازی دریا در سال گذشته یک نفر آمار غرقی هم وجود  نداشته است.

وی به مدیران شهرک های ساحلی بخش خصوصی اظهار داشت: سواحل بخش خصوصی حیاط خلوت اشخاص نیست و در صورت عدم تمکین مدیران نسبت به تعطیلی و پلمپ این شهرکها اقدام خواهیم کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران با بیان اینکه هیچ مدیری در استان به اندازه من بر موضوغ دریا اشرافیت ندارد،افزود: طرح‌های سالم‌سازی دریا ظرف سه سال اخیر از یک کارنامه قابل قبولی برخوردار بوده است.

غفلت از مسائل فرهنگی به بهانه درآمدزایی از طرح دریا

امام جمعه نوشهر نیز با اشاره به ناموفق بودن شعار آزادسازی سواحل در استان گفت: متاسفانه وجود مسائل غبر فرهنگی در محدوده ویلاهای ساحلی و شهرک های بخش خصوصی به عنوان یک معضل شده است.

حجت الاسلام محمود مشایخ افزود: لازم است تا نسبت به شناسایی و ساماندهی این گونه اماکن اقدام شود و نسبت به ناهنجاری های رایج در سواحل بخش خصوصی برخورد جدی صورت گیرد.

وی رعایت نکردن حجاب، شنای مختلط، عدم حضور ناجیان فعال و بومی، روزه خواری علنی در ایام ماه رمضان و سو استفاده برخی افراد در طرحها را بخشی از مشکلات دانست و گفت: نباید به بهانه کسب درآمد و جذب توریست از مسائل فرهنگی غفلت کرد.

مشایخ با بیان اینکه اجرای برنامه های فرهنگی در طرح های دریا، نیازمند مدیران مقتدر و ارزشی است، افزود: برنامه های فرهنگی و مذهبی باید با ظرافت اجرا شود و از افراط و تفریط پرهیز شود.

امام جمعه نوشهر اضافه کرد: متاسفانه فرهنگ های غیر بومی و وارداتی از طرف مسافران بر فرهنگ های دینی و بومی منطقه تاثیر گذاشته و موجب نگرانی و دغدغه مومنان و ساکنان بومی شده است.

امنیت و سلامت شعار طرح های دریا

فرماندار نوشهر با اشاره به فعالیت سه طرح سالمسازی دریا در این شهرستان گفت: امسال طرح های دریا در نوشهربا شعار امنیت و سلامت از 16 خرداد به اجرا در خواهد آمد و آمادگی کامل برای بهره برداری از طرح ها وجود دارد.

محمدعلی قمی اویلی با اشاره به ضرورت رعایت و حفظ حرمت ماه رمضان در ایام اجرای طرح دریا، افزود: برپایی سفره های افطاری رایگان، برگزاری نماز جماعت و نمایشگاه های مذهبی و اعتقادی، اجرای طرح ساحل امید با محوریت گفتمان خانواده و جوانان بخشی از برنامه های فرهنگی در ایام ماه رمضان در سواحل نوشهر است.

وی از بهره برداری 7 مرکز ورزشی و تفریحی آبی در طرح های سیترا و سی سنگان خبر داد و گفت: وجود برنامه های فرهنگی و اجرای درست آن، تهدید فرهنگی گردشگران را تبدیل به یک فرصت می کند./ حسن قمی - مهرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دریا، مازندران ، سال - -

نظر شما در مورد : غفلت از اجرای طرحهای فرهنگی در سواحل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها