مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28183 -تاریخ انتشار : دوشنبه 16 مرداد 1396 -ساعت : 09:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابان HSE در وزارت راه و شهرسازی/ آموزش نخستین نسل از ارزیابان ایمنی ساختمانی/ اعطای گواهی‌نامه به ارزیابان پس از شرکت در کارگاه و آزمون

با حضور مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و نمایندگانی از دانشگاه تهران انجام شد:

برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابان HSE در وزارت راه و شهرسازی/ آموزش نخستین نسل از ارزیابان ایمنی ساختمانی/ اعطای گواهی‌نامه به ارزیابان پس از شرکت در کارگاه و آزمون

مازندشورا: کارگاه آموزشی ارزیابان HSE (بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست – مبحث ۱۲ مقررات‌ملی و کنترل‌ساختمان) با ارایه کارشناسان دانشگاه تهران و شرکت ارزیابان معرفی‌شده از سوی مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست ارزیابان معرفی شده در حوزه HSE (ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست) در صنعت ساخت و ساز که جزو مبحث ۱۲ مقررات ملی و کنترل ساختمان است با حضور ارزیابان معرفی‌شده از سوی مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و همچنین جمعی از ارایه‌کنندگان طرح آموزش HSE از دانشگاه تهران، امروز ۱۵ مردادماه در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

به گفته مانی‌فر، مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، پیش‌تر، ارزیابان در فضای مجازی ضمن آشنایی با مباحث و سرفصل‌های کلی توسط دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران بررسی و تحلیل مسایل و مشکلات ناشی از نادیده گرفتن ایمنی در کارگاه‌های‌ساختمانی را به بحث و تبادل نظر گذاشتند. کارگاه آموزشی فوق نیز دومین کارگاهی است که اینبار به صورت رو در رو انجام می‌شود.

گفتنی است، کارگاه فوق به دنبال تفاهم‌نامه همکاری در طرح نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط‌زیست بین معاونت مسکن و ساختمان وزرات راه و شهرسازی و دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران تشکیل شده است. همچنین، کارگاه آموزشی HSE در راستای امضای تفاهم‌نامه و به دنبال تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده در قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های بلندمدت توسعه کشور در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست، ترویج مقررات ملی ساختمان و همچنین افزایش سطح فرهنگ عمومی در حوزه‌های فوق تشکیل شده است.

در این کارگاه، ارزیابان معرفی شده که عمدتا کارشناسان ادارات کل راه و شهرسازی و کارشناسان فنی و اجرایی کشور هستند در راستای افزایش ایمنی آموزش‌های لازم را کسب خواهند کرد و در طی یک آزمون، گواهی‌نامه‌ای به آنها اعطا می‌شود تا بر اساس آن با تعاملاتی که بین آنها و پیمانکاران پروژه‌های ساختمانی انجام می‌شود موضوع ایمنی را بیش از گذشته موردتوجه قرار دهند.

مدیرکل دفتر مقررات‌ملی و کنترل ساختمان نیز در همین رابطه به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: از طریق ارزیابان آموزش‌دیده قرار است در ابتدا با هدف ترویج مقررات ایمنی به صورت اختیاری، کارگاه‌های ساختمانی را از نظر ایمنی شناسایی کنیم. بدین‌معنا، کارگاه‌ها بر اساس میزان رعایت اصول ایمنی، رتبه بندی شده و با امتیاز دهی و سطح‌بندی که توسط ارزیابان آموزش دیده انجام می‌شود، کارگاه‌ها، نشان تعالی سلامت را دریافت خواهند کرد.  

مانی‌فر از تشکیل نخستین کارگاه به صورت مجازی خبر داد و ادامه داد: در نخستین کارگاهی که در فضای مجازی با همکاری وزارت راه و شهرسازی و دانشکده محیط‌زیست انجام شد ارزیابان معرفی شده آموزش‌های اولیه را از نظر گفتمان و ادبیات HSE دریافت کردند.

وی افزود: کارگاه فوق که امروز در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شده، جلسه جمع‌بندی نهایی است و مباحث بار دیگر مرور می‌شود و در نهایت بر اساس آزمونی که گرفته می‌شود، گواهی ارزیاب ایمنی از طریق دانشگاه تهران به افراد شرکت‌کننده اعطا می‌شود که گواهی‌نامه فوق هم مورد تایید وزارت راه و شهرسازی و هم مورد تایید دانشگاه تهران است.

مانی‌فر تصریح کرد: آموزش اولین نسل از کارشناسان ایمنی در استان‌های سراسر کشور، به این ترتیب انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان همچنین از ارسال ابلاغیه ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان های سراسکر کشور برای تشکیل کمیته ایمنی خبر داد و گفت: وظیفه و دغدغه کمیته ایمنی در استان های سراسر کشور چه در سطح کارگاه های ساختمانی اداره کل راه و شهرسازی و چه در سطح کارگاه های ساختمانی که در سطح شهر در حال فعالیت است، موضوع ایمنی خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ارزیابان، مسئول نظم‌بخشیدن و نظام‌دهی به موضوع ایمنی در استان‌ها خواهند بود، افزود: هم‌اکنون با پیگیری‌ها و تلاش‌های انجام شده در بسیاری از استان‌ها، کارگروه‌های ذیل کمیته ایمنی به صورت فرابخشی با حضور دستگاه‌های مرتبط همچون اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، استانداری و سازمان آتش‌نشانی تشکیل شده است که هم‌اکنون نیز به صورت موردی بازدیدها از ساختمان‌های مهم و عمومی شهر در حال انجام است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ایمنی - شهرسازی - ارزیابان - کارگاه - ساختمان - مقررات - وزارت - تهران - کنترل - دانشگاه - محیط‌زیست - ساختمانی - تشکیل - مدیرکل - همچنین - مانی‌فر - آموزش - کارشناسان - سراسر - خواهند - دانشکده - مجازی - موضوع - معرفی - کمیته - آموزشی - نخستین - آموزش‌های - افزایش - ترویج - هم‌اکنون - عمومی - اداره - استان - تایید - دریافت - برنامه‌های - افزود - کارگاه‌ها - استان‌ها - دادمان - بهداشت - مدیران - استان‌های - پایگاه - خبرنگار - گواهی‌نامه - آزمون - امروز - برگزار - همکاری - تعالی - سلامت - تفاهم‌نامه - دنبال - مباحث - کارگاهی - راستای -

مطالب مرتبط با : برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابان HSE در وزارت راه و شهرسازی/ آموزش نخستین نسل از ارزیابان ایمنی ساختمانی...
نظر شما در مورد : برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابان HSE در وزارت راه و شهرسازی/ آموزش نخستین نسل از ارزیابان ایمنی ساختمانی...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها