مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2774 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 خرداد 1392 -ساعت : 15:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سرنوشت مسکن مهر در دولت بعدی

مازند شورا: آخرین گزارش مركز آمار ایران از رشد حدود 400 درصدی قیمت مسكن در شهر تهران از سال 84 تا 91 حكایت دارد. دولت با دفاع از طرح مسكن مهر این افزایش را قبول ندارد.

مازند شورا: كارشناسان اما معتقدند یكی از عوامل اصلی تورم میزان تسهیلاتی است كه بانك مسكن با استقراض از بانك مركزی به صورت اجباری به مردم داده است. به دلیل فقدان منابع، بانك مركزی مجبور به چاپ اسكناس شده و این عمل پایه پولی را افزایش داده است. چندی پیش  نایب رییس مجلس یکی از دلایل افزایش نقدینگی در کشور را طرح مسکن مهر دانسته بود و از رقم 40 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت مسکن مهر خبر داده بود.

علاوه بر این نبود زیر ساخت های اولیه رفاهی و آموزشی این طرح و كیفیت نازل ساخت آن همواره موجب اعتراض بوده است. سرعت بالای كار و رساندن واحدها به شرایط مورد نظر بانک ها برای دریافت وام بعدی موجب شده است كه انبوه سازان و مجریان طرح كیفیت را قربانی كمیت كنند.

در دو سال اخیر به دلیل تورم بالا ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، تعداد خانوارهای اجاره‌نشین افزایش پیدا كرده و سهم آنها در بازار مسكن از 35درصد كل خانوارها به 50 تا 55 درصد رسیده است. این نشان می دهد كه سیاست های دولت در بخش مسكن در این سالها ناموفق بوده است.

ادامه طرح مسكن مهر نقطه مشترك تمامی نامزدهای ریاست جمهوری است. اما آنها به این طرح چگونه نگاه می كنند؟

رضایی:  «مسکن مهر طرح خوبی بوده ولی نباید منابعش از بانک مرکزی و بدون پشتوانه شکل می گرفت. با اصلاحات در مسکن مهر آن را ادامه میدهیم. نباید پروژه ها را نیمه تمام بگذاریم که هزینه پشت سر هزینه به بار بیاید.»

قالیباف: «وقتی در تهران امکانات هست چرا در بیابان مسکن می سازیم که باز هم نیاز به زیرساخت داشته باشیم. اگر در تهران بافت های فرسوده را درست کنیم نیازی نیست به پرند برویم.»

غرضی:  «نگاه به مسئله مسكن نباید مقطعی باشد. بخش اصلی گرفتاری عدم مسکن برای این است که مردم اشتغال نداشتند و نتوانستند پس انداز کنند.»

جلیلی:  «سالی 850 هزار ازدواج داریم که به مسکن نیاز دارند و باید به آن پاسخ داده شود. مسکن مهر پاسخی به این نیاز بود و باید ادامه یابد. اما گر نتوانیم سیاست های اساسی داشته باشیم هرقدر هم مثل مسکن مهر تولید کنیم نمیتوانیم موفق باشیم.»

عارف: «مسکن مهر به خاطر بی توجهی به تسهیلات زیربنایی و رفاهی و به خاطرتورم زایی بالا و همچنین اجرای آن در خارج از شهرها کمی ناموفق بود و به همین دلیل طرح مسکن «ماندگار» را پیشنهاد کردیم.»

حدادعادل: «مسکن مهر اقدامی مفید بود. خیلی ها صاحب خانه شدند و سوداگری مسکن را کاهش داد اما اشکالاتی هم داشت. یکی اینکه زیرساخت های لازم در کنار خانه ها ساخته نشد.»

روحانی:  «طرح مسکن مهر کار پسندیده ای بود اما دچار مشکلاتی شده است. قرار بود 200 هزار ساخته شود تبدیل به یک و نیم میلیون شد. لذا با شتاب زدگی کار انجام گرفت و امروز این ساختمان ها عیوب فراوانی دارد.»

ولایتی: «کاری که در خصوص مسكن مهر صورت گرفته درست بوده و باید پاسخی به این نیاز مردم به مسکن داده می شد اما منحصر کردن آن به دولت کار درستی نبود. علت اینکه در نقاط دور افتاده تاسیس شده برای جلوگیری از مهاجرت  از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز است و این سیاست درستی بوده است.»لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات،مسکن، ریاست - -

مطالب مرتبط با : سرنوشت مسکن مهر در دولت بعدی
نظر شما در مورد : سرنوشت مسکن مهر در دولت بعدی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها