مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2971 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392 -ساعت : 10:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آمار رسمی بررسی صلاحيت‌های انتخابات شوراها

آمار رسمی بررسی صلاحيت‌های انتخابات شوراها

مازند شورا: به گفته ريیس هيات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از مجموع ۳۰۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب شوراها، حدود ۳ هزار نفر رد صلاحیت و بیش از ۹۰ درصد آنان نیز تایید شده‌اند. در عين حال ريیس هيات نظارت بر انتخابات شورای استان تهران نيز مي‌گويد: «خرداد، نتیجه رسیدگی به اعتراض رد صلاحیت‌شدگان در انتخابات شوراها اعلام می‌شود.»

مازند شورا: پيش از اين، خبرگزاري «مهر» در گزارشي به ردصلاحيت 203 داوطلب كانديداتوري دور چهارم شورای شهر تهران در هيات‌های اجرایی اشاره كرده بود و از معصومه ابتکار، احمد حکیمی‌پور، عبدالرضا داوری، مجید نصیرپور، احمد دنيامالی، علیرضا دبیر، دروديان، الهه راستگو، فاطمه راکعی، علی ربیعی، مسعود سلطانی فر، محمد شاهی عرب لو، علی صالح آبادی، فریدون عموزاده خلیلی، حبیب الله کاسه ساز، محمد غریبانی، محمد حسن مختاباد، محمد هاشم مهیمنی و محسن هاشمی را به عنوان رد صلاحيت شده‌ها نام برده بود.

بالای ۹۰ درصد تایید شدند

با اين حال، محمد جواد کولیوند درباره آخرین آمار مربوط به داوطلبان انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا اظهار كرد: تا روز سه شنبه 2 هزار و 810 نفر از ردصلاحيت شده‌ها اعتراض کردند که نسبت به مجموع کاندیداها، رقمی کمتر از یک درصد را شامل می‌شود.

ريیس هيات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، افزود: بر این اساس بیش از 90 درصد نامزدها تایید صلاحیت شدند و از بین کسانی که صلاحیت آنها احراز نشده نیز حدود 94 درصد اعتراض کردند و 5 درصد نیز اعتراض نکردند.

شهري‌ها بيشتر رد شدند

وی همچنین اعلام کرد که بیش از 65 درصد رد‌صلاحیت‌شدگان مربوط به شهرها هستند و حدود 35 درصد نیز مربوط به انتخابات شوراهای روستا می‌شوند.

کولیوند درباره علت اعلام اسامی برخی رد صلاحیت شدگان تصریح کرد: طبق ماده 50 قانون شوراها دلیل رد صلاحیت افراد در هيات اجرایی به صورت محرمانه به آنها اعلام می‌شود و برخی از آنها خودشان مصاحبه و اعلام کردند که رد صلاحیت شدند.

دلايل رد صلاحيت‌ها چه بود؟

کولیوند همچنين دلایل رد صلاحیت‌ها را مختلف و برخی از آنها را عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه، تلاش برای تحکیم رژیم گذشته، محکومیت قضایی به جرم غصب اموال عمومی و همچنین محکومیت قضایی به جرم خيانت و کلاهبرداری عنوان کرد.

ريیس هيات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی توسط مردم اجرا و نظارت می‌شود و اگر کسی در هيات اجرایی رد صلاحیت شد راه برای اعتراض او باز است.

کولیوند توضیح داد: همان طور که پرونده افراد تایید صلاحیت شده در هيات‌های اجرایی پس از ارجاع در هيات نظارت همان شهر بررسی و اعلام نظر می‌شود، کسانی که در هيات اجرایی رد صلاحیت می‌شوند هم 4 روز فرصت اعتراض دارند.

وی ادامه داد: بر اساس تبصره یک و 2 ماده 50 ردصلاحیت شدگان پس از دريافت کتبی دلایل رد صلاحیت در روستاها و بخش‌ها می‌توانند به هيات نظارت شهرستان و در شهرها به هيات عالی استان اعتراض کنند.

وی تصریح کرد: هيات‌های عالی استان‌ها و هيات‌های شهرستان‌ها تا جمعه 28 اردیبهشت فرصت بررسی پرونده‌ها را دارند و هيات مرکزی نظارت از 29 اردیبهشت کار خود را آغاز می‌کند.

کولیوند متذکر شد که قانون دست هيات مرکزی نظارت را برای بررسی و اعلام نتیجه رسیدگی به صلاحیت‌ها باز گذاشته و حتی تا 24 ساعت قبل از برگزاری انتخابات می‌تواند نتیجه بررسی‌ها را اعلام کند.

ريیس هيات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها درباره نحوه تشخیص عدم التزام افراد به اسلام و ولایت فقیه توضیح داد: رد صلاحیت افراد به دلیل عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه بر اساس بند «ج» ماده 26 انجام می‌شود.

وی افزود: علاوه بر اين این موضوع رفتار و کردار و همچنین سوابق و موضع‌گیری‌ها و همچنین عملکرد افراد در دوره تصدی احتمالی مسوولیت‌هایشان مورد استناد قرار می‌گیرد.


 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ،صلاحیت، شو - -

نظر شما در مورد : آمار رسمی بررسی صلاحيت‌های انتخابات شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها