مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2905 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 02 خرداد 1392 -ساعت : 06:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جزئيات تبليغات نامزدهای انتخابات شوراها

جزئيات تبليغات نامزدهای انتخابات شوراها

مازند شورا: مدت فعاليت انتخاباتی برای کليه نامزدها از اولين دقايق بامداد پنج شنبه ۱۶ خرداد تا ساعت ۸ صبح روز پنج شنبه ۲۳ خرداد است./ هر داوطلب تنها می‌تواند در هر منطقه شهرداری يک ستاد تبليغاتی داشته باشد./ استفاده از هرگونه آثار تبليغاتی اعم از کاغذی، پارچه‌ای، مقوايی، فلزی و يا هر جنس ديگر با ابعاد بيشتر از ۱۰۰*۷۰ سانتی متر ممنوع است./ مسئوليت راه اندازی کاروان‌های تبليغاتی با کانديدا و رئيس ستاد انتخاباتی او است و نيروی انتظامی طبق قانون موظف به برخورد با اين کاروان‌ها است.

مازند شورا: معاون سياسي امنيتي فرماندار مشهد جزئيات نحوه تبليغات نامزدهاي انتخابات چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا را تشريح کرد.

آغاز تبليغات

سيدعبدا... ارجائي روز گذشته در گفت وگو با «خراسان رضوي» اظهار داشت: براساس ماده ۶۱ آيين نامه اجرايي، مدت فعاليت انتخاباتي براي کليه نامزدها از اولين دقايق بامداد پنج شنبه ۱۶ خرداد تا ساعت ۸ صبح روز پنج شنبه ۲۳ خرداد است.

وي درباره فعاليت هاي ممنوع در تبليغات انتخاباتي افزود: نوشتن و يا اظهار مطالب خلاف واقع، ديوار نويسي، راه اندازي کاروان هاي تبليغاتي و استفاده از بلندگوهاي سيار خارج از محل سخنراني و يا ستاد تبليغات انتخاباتي، اعلام نظر شخصيت ها در تاييد نامزدها با ذکر عنوان و مسئوليت آن ها و استفاده از صدا و سيما و ميز خطابه نماز جمعه و يا هر وسيله ديگري که جنبه رسمي و دولتي دارد و تبليغ عليه نامزدها و هرگونه هتک حرمت و حيثيت آن ها از جمله فعاليت هاي ممنوع در تبليغات انتخاباتي است.

معاون سياسي و امنيتي فرماندار مشهد، ادامه داد: الصاق هرگونه آثار تبليغاتي روي علايم راهنمايي و رانندگي، تابلوي بيمارستان ها، تابلوي مدارس و ديگر موسسات آموزشي و تابلوهاي نصب شده در معابر عمومي توسط بخش دولتي و وابسته به دولت و صندوق هاي پست، باجه هاي تلفن، پست هاي برق و تلفن نيز ممنوع است.

وي به اين سوال که آيا نامزدها مي توانند اعلام نظر شخصيت ها در تاييد خود را منتشر کنند، پاسخ مثبت داد و اظهار داشت: شرط آن  اين است که بدون ذکر عنوان و مسئوليت آن ها باشد و مدرک کتبي مربوط به امضاي آنان را تسليم هيئت اجرايي انتخابات کرده باشند.

ارجائي درباره چگونگي حمايت گروه ها، مجامع و تشکيلات جمعي از کانديداها هم گفت: مجامع و گروه هاي قانوني هر حوزه انتخابيه مي توانند حمايت خود را از کانديداهاي مورد نظر کتبا به نامزد مربوطه اعلام کنند و نامزد مزبور مي تواند حمايت اقشار و گروه هاي مختلف را در ذيل دو نوع پوستر مجاز و يا زندگي نامه منتشر کند.

وي درباره امکان استفاده نامزدهاي انتخابات شوراها از سالن هاي همايش و کنفرانس دولتي يا وابسته به دولت براي سخنراني افزود: استفاده از اماکن دولتي و عمومي مشروط به اخذ مجوز از مقامات ذي صلاح و پرداخت هزينه برابر، براي تمامي نامزدها و طرفداران آن ها بلامانع است.

ستادهاي انتخاباتي نامزدها

معاون سياسي امنيتي فرماندار مشهد در پاسخ به اين که هر نامزد انتخابات شوراي شهر چه تعداد ستاد انتخاباتي مي تواند داشته باشد؟ افزود: ستاد تبليغات انتخابات مرکزي است که فعاليت هاي تبليغاتي نامزدها و طرفداران آن ها در آن ساماندهي و انجام مي گيرد و هر داوطلب تنها مي تواند در هر منطقه شهرداري يک ستاد تبليغاتي داشته باشد. همچنين نصب هر نوع تابلو که مشخص کننده محل ستاد انتخاباتي است در محل ستاد مجاز است.

وي ادامه داد: مقصود از عکس در دو فرم نيز همان دو نوع پوستر کاغذي است و نوشتن مطالب تبليغاتي در صدر يا ذيل آن ها نيز اشکالي ندارد.ارجائي در تعريف پلاکارد در تبليغات انتخاباتي هم گفت: مقصود از پلاکارد و تراکت، هرگونه تبليغات پارچه اي، کاغذي، مقوايي و فلزي است و سيلک نيز از جمله مصاديق و امثال آن محسوب مي شود.

حداکثر ۱۰۰*۷۰

وي افزود: استفاده از هرگونه آثار تبليغاتي اعم از کاغذي، پارچه اي، مقوايي، فلزي و يا هر جنس ديگر با ابعاد بيشتر از ۱۰۰*۷۰ سانتي متر ممنوع است.

 معاون سياسي امنيتي فرماندار مشهد درباره امکان استفاده نامزدها از شرکت پست براي ارسال آثار تبليغاتي ادامه داد: شرکت پست در چارچوب اساسنامه خود مي تواند اقدام به توزيع آثار تبليغاتي نامزدها کند، ولي بايد اين اتفاق در همان زمان مقرر رخ دهد.

وي با اشاره به اين که راه اندازي کاروان هاي تبليغاتي تخلف است، افزود: مسئوليت راه اندازي کاروان هاي تبليغاتي با کانديدا و رئيس ستاد انتخاباتي او است و نيروي انتظامي طبق قانون موظف به برخورد با اين کاروان هااست و افراد شرکت کننده در کارناوال ها نيز متخلف هستند.

وي ادامه داد: اگر جرم يا تخلفي در ستاد انتخاباتي نامزدي اتفاق بيفتد، مسئوليت کلي آن با رئيس ستاد انتخاباتي کانديداست و علاوه بر آن با فرد متخلف نيز طبق قانون برخورد مي شود.

برخورد شديد با ارسال کنندگان پيامک درباره انصراف نامزدها

ارجائي درباره تبليغات نامزدها به وسيله ارسال پيامک هم گفت: تبليغات پيامکي فقط بايد در محدوده زماني مجاز تبليغات انتخاباتي باشد و اگر فردي به وسيله ارسال پيامک به تخريب يا هتک حرمت کانديداها اقدام کند و يا خبر انصراف کانديداهاي خاصي را از طريق پيامک منتشر کند، به شدت با وي برخورد مي شود.

وي به محدوديت هاي مطبوعاتي در رابطه با تبليغات هم اشاره کرد و افزود: مطبوعات و نشريات حق ندارند آگهي يا مطلبي عليه نامزدهاي انتخاباتي درج کنند و يا مطالبي بنويسند که دال بر انصراف گروه يا اشخاصي از نامزدهاي معين باشد.

ارجائي ادامه داد: مطبوعات و نشريات در انتشار هرگونه مطلب درباره نامزدها مکلفند به نحوي اقدام کنند که فرصت پاسخگويي براي نامزد در مهلت مجاز تبليغاتي فراهم باشد.وي درباره چاپ آگهي تبليغاتي نامزدهاي انتخابات شوراها در روزنامه ها نيز گفت: آگهي تبليغاتي نامزدها در روزنامه از نظر قطع هيچ محدوديتي ندارد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ،تبلیغات،پی - -

نظر شما در مورد : جزئيات تبليغات نامزدهای انتخابات شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها