مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2821 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 09 خرداد 1392 -ساعت : 18:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن

اعلام اسامی نهایی کاندیداهای انتخابات شوراها،12خرداد

مازند شورا: سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شوراها زمان پیش بینی شده برای اعلام اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات شوراهای شهر و روستا را 12 خرداد اعلام کرد.

مازند شورا: عبدالرضا مصری، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی 9 اصل از اصول قانون اساسی را مربوط به شوراها ذکر کرد و گفت: در این قانون شرایطی برای کاندیداها و هم برای رای دهندگان ذکر شده است.

وی افزود: کاندیداها دو نوع شرط دارند، نوعی که باید واجد آن باشند مثل تابعیت ایران یا مدرک تحصیلی و شرایطی که نباید داشته باشند از جمله محکومیت کیفری موثر مثل فعالیت در تحکیم رژیم گذشته، وابستگی به احزاب منحله ای که علیه نظام فعالیت کرده اند و نیز محکومین به ارتداد و حدود شرعی می شود.

مصری در ادامه در تفاوت بین بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا گفت: در مورد ریاست جمهوری و مجلس، شورای نگهبان احراز صلاحیت می کند ولی در انتخابات شوراها این احراز ملاک نیست و حداقل هایی تعریف شده لازم است تا شوراها شکل بگیرد.

وی افزود: از 4 مرجع شامل قوه قضائیه و وزارت اطلاعات استعلام می شود و اگر مورد علیه فرد نباشد اصل بر برائت است چرا که مثلا برای روستایی با 100 تا 200 خانوار، اگر سخت گیری شود، شورا شکل نمی گیرد، آنجا توانایی خواندن و نوشتن شرط است.

مصری تصریح کرد: نظارت در انتخابات شورا دو بخش است، یکی نظارت بر صلاحیت افرادی که کاندیدا می شوند و بخش دیگر نظارت بر صیانت از آرای مردم است از این رو برای 66 هزار شعبه، 110 هزار نفر از طرف هیات نظارت تعیین شده اند.

وی گفت: با اطلاع رسانی های انجام شده از جمله از طریق صدا و سیما، انتخابات شورا هم مورد توجه مردم قرار دارد و شور و شوقی که بین مردم هست به همان میزان که برای منطقه خودشان وجود دارد با نگاه بزرگتر، به کل جغرافیای کشور است.

در این برنامه داود محمدی، سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شوراها نیز با اشاره به تعیین بیش از 100 هزار نفر ناظر بر صندوق های رای گفت: کلاسهای بسیار فشرده ای در آنها در نظر گرفته و 130 هزار جزوه آموزشی هم توزیع شده است.

وی افزود: پس از دریافت استعلام از مراجع 4 گانه، بررسی صلاحیت ها آغاز می شود و کسانی که صلاحیت آنها تایید نشده باشد می توانند در 2 مرحله اعتراض کنند.

محمدی زمان پایان رسیدگی های هیات نظارت استانها را 4 خرداد ذکر کرد و گفت: براساس توافق انجام شده قرار است تا 12 خرداد، یعنی 5 روز مانده به زمان تبلیغات، اسامی کاندیدهای تایید شده اعلام شود.

وی درباره علت سپرده شدن کار تعیین صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی گفت: شاید علت آن ارتباط بیشتر و نزدیک تر نمایندگان با کسانی است که در این عرصه ثبت نام می کنند و نظارت هم می تواند جامع تر باشدلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ، شوراها ،ش - -

نظر شما در مورد : اعلام اسامی نهایی کاندیداهای انتخابات شوراها،12خرداد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها