مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2981 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 25 اردیبهشت 1392 -ساعت : 10:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حركت زیرپوستی جناح‌ها برای انتخابات شوراها

حركت زیرپوستی جناح‌ها برای انتخابات شوراها

مازند شورا: همزمان با بررسی تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان، صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در هیات‌های نظارت در حال بررسی است و تا شنبه آینده اسامی قطعی نامزدهای تائید صلاحیت‌ شده اعلام می‌شود، اما...

مازند شورا: همزمان با بررسی تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان، صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در هیات‌های نظارت در حال بررسی است و تا شنبه آینده اسامی قطعی نامزدهای تائید صلاحیت‌ شده اعلام می‌شود، اما از همین الان نامزدهای این انتخابات در حال رایزنی برای شكل دادن ائتلاف‌هایی در این انتخابات هستند.

در میان نامزدهایی كه برای انتخابات شوراها ثبت نام كرده اند، علاوه بر چهره های مستقل، نامزدهایی از جریان های اصولگرا، اصلاح طلب و همچنین جریان حامی دولت دیده می شوند و این نامزدها در تلاشند با رسیدن به ائتلاف و فهرست واحد در تهران و شهرستان ها، شانس پیروزی خود را در انتخابات بالا ببرند. این تلاش ها در تهران بیشتر از دیگر نقاط كشور در جریان است و فعالان سیاسی از هر طیف و گروهی در كنار فعالیت های خود در زمینه انتخابات ریاست جمهوری، نگاهی هم به انتخابات شوراها دارند و تلاش می كنند از رقبا در این عرصه عقب نمانند.

آن گروه ها و تشكل هایی هم كه در شهرستان ها دفتر دارند درباره انتخابات شوراها فعالند. در میان اصولگرایان در تهران، تشكل هایی چون جبهه پایداری، رهپویان انقلاب، جبهه پیروان خط امام و رهبری و اعضای اصولگرای فعلی شورای شهر به سرپرستی مهدی چمران در حال رایزنی برای رسیدن به فهرست واحد هستند و بر اساس برخی اخبار مسئولیت اصلی رسیدن به فهرست واحد بر عهده چمران و اسدالله بادامچیان، رئیس ستاد انتخابات جبهه پیروان در انتخابات شوراها قرار داده شده است.

مهدی چمران در گفت وگویی با جام جم درباره تلاش اصولگرایان برای رسیدن به فهرست واحد گفت: ما جلسات متعددی داشتیم و تقریبا همه گروه های اصولگرا به این تفاهم رسیده اند كه ان شاءالله فهرست واحدی ارائه كنیم و سعی و تلاشمان هم این است كه این كار انجام شود.

وی با بیان این كه خوشبختانه تا به حال هماهنگی ها و همكاری های خوبی انجام شده است، گفت: برخوردها بسیار منطقی و خوب بوده است، فهرست های مختلفی توسط افراد آورده می شود و سوابق و كارنامه افراد را می بینیم و بررسی می كنیم و بر اساس معیارهای موجود جلو می رویم تا ببینیم به كجا می رسیم.

چمران با تاكید بر این كه هنوز به نقطه پایانی نرسیده اند و تا آن نقطه فاصله دارند، اظهار امیدواری كرد كه به نتیجه برسند.

وی افزود: با تمام گروه های اصولگرا كه در تهران نامزد دارند نشست مشترك داریم و رسیدن به فهرست واحد را دنبال می كنیم و امیدوارم كه هم در شوراها و هم در ریاست جمهوری حتما به یك نقطه واحد برسیم و باید این كار بشود.

چمران درباره ضرورت رسیدن اصولگرایان به فهرست واحد گفت: فارغ از مسائل سیاسی، اگر فهرست ها متعدد باشد مردم گیج و گنگ می شوند. وقتی اسامی 1900 نفر را به دیوار بزنند كسی نمی تواند همه آنها را بخواند و از میان آنها 31 نفر را انتخاب كند، بلكه می گردند و یك فهرست معتبری را پیدا می كنند و از این فهرست همه اعضا یا تعدادی از آنها را انتخاب می كنند. به هر حال تصمیم با مردم است، ولی اگر فهرست ها بخواهد زیاد شود و همه افراد موازی باشند، قاعدتا هیچ كس به جای خوبی نمی رسد.

سروری: با جریان دولت نشستی نداریم

 در همین حال پرویز سروری، نامزد رهپویان انقلاب در انتخابات شوراهای شهر تهران هدف اول را رسیدن به فهرست واحد دانست و با اظهار امیدواری به این موضوع گفت: اگر به هر دلیلی، رسیدن به فهرست واحد با مشكل مواجه شود آن چیزی كه تقریبا می توان گفت مورد وثوق همه است این است كه بالای دو سوم فهرست را به صورت مشترك و واحد ارائه كنیم.

این نماینده سابق مجلس گفت: اكثر طیف ها این منطق را قبول كرده اند و ساز و كاری برای رسیدن به این موضوع در دست اجراست كه ان شاءالله به نتیجه می رسد.

سروری افزود: موضوع اصلاح طلبان و دولت جدای توافقات ماست و طبیعتا ما با آنها هیچ گونه نشستی نداشته و نخواهیم داشت و این امكان وجود ندارد كه با آنها تعاملی وجود داشته باشد.
 
حضور اصلاح طلبان و جریان حامی دولت
 
اصلاح طلبان هم برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیكار ننشسته اند و در تلاشند در رقابت با اصولگرایان و جناح دولت، حضور پررنگی در انتخابات داشته باشند.

احمد مسجدجامعی، عضو فعلی شورای شهر تهران پس از ثبت نام در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در پاسخ به این كه اصلاح طلبان در چه قالبی در انتخابات حاضر می شوند و این كه آیا برای تهران فهرست 31 نفره می دهند یا خیر گفت: اصلاح طلبان برنامه ریزی گسترده ای برای انتخابات شورای شهر داشته اند و در یك فضا و برنامه تعریف شده با فهرست 31 نفره وارد انتخابات خواهند شد. با توجه به این موضعگیری، مطمئنا پس از اعلام قطعی اسامی نامزدها در تاریخ بیست وهشتم اردیبهشت باید منتظر فهرست اصلاح طلبان هم باشیم.

جریان حامی دولت نیز از جمله حاضران جدی در عرصه انتخابات است و چهره هایی از این جریان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ثبت نام كرده اند. با توجه به استعفای چهره ای چون عبدالرضا شیخ الاسلام از معاونت رئیس جمهور و ثبت نام در این انتخابات مشخص است كه این جریان برای حضور پررنگ در انتخابات شورا سرمایه گذاری كرده است و اگرچه این روزها اخبار رسمی از تلاش این جریان برای حضور منسجم در انتخابات شوراها منتشر نمی شود، اما با توجه به پایان كار دولت دهم و اهمیت شورای شهر تهران و انتخاب شهردار طبیعی است كه انتخابات شوراها از اهمیت بالایی نزد این جریان برخوردار است.

تلاش گروه های سیاسی برای ائتلاف در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی است كه این روزها بررسی صلاحیت نامزدهای این انتخابات در هیات های نظارت در جریان است و آنهایی كه از سوی هیات های اجرایی رد صلاحیت شده اند از این موضوع مطلع شده و هنوز فرصت دارند نسبت به این موضوع اعتراض كنند.
 
در همین حال مهر تعداد نامزدهای رد صلاحیت شده در تهران را 203 نفر اعلام كرد و نوشت: از میان چهره های شاخص رد صلاحیت شده انتخابات شورای شهر تهران توسط هیات اجرایی، اسامی افرادی چون معصومه ابتكار، فاطمه راكعی، محسن هاشمی، عبدالرضا داوری، حبیب الله كاسه ساز، مجید نصیرپور، علیرضا دبیر، الهه راستگو و عبدالحسین مختاباد به چشم می خورد.
 
این افراد و سایر رد صلاحیت شدگان به مدت چهار روز پس از اطلاع رسمی از رد صلاحیت خود فرصت دارند اعتراض خود را به هیات های نظارت اعلام كنند.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها،جنا - -

نظر شما در مورد : حركت زیرپوستی جناح‌ها برای انتخابات شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها