مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28448 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 مرداد 1396 -ساعت : 17:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شانزدهمین شهردار تهران به انتخاب اصلاح‌طلبان

شانزدهمین شهردار تهران به انتخاب اصلاح‌طلبان

مازندشورا: شهردارآنلاین: محمدعلی نجفی سرانجام توانست ۲۱ رای اعتماد اعضای شورای پنجم را برای شهردار شدن کسب کند و پس از ۱۲ سال ریاست قالیباف بر شهرداری تهران، این کرسی را از آن خود کند.

مازندشورا:محمدعلی نجفی، جزو معدود افرادی است که زندگی پر فراز و نشیبش از او چهره‌ای ممتازی ساخته که به نظر اعضای اصلاح‌طلب شورای پنجم شهر تهران، با سابقه روشن و شفافش، می‌تواند شفافیت را به شهرداری تهران بازگرداند، چراکه او پس از ورود به شورای سوم شهر تهران و انتخاب به عنوان رئیس کمیسیون بودجه این شورا، همه هزینه‌کردهای بدون فاکتور احمدی‌نژاد را افشاء و اعلام کرد.

وی قبل از انقلاب با نمره‌های ممتازش همه مسولان وقت ایران را برای بورسیه شدن در آمریکا متقاعد کرد، اما با وجود آنکه بهترین و معروف‌ترین ریاضیدان آمریکا و جهان پروفسور «کاستانت»، استادش در دانشگاه MIT بود و او پس از گذراندن دروسش با نمره +A، برای اخذ این مدرک تحصیلی ارزشمند، تنها نیاز به دفاع از تز دکتری خود داشت، طاقتش تمام شد و همه چیز را نیمه کاره‌‌ رها کرد و با همسرش به ایران بازگشت تا به دانشجویان و مردمی کمک کند که می‌خواستند رژیم شاهنشاهی را ساقط کنند.

او درباره این نقطه عطف تحصیلی‌اش در زندگی‌نامه خود اینگونه می‌نویسد: «در سال تحصیلی ۱۳۵۷-۱۳۵۶ قسمت عمده‌ای از وقت من صرف فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران و افشاگری درخصوص جنایات رژیم شاه و تحریک افکار عمومی مردم امریکا علیه آن رژیم گشت و در نتیجه کار روی تز دوره دکتری اتمام نیافت. از مهرماه ۱۳۵۷ به بعد هم تقریبا همه وقت من (به‌عنوان دبیر تشکیلات انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در شرق امریکا) صرف فعالیت‌های دینی و سیاسی شد و در داخل کشور با نماینده آیت‌ا... طالقانی (مرحوم آقای علی بابایی) مرتبط بودم و در خارج از کشور با شهید دکتر چمران بیشترین ارتباط را داشتم. خوشبختانه حرکت میلیونی مردم مسلمان به پیروزی انقلاب منجر گردید و بنده علیرغم اصرار استادم پروفسور کاستانت مبنی بر دفاع از تز دکتری، نتوانستم در امریکا طاقت بیاورم و بلافاصله به ایران برگشتم.»

پس از آنکه همه عطای آمریکا و تحصیلش را به لقایش بخشید و به ایران آمد، با اصرار دیگران و استادش در آمریکا درصدد اتمام تحصیل و دریافت مدرکش برآمد، اما دقیقا زمانی که به دانشگاه اصفهان رفت و می‌خواست روی تز دکتری خود کار کند و پس از اتمام و ارسال آن به MIT سفری ده روزه به آنجا داشته باشد، دانشجویان خط امام سفارت این کشور را به عنوان لانه جاسوسی تسخیر کردند و روابط دو کشور به کلی قطع شد.

یکی از ویژگی‌های این شخصیت اصلاح‌طلب مقبولیت او در میان همگان از اصول‌گرا تا اصلاح‌طلب است و از طرفی نزدیکی او به دولت یازدهم است که سبب شده به گفته خودش، موافقت روحانی را نیز بگیرد تا روند همکاری و همگرایی شهرداری تهران در دوره جدید وارد مسیر جدیدی شود.

برای نجفی ۶۶ ساله که از سلسبیل تهران تا خیابان بهشت پر از شهرت، مسئولیت و سمت‌های مختلف بوده است، شهرداری تهران سکوی پرتابی برای مهم‌تر و معرف‌تر شدن به حساب نمی‌آید و خود او نیز اعلام کرده در صورت شهردار شدن سودای ریاست جمهوری ندارد و پس از شهرداری هیچ مسئولیت اجرایی را نمی‌پذیرد.

گرچه می‌گویند؛ شهرداری تهران مدیر شهری می‌خواهد و نیاز به تخصص دارد اما او از ۳۰ سالگی وزیر بوده و در سمت‌های مختلف مدیریت را تجربه کرده است، البته سابقه نجفی نشان می‌دهد که در اکثر دوره‌های مسئولیتش از خود خاطره خوبی به یادگار گذاشته و عملکرد قابل قبولی داشته است. او جزو محبوب‌ترین وزرای آموزش و پرورش در میان معلمان بوده و گواه آن روزی است که با وجود هجمه‌های سنگین مجلس گذشته روی دولت یازدهم و نجفی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش، چندین و چند تشکل صنفی معلمان ایران از جمله کانون صنفی معلمان، سازمان معلمان ایران، انجمن اسلامی معلمان و... با ارسال نامه‌های متعدد به نمایندگان مجلس، خواستار رای اعتماد به نجفی از سوی نمایندگان مجلس شدند.

همچنین وی در همه ادوار انقلاب به غیر از دولت گذشته حضور و مسئولیت داشته که می‌توان به وزارت آموزش عالی در دولت دوم که عمر آن با شهادت رجایی و باهنر شش ماه بیشتر طول نکشید تا وزارت علوم در دولت موقت دوم مهدوی کنی و نهایتا قبول مسئولیت سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم اشاره کرد.

نکات جالبی در زندگی سیاسی نجفی پیدا می‌شود و می‌توان به آن‌ها نیز به عنوان ویژگی‌‌‌های آقای وزیر کهنه‌کار توجه کرد، چرا که او جزو معدود اصلاح‌طلبانی است که تقریبا با همه ارتباط خود را حفظ کرده است اما با وجود آنکه اولین تجربه دوستی و مدیریت در سطوح اجرایی را در ایران پس از انقلاب با شهید مصطفی چمران آغاز کرد، با برادرش مهدی چندان سازگاری نداشت و نتوانست کنار بیاید و این داستان زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید او کسی بود که برای شهردار ماندن قالیباف در دوره سوم شواری شهر کمک کرد که البته به گفته نزدیکانش به دلیل شهردار نشدن گزینه احمدی‌نژاد این کار را انجام داده است.

البته او درباره فساد مالی که سالهاست از شهرداری تهران سرباز کرده و بیداد می‌کند، می‌گوید که اگر تاکنون پرونده‌ای در این زمینه داشت، افشاء می‌شد و به نظر می‌رسد در شرایط کنونی که کلانشهری به نام تهران دارد، بیش از آنکه مدیر شهری و متخصص نیاز داشته باشد، مدیری اقتصادی و خردمند می‌خواهد تا آن را احیاء کند و تغییر دهد.

اصلاح‌طلبان خوب می‌دانند که آبرویشان در گروی عملکرد شورا و شهرداری است و از همین روی  «نجفی» را که از ۳۰ سالگی پست وزارت را تجربه کرده‌است برای شهرداری تهران برگزیدند.

او که در کنار افرادی چون زنگنه و غرضی جزو کسانی است که بیشترین سابقه وزارت را در دولت دارد، در میان حامیان و حتی منتقدانش به عنوان شخصیتی شناخته می‌شود که با وجود داشتن مسئولیت‌های متعدد فرهنگی، آموزشی و البته اقتصادی مانند ریاست سازمان برنامه و بودجه و... هیچ نقطه تاریکی از نظر مالی ندارد و جزو مدیران پاکدست به شمار می‌رود، اما باید منتظر ماند و دید این ریاضیدان اصلاح‌طلب می‌تواند حساب و کتاب شهرداری تهران را سامان دهد و نگاه مردم و جامعه به آن را به نهادی کارآمد، شفاف و پاسخگو تغییر دهد؟


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرداری - وزارت - انقلاب - عنوان - معلمان - شهردار - آمریکا - البته - مسئولیت - دکتری - اصلاح‌طلب - تجربه - اصلاح‌طلبان - یازدهم - آموزش - امریکا - اتمام - اسلامی - سابقه - دانشجویان - اجرایی - مختلف - سمت‌های - ریاست - ندارد - می‌خواهد - سالگی - گذشته - فرهنگی - اقتصادی - تغییر - نمایندگان مجلس - می‌توان - نمایندگان - عملکرد - پرورش - گزینه - متعدد - مدیریت - تقریبا - افشاء - احمدی‌نژاد - اعلام - ریاضیدان - پروفسور - بودجه - می‌تواند - معدود - افرادی - زندگی - شورای - کاستانت - استادش - بیشترین - چمران - ارتباط - اصرار - زمانی - سیاسی - شانزدهمین - دانشگاه - تحصیلی - درباره - فعالیت‌های - ارسال -

نظر شما در مورد : شانزدهمین شهردار تهران به انتخاب اصلاح‌طلبان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*