مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28538 -تاریخ انتشار : شنبه 21 مرداد 1396 -ساعت : 18:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شاخص های سلامت مازندران روی خط قرمز

شاخص های سلامت مازندران روی خط قرمز

مازندشورا: ساری-ایرنا-رئیس دانشگاه علوم پزشکی پزشکی مازندران گفت که شاخص های سلامت دراین استان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

مازندشورا: به گزارش خبرنگارایرنا،دکترقاسم جان بابایی روز شنبه در شورای سلامت مازندران بالا بودن آمار چاقی، دیابت، بیماری قلبی و عروقی، سرطان و بیماریهای غیرواگیررا مهمترین شاخص های تهدید سلامت مازنی ها اعلام کرد.
وی علت بروز این بیماری ها در مازندران را ناشی از کم تحرکی و تغذیه نامناسب دانست و اظهارداشت : باید با هماهنگی دستگاه های سلامت محور و آموزش شهروندان مازنی از افزایش این بیماری ها در استان جلوگیری کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که طبق بررسی حدود 50 درصد از جمعیت این استان اضافه وزن دارند که بیشتراین بیماری نیز ناشی از مصرف نادرست مواد غذایی و نداشتن تحرک است.
جان بابایی افزود : براساس آمار این استان در چاقی و اضافه وزن رتبه اول، دیابت ( قند خون) رتبه چهارم و سرطان و بیماری قلبی رتبه پنجم را در کشور داراست.
این مسوول سلامت مازندران گفت که دراین استان با وجود دردسترس بودن میوه و سبزی حدود 85 درصد از مردم میانگین مصرف میوه و سبزی آنها ناچیزاست.
وی افزود : این در حالیست حدود 12 درصد از جمعیت شهرنشین این استان سیگار و قلیان دود می کنند که باعث به خطر افتادن سلامتشان می شود.
ورزش کردن، مصرف غذاهای سالم و داشتن دندان سالم در دهان از شاخص های سلامت است.
* اجرای طرح جامع سلامت در مازندران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که برای پیشگیری از برخی از بیماری ها غیرواگیر به خصوص سرطان روده بزرگ به عنوان شایعه ترین سرطان طرح جامع سلامت با همکاری دستگاه های مرتبط اجرا می شود.
دکتر جان بابایی افزود : باید تمام دستگاه ها در این طرح مشارکت کنند تا بتوانیم شاخص سلامت در این خطه شمال کشور افزایش یابد.
مازندران 3 میلیون و 283 هزار نفر جمعیت دارد که 45 درصد از این جمعیت در روستاها و مابقی در شهرها سکونت دارند.
براساس آمار حدود 40 درصد از مرگ و میر در این استان مربوط به بیماری قلبی و عروقی است.
خبرنگار: حسین فلاحتی* انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سلامت - مازندران - بیماری - استان - سرطان - جمعیت - افزود - دستگاه - بابایی - اضافه - دارند - دیابت - براساس - پزشکی - افزایش - عروقی - دانشگاه - مازنی -

نظر شما در مورد : شاخص های سلامت مازندران روی خط قرمز

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها