مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2868 -تاریخ انتشار : دوشنبه 06 خرداد 1392 -ساعت : 09:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتخابات شوراها پربحث شده است؟

مازند شورا: کار بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا، پس از اتمام در هیات اجرایی، به هیات نظارت منتقل شد. هنوز یک روز از شروع فعالیت این هیات نگذشته بود که دبیر شورای نگهبان از هیات نظارت بابت نحوه بررسی صلاحیت‌ها گلایه کرد.

به گزارش مازند شورا نقل از هفته نامه متن چهارمین دور از انتخابات شوراهای اسلامی، بحث‌برانگیز شده است. چه آن موقع که اولین مرحله تایید صلاحیت‌ها اعلام شد و اعتراضات زیادی را به‌خصوص در بین داوطلبان برانگیخت و چه در میانه‌ کار که با انتقاد آیت‌الله جنتی مواجه شد و نظارت مجلس را در خصوص بررسی صلاحیت‌ها «در حد صفر» دانست. پایان کار هم که هنوز مشخص نشده تا معلوم شود که آیا باز هم کسی انتقادی خواهد داشت یا نه! دهم خرداد فهرست نهایی کاندیداهای دور چهارم شوراها اعلام می‌‌شود. آیا احتمال آنکه کسی یا کسانی باز هم ناراضی باشند، هست؟

کار بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا، پس از اتمام در هیات اجرایی، به هیات نظارت منتقل شد. هنوز یک روز از شروع فعالیت این هیات نگذشته بود که دبیر شورای نگهبان از هیات نظارت بابت نحوه بررسی صلاحیت‌ها گلایه کرد.

گویی رد صلاحیت‌های نسبتا گسترده‌ای که در مرحله اول درباره افرادی که داوطلب عضویت شوراهای شهر بودند، از چشم دبیر شورای نگهبان جا مانده بود که در اولین جمعه‌ای که پشت تریبون نماز جمعه تهران قرار گرفت، مجلس شورای اسلامی را مورد شماتت قرار داد: «متاسفانه مساله نظارت بر صلاحیت اعضای شوراها نزدیک به صفر است.»

براساس قوانین، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است، در حالی که صلاحیت نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌ جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را باید شورای نگهبان تایید و اعلام کند. از این رو آیت‌الله احمد جنتی، خطیب هفته قبل نماز جمعه تهران نسبت به امکانات و توانایی مجلس شورای اسلامی در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا ابراز تردید کرد و گفت: «اعضای شوراها چگونه تایید صلاحیت می‌شوند و آیا مجلس می‌تواند همه را بررسی صلاحیت کند؟» دبیر شورای نگهبان همچنین خاطرنشان کرد: «نمایندگان مجلس به شورای نگهبان می‌گویند که کمک‌شان کند، اما شورای نگهبان در کار خودش هم مانده است.» اشاره وی به مشغله فعلی شورای نگهبان، یعنی بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بود که چند روز قبل فهرست افراد تایید صلاحیت‌شده را به وزارت کشور اعلام کرد. امسال برای اولین بار شورای نگهبان علاوه بر فرصت پنج‌روزه‌ای که برای بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری به طور قانونی در اختیار داشت، از 5 روز فرصت اضافه‌ای که طبق قانون می‌تواند برای کار خود داشته باشد، استفاده کرد. با این حال وقتی دبیر شورای نگهبان چنین انتقادی را به مجلس کرد، این گفته‌ها علی لاریجانی را وادار به واکنش و دفاع از عملکرد نمایندگان مجلس کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان نظارت دقیقی بر انتخابات شوراها دارند، گفت: «اینکه گفته شده نظارت در مورد انتخابات شوراها صفر است، درست نیست و به نظر می‌رسد اطلاعات درستی به ایشان (جنتی) نرسیده است.»

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی شنبه گذشته مجلس با اشاره به سخنان آیت‌الله جنتی، خطیب نماز جمعه تهران، اظهار کرد: «قطعا ایشان از شخصیت‌های مورد احترام همه است؛ عرض بنده هم مربوط به این است که مطلب کاملا روشن شود.»

وی با بیان اینکه «نکته‌ای که ایشان فرمودند نظارت در مورد انتخابات شوراها صفر است، براساس اطلاع درست نیست»؛ به روند کار صورت گرفته توسط مجلس اشاره کرد و افزود: «شما همگان می‌دانید که تا چند روز پیش که اصلا پرونده‌ها در هیات‌های اجرایی توسط دولت رسیدگی شده، از تاریخ 26 اردیبهشت، هیات نظارت کار خود را آغاز کرد که توسط نمایندگان شهرها و استان‌ها است؛ لذا به محض اینکه این زمان فرا رسید، همه نمایندگان روز پنجشنبه و جمعه تمام وقت خود را صرف همین امر کردند.»

لاریجانی افزود: «در واقع تا آنجایی که اطلاع دارم همه نمایندگان که درگیر این موضوع بودند در شهرهای خود و در استان‌ها مشغول رسیدگی به این موضوع بودند و تمام وقت پنجشنبه و جمعه را صرف این مساله کردند و حتی جلسه علنی شنبه نیز با قدری تاخیر آغاز شد؛ به خاطر اینکه تا آخر شب نمایندگان مشغول این امر بودند و نتوانستند به موقع خود را برسانند.» رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «بنابراین این حرف دقیقی نیست؛ چرا که همه بدنه مجلس الان درگیر نظارت بر امر شوراهاست. به نظر می‌رسد اطلاعات درستی به ایشان نرسیده و باید توجه کرد که ما مساله شوراها را در کشور مهم می‌دانیم و نظارت آن توسط نمایندگان دقیق انجام می‌شود که حقی از کسی ضایع نشود و در همه زمینه‌هایی که قانون مشخص کرده، نظارت نمایندگان مطابق با آن خواهد بود و نباید نگرانی به جامعه القا شود.»

کار بررسی ثبت‌نام داوطلبان ورود به شورای شهر و روستا، پس از اتمام مهلت نام‌نویسی در فرمانداری‌ها شروع شد و نتایج اولین سری بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات اجرایی، از 21اردیبهشت به داوطلبان اعلام شد. با مشخص شدن رد صلاحیت داوطلبانی که در بین آنان، افرادی نظیر‌ هادی ساعی، محسن‌ هاشمی، معصومه ابتکار، علیرضا دبیر، افسانه بایگان و حتی گفته شد پروین احمدی‌نژاد دیده می‌شود، شکایت‌ها بابت اعلام نتایج، به فرمانداری‌ها گسیل شد. جالب آنکه حتی صلاحیت تعدادی از اعضای اصولگرای شورای فعلی هم تایید نشده بود تا اینکه چندی بعد، سخنگوی هیات نظارت استان تهران اعلام کرد بسیاری از داوطلبان رد‌صلاحیت‌شده انتخابات شوراها در هیات مرکزی تایید صلاحیت شدند. به گفته مسئولان، 65‌درصد رد‌صلاحیت‌شدگان از شهرهای بزرگ بوده‌اند که تعدادشان سه‌هزار نفر بود. حدود 94‌درصد، یعنی دو ‌هزار و 810 نفر، از مجموع سه‌هزار نامزدی که توسط هیات‌های اجرایی رد‌صلاحیت شده بودند در مهلت قانونی به رای صادرشده اعتراض کردند. گفته شد که عجله هیات اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها باعث شد چنین حجم وسیعی از ردصلاحیت‌ها به وقوع بپیوندد و همین موضوع نیز مورد انتقاد علی لاریجانی قرار گرفت. وی درجلسه‌ای با اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها، از آنان خواسته بود اعتراض‌ها را با دقت و صرفا براساس مستندات و مدارک بررسی کنند.

اینک با اتمام بررسی شکایت‌ها، اسامی تاییدصلاحیت‌شده‌ها و نشده‌ها به آنان اعلام شده است. به گفته محمد‌جواد کولیوند، رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور، «تایید یا رد‌صلاحیت افراد در هیات‌های اجرایی به‌معنای تایید یا رد‌صلاحیت آنها نیست و عدم احراز یا تایید صلاحیت افراد بر عهده هیات‌ نظارت است.»

وی در عین حال افزود: «هیات مرکزی نظارت از 29‌ اردیبهشت کار خود را آغاز کرد.» همچنین به گفته سخنگوی هیات نظارت، کسانی‌ که در هیات نظارت شهرستان رد‌صلاحیت شدند، می‌توانند در موعد مقرر به هیات نظارت‌های استان شکایت کنند. به گفته او بررسی پرونده‌ها در هیات نظارت عالی استان تا چهارم خرداد تمام می‌شود و از پنجم‌خرداد به‌مدت سه روز پرونده‌ها به هیات نظارت مرکزی خواهد رفت و کسانی که در هیات عالی استان‌ها رد‌صلاحیت شده‌اند، می‌توانند شکایت خود را به هیات نظارت مرکزی برای رسیدگی مجدد ارسال کنند و در‌نهایت تا دهم خرداد اسامی نهایی تایید صلاحیت‌شدگان اعلام و از 16‌خرداد تبلیغات به‌صورت رسمی آغاز خواهد شد.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها، شو - -

نظر شما در مورد : انتخابات شوراها پربحث شده است؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها