مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2986 -تاریخ انتشار : سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 -ساعت : 15:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شورای شهر افراد اجتماعی می‌خواهد یا سیاسی

شورای شهر افراد اجتماعی می‌خواهد یا سیاسی

مازند شورا: نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که حضور چهره‌های غیرسیاسی در حد معقول و مقدور به هیچ عنوان مغایرتی با قانون ندارد، افزود: اگرچه رشته‌های تحصیلی که بیشتر به مبلمان شهری، نظام مهندسی و شهرسازی و شاخصه‌هایی از این قبیل مرتبط هستند در کاندیداتوری انتخابات شوراها موثرترند ولی حضور چهره‌های مختلف در انتخابات هم منعی وجود ندارد.

مازند شورا: بایدها و نبایدهای حضور چهره‌های غیرسیاسی در عرصه انتخابات شوراهای اسلامی وجود پتانسیل‌های مختلف در حوزه انتخابات به عنوان نمونه انتخابات شوراهای شهر و روستا امری لازم و ضروری است و نباید با نگاهی یک جانبه، انتخابات شوراها را خاص و ویژه چهره‌ها و فعالان سیاسی کشور دانست. باید به این نکته توجه داشت که شوراها به منظور پیشبرد سریع برنامه‌ها و اهداف اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی، ورزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم ایجاد می‌شود. شوراها به دلیل وسعت وظایف و عملکردشان قطعاً نیازمند تنوع تخصص‌ها در حیطه‌های مختلف جامعه هستند. در این خصوص محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به می‌گوید: به طور حتم نباید به حضور چهره‌های سیاسی در عرصه انتخابات شوراها به گونه‌ای مطلق نگریست. به عنوان نمونه یکی از زوایای زندگی یک ورزشکار، ورزش است اما قطعاً ابعاد دیگری هم در زندگی وی وجود دارد که ممکن است شناخته نشده باشد چرا که اکثر جوانان این مرز و بوم از جمله ورزشکاران، چهره‌های هنری و فرهنگی، تحصیلکرده و متخصصین علمی جامعه هستند و ممکن است توانایی‌های بالقوه‌ای در زمینه خاصی داشته باشند که باید ظهور و بروز پیدا کند.

نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که حضور چهره‌های غیرسیاسی در حد معقول و مقدور به هیچ عنوان مغایرتی با قانون ندارد، افزود: اگرچه رشته‌های تحصیلی که بیشتر به مبلمان شهری، نظام مهندسی و شهرسازی و شاخصه‌هایی از این قبیل مرتبط هستند در کاندیداتوری انتخابات شوراها موثرترند ولی حضور چهره‌های مختلف در انتخابات هم منعی وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: اصرار بر این‌که طیف عظیمی از یک رشته خاص هنری و یا ورزشی وارد شوراها شوند نیز توازن را بر هم زده و مطلوب نمی‌باشد. افزون بر این‌که شورای شهر باید عرصه‌ای کاری باشد و نه سیاسی. در کشور ما آنچه مهم است کم شدن کاستی‌ها و از بین رفتن نقایص است. سیاسی‌کاری در عرصه شهری آسیب زننده خواهد بود.

در نهایت کار باید به جایی ختم شود که مدیریت جامع شهری را شورای شهر بتواند اعمال کند. برای نیل به این هدف وجود نیروهای توانمند و کارآمد در همه بخش‌ها مورد نیاز است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر این نکته که در انتخابات شوراها مهم، ضرورت کاری است، تصریح کرد: فواید تنوع حضور رشته‌های مختلف در این انتخابات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

وی در زمینه شورای شهر تهران بیان کرد: تهران جزو کلانشهرهای دنیا است و اداره این شهر نخبگی می‌خواهد. با توجه به اهمیت پایتخت، اعضای شورای شهر باید از توانمندی کامل برخوردار بوده و مردم بیشتر به کارآمد بودن کاندیداها در حوزه شورای شهر توجه کنند زیرا در این حوزه تصمیم‌های کلانی به عنوان نمونه در زمینه بودجه شهرداری‌ها گرفته خواهد شد.

وجود اشخاص سیاسی محض پاسخگو نیست

عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص بیان کرد: حضور چهره‌های غیرسیاسی در کرسی‌های شوراهای اسلامی‌شهر و روستا کاملاً الزامی است، زیرا در مدیریت کلان شهری نیاز به تصمیمات تخصصی در حوزه اجتماعی داریم و نه سیاسی. در مواردی مانند پل‌سازی، ساخت تونل، ایجاد اماکن رفاهی، تفریحی و بسیاری موارد دیگر وجود این نیروها در شوراها الزامی است.رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: از تمامی چهره‌های متخصص و کارشناس باید در حوزه شورای شهر بهره‌مند شد و وجود اشخاص سیاسی محض در این حوزه پاسخگو نیست.

شورا غیرسیاسیون را می‌طلبد

امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس با تایید این مطلب که افرادی که وارد شورای شهر می‌شوند از توده مردم هستند، افزود: طبعاً این افراد نسبت به امکانات مورد نیاز و نیز مشکلات عموم ملت آگاهند. از آنجا که بسیاری از این چهره‌ها نخستین ورود خود به عرصه اجتماعی، سیاسی در بحث کلان را تجربه می‌کنند، تلاش بیشتری برای نشان دادن توانمندی‌ها و برجستگی‌ها از خود بروز می‌دهند؛ در نتیجه از نگاه اجتماعی کیفیت کار تخصصی بالا خواهد رفت.

استاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: جامعه آینده ایران جامعه‌ای رقابتی خواهد بود. ذکر این نکته الزامی است که در کشور ما و براساس نظام جمهوری اسلامی، جامعه به سمت دموکراسی حرکت می‌کند در نتیجه این حرکت، در انتخابات شوراها نیز حضور نخبگان و برگزیدگان غیرسیاسی را می‌طلبد.

وی افزود: خوشبختانه کشور ما از بعد وراثتی، طایفه‌ای و ایلی خارج شده و حکومت متنفذان (الیگارشی) تقریباً از بین رفته و حکومت سلطنتی‌ناپدید گشته است.

خوشبختانه شورای اسلامی به سمت جوانگرایی قدم برداشته و در این باره باید از جوانان تحصیلکرده و متخصص در تمام شاخه‌ها بهره‌مند شد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شوراها - شورای شهر - انتخابات - -

نظر شما در مورد : شورای شهر افراد اجتماعی می‌خواهد یا سیاسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها