مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 28605 -تاریخ انتشار : یکشنبه 22 مرداد 1396 -ساعت : 14:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
لغو طرح اکتشاف معدن در جنگل های هیرکانی مازندران با پیگیری ایرنا

لغو طرح اکتشاف معدن در جنگل های هیرکانی مازندران با پیگیری ایرنا

مازندشورا: ساری - ایرنا - طرح اکتشاف معدن که پیش از این طبق مصوبه شورای حل اختلاف معدنی مازندران برای جنگل های هیرکانی غرب استان صادر شده بود ، لغو شد .

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، شورای حل اختلاف معدنی در تازه ترین نشست خود که یک هفته پس از انتشار خبرگزاری جمهوری اسلامی در باره تبعات منفی احتمالی اکتشاف معدنی بر جنگل های هیرکانی تشکیل داد ، مصوبه قبلی خود را لغو کرد.
این شورا در نشست قبلی خود که طبق ماده 24 قانون مکرر زیست محیطی تشکیل شده ، به انجام تحقیق و گمانه زنی در باره وجود مواد معدنی گرانبها در جنگل های هیرگانی در غرب مازندران رای داده بود.
نشست تازه این شورا و لغو مصوبه قبلی که با حضور استاندار مازندران انجام شد ، به معنای ممنوعیت هرگونه اکتشاف معدنی در جنگل های هیرگانی به عنوان یکی از مواهب مهم طبیعی در استان های شمالی کشور تا تایید نهایی کارگروه ملی است.
مدیرکل محیط زیست مازندران شنبه شب با تائید لغو مصوبه شورای حل اختلاف معدنی به خبرنگار ایرنا گفت که استاندارمازندران به عنوان رئیس این شورا مصوبه قبلی شورا را لغو و تصیمیم گیری نهایی در این باره را به سازمان محیط زیست کشور واگذار کرده است.
حسینعلی ابراهیمی عصر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : پیش از این تشکل های محیط زیستی استان نگرانی خود را برای اکتشاف معدنی در جنگل های هیرکانی در غرب استان اعلام کردند و پیگیری این تشکل ها و رسانه ها از جمله ایرنا و واکنش بموقع استاندار باعث لغو این مصوبه شده است.
به گفته وی ، تا تصمیم نهایی این مصوبه از سوی سازمان محیط زیست هرگونه اکتشاف معدنی در جنگل های هیرکانی ممنوع است.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های مختلط خزری - هیرکانی یک زیست‌ منطقه در زیست‌بوم جنگل‌های مختلطِ پهن‌برگِ حاشیه دریای خزر به مساحت 55 هزار کیلومتر مربع است که در حاشیه جنوبی و جنوب غربی دریای خزر و در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان واقع است.
این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.
جنگل های هیرکانی با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود . واژه هیرکان شکل یونانی نام گرگان است.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هیرکانی - معدنی - مصوبه - اکتشاف - استان - مازندران - جنگل‌های - ایرنا - نهایی - خبرنگار - جمهوری - عنوان - منطقه - دریای - فلاحتی - هیرکان - آذربایجان - حاشیه - هیرگانی - اختلاف - شورای - پیگیری - انتشار - تشکیل - هرگونه - استاندار - طبیعی -

نظر شما در مورد : لغو طرح اکتشاف معدن در جنگل های هیرکانی مازندران با پیگیری ایرنا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها