مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28578 -تاریخ انتشار : یکشنبه 22 مرداد 1396 -ساعت : 03:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خشک شدن بیش از یکهزار و 700 هکتار از آبهای ساحلی دریای خزر

خشک شدن بیش از یکهزار و 700 هکتار از آبهای ساحلی دریای خزر

مازندشورا: ساری - ایرنا - مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت که در 20 سال اخیر حدود یکهزار و 760 هکتار از آب های ساحلی دریای خزر به علت کاهش تراز آب ، خشک شده است.

مازندشورا: دکتر داریوش یوسفی کبریا شامگاه شنبه در همایش تخصصی دریای خزر در بابلسر افزود که در طول این مدت تراز آب دریای خزر سالانه از 2تا 30 سانتی متر کاهش یافت و میزان کاسته شدن از تراز آب تنها درسال گذشته 12 سانتی متر بود .
وی هشدار داد : همچنان که بالا آمدن تراز آب دریای خزر می تواند خطر آفرین باشد ، کاهش آن نیز خطرناک است .
یوسفی کبریا گفت : حدود 25 سال پیش تراز آب دریای خزر 2 و نیم متر افزایش یافته بود که در آن سال خسارت 15 میلیارد دلاری را برای کشور های ساحلی خزر در پی داشت و بیشترین خسارت هم به ایران و روسیه وارد شده بود.
** رویش سازه های بتنی در سواحل خشک
مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت : متاسفانه بعد از کاهش تراز آب دریای خزر و خشک شدن بخشی از عرصه آب های ساحلی ، ساخت و سازهای زیادی در سواحل خشک شده انجام شده است که اگر تراز آب دریا همانند 20 سال پیش یکباره افزایش بیابد ، خسارت بسیار سنگین تری را به همراه خواهد داشت.
وی ابراز امیدواری کرد که با اطلاع رسانی بموقع و گسترده رسانه ها ، مردم از ساخت و ساز در سواحل خشک شده بپرهیزند.
یوسفی کبریا گفت : کسانی که در سواحل ساخت و ساز می کنند باید بدانند که دریای خزر ساختار طبیعی دارد و می تواند حوادث غیر قابل پیش بینی را به وجود بیاورد.
** زباله ، چالش مهم برای خزر
مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت : مرگ مسافران و افزایش تولید زباله در سواحل از جمله چالش های پیش رو در سواحل خزر در کشور ما محسوب می شود که امیدواریم با به کارگیری ساز و کارهای مناسب که مهم ترین آن فرهنگ سازی است ، این دریا را برای استفاده بهینه مورد توجه قرار دهیم.
وی افزود : ایران در سال 82 به همراه چهار کشور ساحلی دیگر متعهد شده است که در کاهش آلودگی دریای خزر تلاش کند که در همین راستا دولت اقدامات خوبی انجام داده است ، اما اقدامات اثر بخش تر باید توسط مردم انجام گیرد تا با تلاش جمعی دولت ها و شهروندان هر پنج کشور ، بتوانیم از این دریا محافظت کنیم.
استان مازندران 338 کیلومتر از خط ساحلی دریای خزر را در اختیار دارد.
40 درصد جمعیت سواحل خزر در بخش ایرانی آن ساکن هستند.
همایش تخصصی دریای خزر به مناسبت روز ملی دریای خزر با محورهای فرهنگ سازی و اهمیت دریا ، ایجاد شرکت های دانش بنیان دریائی و نوآوری های حوزه دریا در بابلسر برگزار شد.
برگزاری این همایش را مرکز ملی تحقیقات دریای خزر با همکاری بنیاد نخبگان مازندران و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریائی برنامه ریزی کردند.
21 مرداد روز ملی دریای خزر نام دارد.
خبرنگار : فریبرز سیفی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7343/1654


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دریای - سواحل - ساحلی - خسارت - تحقیقات - افزایش - کبریا - یوسفی - همایش - فرهنگ - اقدامات - دریائی - بنیان - مازندران - زباله - مطالعات - سانتی - افزود - تواند - تخصصی - بابلسر - همراه -

نظر شما در مورد : خشک شدن بیش از یکهزار و 700 هکتار از آبهای ساحلی دریای خزر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها