مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2993 -تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 -ساعت : 13:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتقاد از رد صلاحیت گسترده نامزدهای شوراها

مازند شورا: رد صلاحیت ورزشکاران در انتخابات شورای شهر بخشی از جامعه را از حضور نمایندگان خود در این تشکیلات که حکم ' پارلمان محلی' را دارد، محروم کرده است.

به گزارش مازند شورا به نقل از  ایرنا، درماده یک قانون تشکیلات و وظایف شورا آمده است: برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی،عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی وسایراموررفاهی ازطریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می گیرد.

همانطور که در این ماده مشخص است و در بخش های دیگر قانون، تشکیلات و وظایف شوراها آمده است، این نهاد مدنی برای جلب همکاری مردم جهت پیشبرد برنامه های اجتماعی، عمرانی، بهداشتی و فرهنگی ، اموزشی تشکیل شده است و در آن هیچ اشاره ای به فعالیت ها و کارهای سیاسی نشده است.

می گویند که در نخستین دوره شوراهای شهر یکی از کلان شهرهای کشور که همگی از سیاسیون بوده اند، سمت شهرداری را به یکی از چهره های قدیمی و البته سیاسی پیشنهاد کردند.او به جمع شوراییان آمده و گفته است از شما تشکر می کنم ولی اداره یک شهر کاری سیاسی نیست. بگذارید این عرصه از سیاست رها و کارها به روال فنی و منطقی انجام شود.

تجربه نشان داد که این گفته تا چه حد درست بوده است. در هر یک از دوره ها و شهرها که شوراها شکل سیاسی به خود گرفتند، اختلافات ودرگیری ها وحاشیه ها افزایش یافته و اجازه کارداده نشد، اما در دوره و شهرهایی که شوراها بیشتر شکل غیرسیاسی پیدا کردند افرادحاضر در آنها توجهات خود را به کارهای فرهنگی هنری، عمرانی و اجتماعی معطوف کردند و عملکردشان هم قابل قبول بوده است.

به نظر می رسد ناشی از این نوع عملکرد و نگاه بود که در دوره گذشته شوراها مردم اقبال قابل توجهی به چهره های غیر سیاسی نشان دادند و تعداد قابل توجهی از آنان را وارد شوراها بویژه در تهران کردند.

حضور چهره های غیرسیاسی و چهره های فرهنگی و ورزشی در شوراها می تواند این نهادهای اجتماعی را در رسیدن به اهداف تعریف شده آنان بهتر یاری کند، یعنی اقشار مختلف نمایندگانی در این نهادها دارند که آنان شوراها را جهت دستیابی به این اهداف بهتر می توانند یاری کنند.

این نماینده ها که اغلب جوان و پرانرژی هم هستند و خودشان از برترین ها در حوزه های شان می باشند به سبب آشنایی با مسایل و مشکلات تکیه گاه و حمایت کننده افراد فعال و علاقمند در آن حوزه محسوب می شوند که اگر روزی به گرهی ناگشودنی برخورد کردند می توانند روی این افراد حساب کنند.

بنابرخبرهای منتشره به نظر می رسد که در این دوره اکثر افراد ورزشی و فرهنگی و تقریبا غیرسیاسی نامزد در شوراهای شهر بویژه در تهران نتوانستند از فیلتر تایید صلاحیت ها عبور کنند، هرچند که هنوز اسامی تایید و رد صلاحیت شدگان شورای شهر رسما اعلام نشده ولی هیات های اجرایی بعد از 10 روز در 18 اردیبهشت کار خود را تمام کرده اند و گفته می شود تمامی ورزشکارانی که برای این دوره از شورای شهر نامزد شده اند نتوانستند از فیلتر هیات های اجرایی عبور کنند.

مشخص نیست هیات های اجرایی با چه معیاری صلاحیت ها را بررسی کرده اند ولی گفته می شود فقط سیاسیون از فیلتر آنها عبور کرده اند. با این حساب می توان ترکیب و عملکرد شوراهای آینده را پیش بینی کرد.

به این ترتیب شوراهای آینده شهرها وجهه سیاسی پیدا خواهند کرد و نه تنها فرصتی برای توجه به مسایل ومشکلات اجتماعی و فرهنگی ورزشی پیدا نمی کنند، بلکه کارها و فعالیت ها در حوزه شهر را آغشته به مسایل سیاسی می کنند و این بر خلاف اهداف اولیه از تاسیس و راه اندازی شوراها است.

از سوی دیگر با توجه به همزمانی انتخابات شوراهای اسلامی با انتخابات ریاست جمهوری و تاکید بر حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای ، غربال کردن نامزدهای شوراها به این شکل در حضور مردم در پای صندوق ها تاثیر عکس خواهند گذاشت.
انتظار می رود که در روزهای آینده با پادرمیانی بزرگان ، این اقدام هیات های اجرایی بازبینی شده و اجازه داده شود تا نمایندگان صنوف مختلف در شوراهاحضور داشته باشند و به مردم اجازه داد تا خود در باره نمایندگان شان در شوراها تصمیم بگیرند نه اینکه ما به آنان بگوییم که چه کسانی را انتخاب کنند.

نگرانی کشتی گیران از رد گسترده صلاحیت نامزدهای ورزشکاران

تعدادی از کشتی گیران حاضر در مسابقات بین المللی جام تختی نسبت به رد گسترده صلاحیت ورزشکاران نامزد انتخابات شوراها انتقاد کردند.

این کشتی گیران که تعدادشان به بیش از10 نفر می رسید، در تماس با خبرنگار ایرنا و به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر رد صلاحیت گسترده ورزشکاران نامزدشوراها درحاشیه مسابقات بین المللی جام تختی در سالن هفتم تیرعنوان کردند که این اقدام برای بازکردن راه انتخاب برخی افراد سیاسی صورت گرفته است.

رضایی یکی از کشتی گیران همدانی در تماس با خبرنگار ایرنا گفت: این خبرها اگر صحت داشته باشد، به معنی حذف نمایندگان تعداد قابل توجهی از اقشار جامعه در شوراها خواهد بود.

وی با بیان اینکه چرا باید در یک اقدام یک جانبه از حضور نمایندگان ورزشکاران در شوراها جلوگیری شود،افزود: ورزشکاران نخبه های جامعه هستند و باید زمینه حضور آنان را در شوراها فراهم کنند.

پوستین دوز از کشتی گیران تهرانی نیز گفت: حذف غیراصولی نامزدهای حضور در شوراها چه ورزشی وچه فرهنگی از چرخه انتخاب شوراهای اسلامی به هیچ عنوان درست نیست و نباید اهالی ورزش و هنرهفتم به بهانه های غیرکارشناسی از حضور در فعالیت های اجتماعی منع شوند.

این کشتی گیر معتقد بود ورزشکارانی که نامزد شورای شهر شده اند باید به دور از نام و شهرت، در راه ارتقاء فضای فرهنگی جامعه گام برداشته و در این شورا حضور موثری داشته باشند.

وی یادآورشد: حضور ورزشکاران در شورای شهر نه تنها اشکالی ندارد، بلکه این قشر از جامعه می توانند مطالبات مردم در بخش ورزشی را فارغ از تعلق خاطر به حوزه فرهنگی که در آن فعال هستند پیگیری کنند.

یکی ازاعضای شورای شهر تهران نیز که شایعه رد صلاحیتش پیچیده است، گفت : این اقدام با فشار افراد سیاسی که فکر می کردند مردم اقبالی به آنان نداردصورت گرفته است، تا به این وسیله حداقل آرا را داشته باشند و وارد شورا شوند.

وی با اشاره به عملکرد شورای سوم شهر تهران گفت: تعدادی از چهره های ورزشی در این شورا حضور داشتند و عملکرد آنان نشان می دهد که حضورشان در این شورا تاثیر گذار بوده است.

وی به فعالیت های ورزشی در شهر تهران در دوره سوم شورا اشاره کردوگفت:مسلما در تهران در هیچ دوره ای مانند این دوره کارهای ورزشی صورت نگرفته و این ناشی از حضور این افراد در ترکیب شوراها بوده است.

به گفته این ورزشکار، مانعی نباید برای حضور ورزشکاران درانتخابات شورای شهر وجود داشته باشد و تازه باید راه را برای حضور هنرمندان نیز در این شورا فراهم شود تا اهالی فرهنگ و هنر هم مانند دیگر طیف های جامعه همچون روزنامه نگاران، پزشکان و سیاسیون آزادانه در چرخه انتخاب شورای شهر و انتخاب مردم قرار گیرند.

رنگرز: حضور ورزشکاران دربهبود فعالیت شوراها موثر است

قهرمان پیشین جهان ونایب رییس فدراسیون کشتی در واکنش به خبرهای منتشره مبنی بر رد صلاحیت نامزدهای ورزشکار انتخابات شوراها گفت: حضور ورزشکاران در شوراهای شهر در پیشبرد مدیریت شهری بسیار تاثیر گذار است.

حسن رنگرز افزود: ورزشکاران با اقبال عمومی روبرو هستند و وقتی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کرده و در آن حضور می یابند، به دلیل آنکه با مشکلات مردم آشنا هستند، سبب بهبود عملکرد شوراها می شوند.

وی با بیان اینکه ورزشکاران سوابق و کارنامه روشنی داشته و مردم آنان را می شناسند، گفت: آنان چالش های قشر جوان را نیز بهتر درک می کنند و باید در شوراها حضور یابند تا مسایل و مشکلات اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

رنگرز با تاکید براینکه حضور ورزشکاران درشورای شهر می تواند بسیار موثر ومفید باشد، گفت: با حضور این عزیزان موضوعات اجتماعی مانند ورزش وفرهنگ پررنگ تر می شود و نیازهای این قشر از افراد جامعه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی نفس حضور ورزشکاران را در شورای شهر اتفاق مبارک ومثبتی دانست ویادآورشد: ورزش ایران با اعتبارات دولتی محدود است و باید از ظرفیت های خصوصی مانند شهرداری ها استفاده شود و حضور ورزشکاران در شورای شهر می تواند به این موضوع کمک کند.

رنگرز اظهار کرد: به اعتقاد من باید بسترهای مناسبی برای حوزه مدیریتی ورزش کشور فراهم شود که امکان حضور قهرمانان با تحصیلات مرتبط در فضاهای ورزشی در رشته های که تجربه دارند و گرایش قهرمانی آنان است فراهم شود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شوراها - صلاحیت - شورای شهر - -

نظر شما در مورد : انتقاد از رد صلاحیت گسترده نامزدهای شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها