مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2991 -تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 -ساعت : 13:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

اصلاح‌طلبان مي‌توانند پيروز انتخابات شوراها شوند

مازند شورا: اگر اصلاح‌طلبان بتوانند يک کانديداي کاريزما که دنيا و مردم او را بشناسند به عرصه رقابت بياورند، مي‌توان شاهد يک انتخابات پر شور بود

مازند شورا: نهاد شوراها پايه‌اي‌ترين نهاد مدني براي تصميم‌سازي در سطح شهرها و روستاهاست در ايران اين نهاد با عنوان «انجمن‌هاي ايالتي و ولايتي» در عصر مشروطه به ادبيات حقوقي کشور وارد شد. انجمن‌هايي که قرار بود در کنار پارلمان مشروطه از ارکان ايجاد و گسترش مفاهيم دموکراتيک در جامعه سنتي ايران باشند. اما بر هر دو اين دو نهادها، همان رفت که بر قانون اساسي مشروطه رفت.

اين تلاش نيز ناکام ماند تا در هنگامه انقلاب اسلامي بار ديگر، تاسيس اين نهاد مدني مهم، از جمله وعده‌هاي رهبران انقلاب باشد. با اين حال و با تمام تاکيداتي که مي‌شد و اختصاص چند اصل در قانون اساسي به موضوع «شوراها» تا سال 1377 و دولت اصلاح‌طلب سيد محمد خاتمي، موضوع راه‌اندازي شوراها در‌هاله‌اي از ابهام باقي ماند.

موسوي لاري ناگفته‌هاي بسياري درباره چگونه شکل گيري اولين دوره برگزاري انتخابات شوراها و مخالفت‌هايي که با برگزاري آن مي‌گرديد، دارد که در اين مجال به بخش‌هايي از آن پرداخته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين موسوي لاري وزير کشور دولت اصلاحات در گفت‌وگو با جماران دليل نهادينه نشدن شوراها پس‌از جنگ را اينطور تحليل کرد که به نظرم همان سياست جنگي در دوران سازندگي هم به نوعي ادامه يافته بود بعد از اتمام جنگ و شروع دوره سازندگي با اينکه دولت سازندگي نيم نگاهي به مساله شوراها داشت، اما به دليل همين مشکلات صرف نظر کردند مديران وقت سازندگي زير بار راه‌اندازي شوراها نرفتند. وزراي کشوري که قبل از دوره سازندگي نيز آمدند در برنامه‌هايي که به مجلس ارائه مي‌کردند، نگاهي به بحث شورا داشتند، اما در عمل موفق به اجراي آن نشدند از سوي ديگر خود دولت آقاي‌هاشمي هم با دولت اصلاحات تفاوت ديدگاه داشت.

وقتي دولت اصلاحات سر کار آمد نگاه متفاوتي داشت و برآمده از آراي مردمي بود که درست نقطه مقابل اين نگاه بودند و احساس مي‌کردند که سهم بيشتر بايد در تصميم‌گيري‌ها داشته باشند. نسل نو خاسته‌اي که بعد از جنگ به صحنه آمده بودند الان رشيد شده و وارد حوزه عمل اجتماعي شده بودند و مطالبات آنها با پيشيني‌ها متفاوت بود. آنها احساس مي‌کردند که بايد در اداره کشور سهم داشته باشند و در مسائل اقتصادي، سياسي و اجتماعي حرفي براي گفتن دارند و بايد به آنها اجازه اعمال نظر داده شود و دولت اصلاحات در جهت برآورده کردن اين مطالبات خود را آماده کرده بود و پذيرفته بود که توسعه همه جانبه کشور از معبر حضور همگاني امکان پذير است و لذا توسعه را به شکل ديگري معنا کرد و توسعه سياسي و «توسعه با محوريت مردم» يا «توسعه مردم مدار» شعار اين دولت بود.

وي در مورد چگونگي راه‌اندازي شوراها در کشور گفت: براي اينکه پشتوانه کل نظام را داشته باشم علاوه بر آقاي خاتمي که با او صحبت کرده بودم و موافقت ايشان صددرصدي بود، با آقايان ناطق نوري،‌ هاشمي رفسنجاني و شخص رهبري انقلاب هم صحبت کردم. به ياد دارم که آقاي‌ هاشمي سخت مخالف بود و معتقد بود که الان وقتش نيست و نبايد روي قانون شوراها تمرکز کنيد. مفصل صحبت کردم که الان وقتش است و بايد اجرايي شود ايشان مي‌گفتند که نمي‌دانم دليل اصرار شما چيست؟ شما الان خودتان تصميم‌گيرنده هستيد و مي‌توانيد شهردارها را نصب و عزل و مواخذه کنيد و... اما وقتي قانون شوراها را اجرا کرديد بايد اعضاي شوراها امور شهرداري‌ها را به دست بگيرند همچنين به اين موضوع اشاره مي‌کردند که اختلاف سليقه‌ها در شوراها باعث ‌مي‌شود کارها راکد بماند و به پيش نرود. به تعبير ايشان عاقلانه نيست که اختياري که داريد به ديگران بدهيد و بعد دنبال آنها بدويد. من گفتم بالاخره قانون اساسي چند اصل به اين امر اختصاص داده و به اعتبار اينکه حوزه تصميم‌گيري منِ وزير کشور يا مسئول محدود مي‌شود، صحيح نيست که اين اصول قانون اساسي معطل و بر زمين بماند. بالاخره با صحبت‌هاي مفصل من ايشان تا حدودي قانع شد و در عين حال به بنده توصيه کردند که درباره اطراف اين مساله بيشتر فکر کنم.

پس از اين ديدار به خدمت رهبري رفتم و ايشان گفتند که نگراني‌هايي وجود دارد که مشکلاتي در برخي از مناطق کشور، علي الخصوص مناطق مرزي کشور به وجود بيايد ايشان بيشتر مسائل قومي و مذهبي را دليل مي‌دانستند من توضيح دادم که به نظر من برگزاري انتخابات شوراها و سامان‌گيري شوراها در مناطق مرزي، به حل مسائل ما در حوزه برخي مشکلات قومي و مذهبي کمک مي‌کند. اين امر باعث مي‌شود که برخي نگاه‌ها که به بيرون دوخته شده است معطوف به داخل شود و به آنها اين اجازه را بدهيم که در قالب شوراها در مسائل محلي، خود تصميم گير مسائلشان باشند. به واقع من معتقد بودم که شوراها کمک مي‌کند که آنها خود را بخشي از نظام بدانند و نگاه‌شان درون‌گرا شود. رهبري انقلاب در ادامه فرمودند که شايد بهتر است ابتدا انتخابات روستاها را انجام دهيد و سپس به سراغ شهرها برويد يا اول شهرها را انجام دهيد بعد روستا. يا اينکه ابتدا در چند استان به صورت آزمايشي اين انتخابات صورت گيرد و وظايف محول شود و اگر جواب گرفتيد در ساير مناطق هم اجرا کنيد. من گفتم که شرايط امروز آماده شکل‌گيري شوراهاست و من از شما مي‌خواهم اجازه دهيد که ديگر امر شوراها را تجزيه نکنيم و کامل اجرا کنيم ايشان فرمودند اگر شما اينقدر اصرار داريد، بسيار خوب ما هم دعا مي‌کنيم که موفق باشيد من گفتم شما هم دعا کنيد و در کنار آن از شما انتظار دارم که حمايت کنيد تا من بتوانم اين کار را به شکل خوبي پيش ببرم ايشان هم فرمودند اگر اينگونه است هم حمايت مي‌کنم و هم دعا مي‌کنم و شما کارتان را انجام دهيد.

در دولت وقتي مي‌خواستم اطلاعيه برگزاري انتخابات شورا را بدهم، ديدم آقاي علي لاريجاني با آقاي خاتمي صحبتي کردند که در آن لحظه آقاي خاتمي اشاره کرد که من پيش او بنشينم. رفتم و او گفت که بعضي از دوستان نگران برگزاري انتخابات شوراها هستند و پيشنهاد مي‌کنم که شما فعلا دست نگه داريد يا لااقل مثلا در روستاها انجام دهيد و فعلا در شهرها اين کار را نکنيد من گفتم اجازه دهيد در کاري که همه مراحل آن انجام شده، ترديد نکنم. نظر همه بزرگان نظام را هم گرفته‌ام و مي‌خواهم اجرا کنم. گفت خيلي مشکل درست مي‌کند، گفتم نه هيچ مشکلي درست نمي‌کند.آقاي لاريجاني مجددا با خود من صحبت کردند و از من خواستند که پس شما 48 ساعت دست نگه داريد تا بررسي بيشتري شود من چيزي نگفتم تا ببينم چه مي‌شود در همان جلسه هيات دولت- بين دو جلسه- زنگ زدم به وزارت کشور و گفتم که اطلاعيه انتخابات شورا را به روي آنتن دهيد براي اينکه من مي‌ترسم 48 ساعت مهلت دهيم مشکل درست شود. به هر ترتيب با همکاري همکارانم در وزارت کشور اين انتخابات معطل مانده را برگزار کرديم و فکر مي‌کنم که در آن زمان کار بزرگي به وقوع پيوست بسياري از نگاه‌ها در داخل و خارج و خصوصا در خارج از کشور را به نفع جمهوري اسلامي، تغيير داد.

وي در مورد نارسايي‌هاي قانوني در شوراهاي شهر پس از شکل گيري قوانين اظهارداشت: ما شوراها را در لايه‌ها و رده‌هاي مختلف بايد اجرا مي‌کرديم بعد از شوراي شهر و شوراي روستا، شوراهاي بخش، شهرستان، استان، شوراي عالي استان‌ها نيز بايد شکل مي‌گرفت. اين‌ها علاوه بر اينکه حضورشان کمک به همسان‌سازي تصميمات مي‌کند باعث مي‌شود که با مرکز نيز ارتباط بهتر و موثرتري داشته باشند شوراي عالي استان‌ها مانند دولت مي‌تواند به مجلس در حوزه‌اي که در اختيارات شوراهاست. لايحه ارائه کند و مجلس مي‌بايست با اين لايحه رفتاري مشابه رفتار با لايحه ارائه شده توسط دولت داشته باشد، نکته دوم در ارتباط با شوراها اين بود که بنا بر شرح وظايف مي‌بايست، شوراها را به مثابه رکن تصميم‌گيري در کليه امور در حوزه شهري و روستايي مي‌پذيرفتيم، در حالي که با مجموعه قوانين و مقرراتي که در اين باره وضع شد، عملا شوراها محدود به شهرداري شد. يعني شورا هيئت مديره شهرداري شده است. در حالي که بايد شهرداري به مثابه دستگاه اجرايي و شورا به مثابه پارلمان کار مي‌کرد. اختيارات شورا بايد با حوزه‌هاي مرتبط به کليه امور موجود شهرها و روستاها تعريف مي‌شد در حالي که من هميشه در صحبت‌هايم گفته‌ام که شورا پارلمان محلي است و حوزه اختيارات شورا همان حوزه مجلس است اين هم مشکل ديگري بود که وجود داشت ما براي افزايش اختيارات شوراها لايحه اي به مجلس داديم که متأسفانه شوراي نگهبان مانع از توسعه اختيارات شوراها شد. حتي شوراي نگهبان دنبال اين بود که تصويب بودجه شهرداري را هم از شوراها بگيرند اين موارد اشکالاتي بود که شوراها داشتند و دنبال رفع اين اشکالات بوديم و قانوني نوشتيم که همانطور که عرض کردم با مخالفت شوراي نگهبان روبرو شد و به همان قانون فعلي بسنده شد.

وي در پاسخ به اين سوال که در کنار مديران شهري نظرتان درباره حضور اصنافي چون ورزشکاران و هنرمندان در شوراها چيست؟ در واقع مي‌خواهم بدانم کارايي اين گروه‌ها را از سياستمداران نامدار بيشتر مي‌دانيد يا نه؟ تصريح کرد: معتقدم که شورا بايد تبلور حضور کل مردمي که در شهر زندگي مي‌کنند باشد در بين مردم بازاري، هنرمند، ورزشکار، روحاني، زن خانه‌دار و‌... هستند، طبيعتا شوراها هم بايد ترکيبي از همين افراد باشد و البته به نظرم در کنار اين تکثر بر آمده از دل جامعه بايد در يکي از امور مرتبط به حوزه شهري، تخصص هم داشته باشند بنابراين ويژگي که من فکر مي‌کنم همانطور که اشاره کرديد بايد افراد شاخص در حوزه اجتماعي باشد و معتقد نيستم که خيلي چهره‌هاي سياسي حضور داشته باشند نمي‌گويم که اصلا نباشند ولي به عنوان مثال به نظرم مي‌رسد که در کلانشهري چون تهران، از 31 نفر عضو آتي شوراي شهر، چند نفر مدير شناخته شده سياسي کفايت مي‌کند و بهتر است که مابقي از مديران حوزهاي شهري باشند. همين مسئله از ديدگاه من در شهرستان‌ها هم صدق مي‌کند شوراها بيش‌از اينکه نهادي سياسي باشد، نهادي مربوط به حوزه جامعه مدني و اجتماعي است ما براي افزايش اختيارات شوراها لايحه‌اي به مجلس داديم که متأسفانه شوراي نگهبان مانع از توسعه اختيارات شوراها شد حتي شوراي نگهبان دنبال اين بود که تصويب بودجه شهرداري را هم از شوراها بگيرند.

موسوي لاري در مورد حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها اذعان داشت: اگر اصلاح‌طلبان بتوانند يک کانديداي کاريزما که دنيا و مردم او را بشناسند به عرصه رقابت بياورند، مي‌توان شاهد يک انتخابات پر شور بود و اگر اصلاح‌طلبان نتوانند به اين جمع بندي برسند و کانديداي حداکثري نداشته باشند، قطعا بر جرياني که پاي صندوق مي‌آيد اثر مي‌گذارد چون معتقدم که پاي صندوق کسي مي‌آيد که انگيزه داشته باشد بسياري از مردم اگر نتوانند در انتخابات رياست‌جمهوري گزينه دلخواهشان را بيابند، شايد بر ميزان مشارکت در انتخابات شوراها هم تاثير منفي بگذارد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شوراها - صلاحیت - شورای شهر - -

نظر شما در مورد : اصلاح‌طلبان مي‌توانند پيروز انتخابات شوراها شوند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها