مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28419 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 مرداد 1396 -ساعت : 12:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن

برگزاری جلسه هم‌اندیشی منتخبان شورای‌شهر گلستان با نظام‌مهندسی استان

مازندشورا: جلسه هم اندیشی و هم فکری در حوزه صنعت ساختمان با حضور مهندسان منتخب عضو شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان و اعضای هیات مدیره و روسای دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در گرگان برگزار شد.

مازندشورا:وی با اشاره به جلسه فی مابین استاندار محترم استان ، معاونت محترمعمرانی استانداری و هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در اسفند ماه سالگذشته و شناختی که ایشان نسبت به ظرفیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استانداشتند اعلام کرد : ایشان با توجه به شناخت ظرفیت های مهجور سازمان نظام مهندسی دراستان به کلیه روسای کارگروه ها در جهت حضور نمایندگان سازمان در تمامیکارگروه های تخصصی مرتبط با مباحث مهندسی در استان تاکید کردند، تا با حضورمتخصصین سازمان در جلسات به دفاع از موضوعات مربوط به مهندسی بپردازند.

این عضو هیات مدیره با تاکید بر اجرای قانون در تمامی مراحل ساخت وساز و استفاده از نیروی متخصص در این امر تاکید کرد : تمامي وظايف سازمان برمبناي قانون مصوب مجلس مي باشد و ما تاكيد بر اجراي قانون داريم.تمامي مراحل واجزا ساختمان ميبايست توسط مهندسين متخصص طراحي، نظارت و اجرا شود. طبق مقررات وقوانين، سازندگان صاحب صلاحيت مسكن و ساختمان (مجريان ذي صلاح) ميبايست كليه ساختمانها را اجرا نمايند.

وی با اشاره به تخلفات حوزه ساخت و ساز گفت : امروزه باپدیده ای بعنوان ساخت و ساز های غیر مجاز و ساختمان هایی روبرو هستیم که مسیر خودرا از ماده 100 می گذرانند. در برخی شهر ها شاهد آن هستیم که هزینه تخلف از مقرراتو قوانین ساخت و ساز بسیار کمتر از مسیر قانونیست و این امر باعث آن شده است همهافراد نیز به سمت تخلف پیش بروند.اما سوال اینجاست ساختمانی که طراح، مجری وناظر صاحب صلاحیت ندارد آیا کیفیت لازم و نکات و قوانین مهندسی در آن رعایت شدهاست؟

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با تاکید بر این نکته کهحاضرین در این جلسه بخش های اصلی تصمیم گیری حوزه ساخت و ساز و مرجع اصلی ساختتخصصی ساختمان هستند، افزود : هیات مدیره سازمان بدنبال ارتقا کیفیت خدمات مهندسیو واقعی کردن آن است. واحدهای نظارتی سازمان فعال شده و شیوه نامه آن مشخص شده استو یکی از حوزه هایی که در ردیف بودجه امسال نظام مهندسی رشد چشم گیری داشته، بخشنظارت و آموزش مهندسین بوده است.

در ادامه این نشست مهندسان عضو شورای اسلامی شهرهای استان نظرات ومشکلات حوزه های انتخابیه خود را در جهت حل معضلات ساخت و ساز اعلام کردند، مواردزیر توسط حاضرین بیان و بررسی گردید:

ربیعی عضو شورای شهر گرگان

ما میتوانیم بعنوان عضو کمیسیون های عمران، نقش مهمی در ارتقا ساخت وساز در استان داشته باشیم گاهی اوقات میبایست خواسته خود را برای منافع شهر زیر پابگذاریم.

ریاحی عضو شورای شهر بندرگز

حضور اعضای شورای شهر در سازمان نظام مهندسی شهرستان بعنوان رییس میتواند کمک های زیادی را در حوزه ساخت و ساز و در راستای منافع مردم داشته باشد.

روح شناسان عضو شورای شهر کردکوی

در مبحث ماده 100 و تخلفات ساخت، هزینه های این تخلفات را به اندازهای میرسانیم که افراد به فکر تخلف در این حوزه نباشند و از طریق گرفتن پروانهاقدام بهساخت نمایند.

شریف موسوی عضو شورای شهر کردکوی

یکی از عوامل پیشرفت شهر تعامل بین شهرداری و نظام مهندسی می باشد .شهرداری می خواهد تشویقی برای اخذ پروانه قرار دهد و از نظام مهندسی ساختمان میخواهیم این روند را در پیش بگیرد.

حسن قاسمی عضو شورای شهر آق قلا

در بحث سهمیه مهندسین بسیار مشکل داریم و انشالله شوراها بتوانند باعثهمکاری بیشتر سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری شوند.

احسان جرجانی عضو شورای شهر تاتار علیا

در شهرهای جدید روند اخذ پروانه باید تهسیل گردد و بسیاری ازروستاها و روستا شهرها بدنبال کاهش هزینه های ساخت و ساز هستند و ما میخواهیم کهسازمان نظام مهندس ساختمان اندیشه لازم را در این رابطه داشته باشد تا ساخت وسازهای غیر مجاز انجام نگردد.

ناصری عضو شورای شهر گنبد

انتخاب شهردار مناسب باید الویت شوراها باشدو بیشترین مسائل در شهرهامربوط بهوظایف نظام مهندسی میباشد که با تشکیل کمیته های ساختمانی و تخصصی جهتکارایی بهتر تحقق میابد.

عبدالغفور یاپنگ غراوی عضو شورای شهر گنبد

امروز حال و روز ساختمان ها ، حال و روز خوبی نیست باید از ظرفیترسانه ها استفاده کنیم تا این وضعیت را سروسامان دهیم. بعضی از شهرداری ها اذعاندارند که نیاز به کنترل ساختمان نیست تا با این کار بار هزینه مالک را کم کنند آنوقت این 9000 عضو چه کاریباید انجام دهند و این یک فاجعه خواهد بود.

آنه محمد قرنجیک عضو شورای شهر گنبد

مردم برای جامعه مهندسین ارزش قائلند مهندسین عضو را تشویق کنیم باشهرداری ها ارتباط داشته باشند ضمن اینکه شهرداری ها را میبایست مجاب کرد که ازپیمانکارنی استفاده کنند که در راس آنها مهندسین باشند که بتوان از ظرفیت توانمنددر استان استفاده کرد.

خداوردی عضو شورای شهر گمیشان

ساختمان محل زندگی ماست و باید اهمیت بیشتری به آن دهیم. اجرای قانونبرای راحتی خود مردم است . هزینه های زیادی برای نما و دکوراسیون انجام می شود درصورتی که هزینه ای کرد در استحکام بنا می شود بسیار کمتر می باشد.

حاتمی عضو شورای شهر علی آباد

شوراها میبایست به سازمان نظام مهندسی ساختمان و ساختمان سازها به چشمدوبال عمرانی و شخری نگاه کنند و ما این نگاه را در شهرعلی آباد کتول داشتیم و دررابطه با مبحث ماده 100 ما تصمیم گیری در این خصوص را به نظام مهندسی ارجاع دادیم.در ادامه این نشست و بعد

پس از بیان نظرات اعضای شوراهای استان هیات رییسه سازمان نظام مهندسیاستان موارد زیر بصورت جداگانه بیان نمودند:

در این جلسه مهم اعضای هیات مدیره سازمان طی سخنانی مسایل روز پیرامونحوزه نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها و موارد مربوط دیگر را بیان کردند.

حلیمه جرجانی نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان:

اتفاقاتی که در پیرامون ما در کل کشور می گذرد زنگ خطری برایهمه ما مهندسان می باشد. شما منتخبین مردم هستید و کار سخت تری پیش رو دارید.

عمر ساختمان هایمان روز به روز در حال کاهش است، ما خلا قانونینداریم بلکه خلا اجرای قانون وجود دارد. شوراهای شهر می توانند با انتخاب شهرداریمدیر و مدبر در افزایش عمر ساختمان ها کمک شایانی داشته باشند. تنها دغدغه مامهندسان این است که کیفیت ساخت و ساز بالا برود.

محمد فرهمندنیا نایب رییس دوم سازمان:

شما منتخبین ما مردم هستید. طبق ابلاغ وزارتخانه، سازمان نظام مهندسیساختمان بصورت مستقل از کسی حمایت نکرد و ما طی بیانیه ای این مهم رابه اطلاع مهندسین رساندیم. حذف نظام مهندسی ساختمان از این چرخه صدور پروانه ظلمیبه خود مردم است. تبعات یک تصمیم اشتباه سال های سال باقی خواهد ماند.

سید مجتبی موسوی خزانه دار و عضو هیات مدیره نظام مهندسیاستان:

30الی40درصد نقدینگی کشور در حوزه ساختمان هزینه می شود. در استان گلستان در سال 95نزدیک به یک میلیون متر مربع خدمات مهندسی داشتیم. بخش عمده ای از امور شورا وشهرداری مربوط به ساختمان است. در حال حاضر بسیاری از مدیران شهری اعتقادیبه مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی و شهری ندارند. پس تکلیف شناسنامه فنیملکی، بیمه و... چه می شود ؟ مسائل باید از مسیر قانونی خود گذر کند و رعایت حقوقشهروندی اصل حقوق مهندسی است. یکی از شاخصه های انتخاب شهرداران می بایست اطلاعفرد منتخب از مقررات ملی و مباحث چند گانه باشد و این انتخاب صحیح بر عهده شمااعضای شوراهای اسلامی شهر هاست.

کامران کبیری دبیر و عضو هیات مدیره:

تعامل بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و شوراها باید بتواند برای تحققاهداف و ارتقا کیفیت ساخت و ساز راهگشا باشد. هم افزایی و تداوم برگزاری جلسات ودستور کار مشخص می تواند در جلسات بعدی ما را در جهت اهداف مهندسی یاری کند.

ابوالحسن اسلانی عضو هیات مدیره:

خدمات مهندسی باید بهتر به مردم شناسانده شود. باید حضور و نقش نظاممهندسی راپر رنگ تر کنیم. مردم هنوز به مهندسین اعتماد دارند و ما باید با فعالیتهای خود این اعتماد را حفظ کنیم و شاهد باشیم که دیگر کسی نگوید کم شدن هزینهمهندسی در ساختمان، کم شدن هزینه ساخت و ساز است.

دایان ایگدری عضو هیات مدیره:

تفاهم نامه ای در دست تهیه است که میتواند پیشنهادات سازنده در آن منعکس شود تا بتوانیم تفاهم نامه ای جامع برای رسیدن به اهداف آرمانیداشته باشیم.

در پایان این نشست مصوبات آن توسط تجری رییس سازمان نظام مهندسیساختمان گلستان بیان گردید. ایشان ضمن تشکر و قدردانی از حضور مهندسین منتخب عضوشوراهای اسلامی شهر های استان و روسای دفاتر سازمان نظام مهندسی ساختمان از آنانخواست در قالب کارگروه، این جلسات بیش از پیش تشکیل گردد تا خروجی آن اثر بخش بودهو وحدت رویه در پیگیری امورات برقرار گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر شورا در مسیرانتخاب شهردار قرار دارند و تمام اینها در مسایل بهداشتی ، خدمات شهری، فضای سبز وعمرانی ورود پیدا میکنند که اصلی ترین آن مسائل عمرانی میباشد. مهندسین محرب و باسابقه ای که سالها در این حوزه مشغول فعالیت بودند میتوانند به عنوان شهردار بهشوراها و سازمان نظام مهندسی ساختمان کمک شایانی کنند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - مهندسی - شورای - استان - مهندسین - هزینه - مدیره - شهرداری - قانون - کیفیت - استفاده - جلسات - تاکید - خدمات - شوراها - پروانه - اسلامی - باشیم - بسیار - شوراهای - تصمیم - ارتقا - بعنوان - باشند - مسائل - تخلفات - اجرای - مربوط - شهردار - ظرفیت - مقررات - میبایست - گلستان - اعضای - میخواهیم - جرجانی - تشکیل - عمرانی - میباشد - بسیاری - مسایل - اهداف - منتخب - اعتماد - دارند - پایان - تفاهم - مهندسیساختمان - شایانی - موارد - مهندسیاستان - بصورت - منتخبین - هستید - داشتیم - شهرهای - ميبايست - تمامي - هستیم - قوانین - ساختمانی - متخصص - مراحل - روسای - اعلام - کارگروه - تخصصی - مباحث - رعایت - بدنبال - میتواند - منافع - زیادی - کردکوی - موسوی - گردید - نظرات - ادامه - مهندسان - برگزاری - اشاره - تعامل -

نظر شما در مورد : برگزاری جلسه هم‌اندیشی منتخبان شورای‌شهر گلستان با نظام‌مهندسی استان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها