مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2994 -تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 -ساعت : 13:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن

وظايف شوراها به انتخاب شهردار محدود نمی‌شود

مازند شورا: رئيس شوراي اسلامي شهر كهك گفت: شوراها از جايگاه بسياري برخوردارند و وظايف آنها تنها انتخاب شهردار و دهيار نيست.

مازند شورا: محمدرضا عرب‌شاهي در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در قانون وظايف و اختيارات شوراي شهر و روستا به درستي مشخص شده و بايد تمامي اين اختيارات به درستي بررسي شود، عنوان داشت: يكي از مسائلي كه جاي تاسف دارد و به آن كمتر توجه مي‌شود اين است كه شوراها در شهرها اختيارات و فعاليت‌هاي خود را تنها به انتخابات شهردار و در روستاها هم به انتخابات دهيار محدود كرده‌اند و اين در حالي است كه اختيارات و وظايف شوراها فراتر از اين مسائل است.

وی عنوان كرد: شوراي اسلامي شهر نماينده و منتخب مردم و بايد در تمامي مسائل نظارتي و توسعه شهري فعاليت داشته باشد، اما عملا وظيفه شورا پرداختن به امور شهرداري‌ها شده است.

عرب‌شاهی با تاكيد بر توسعه و عمراني شهري گفت: شهرهاي كوچك نيازمند اين توسعه هستند و بايد مسئولان توجه بيشتري به اين موضوع داشته باشند، زيرا توسعه شهرهاي كوچك مانع از رشد جمعيت در شهرهاي بزرگ خواهد شد.

رئيس شوراي اسلامي شهر كهك با اشاره به اقدامات انجام شده در شهر كهك گفت: يكي از مشكلات اساسي در شهر كهك كه از سال 1365 مطرح بوده است، مشكل زمين 160 خانوار منطقه زينبيه كهك بود كه توسط شورا پيگري و به نتيجه مطلوب رسيد.

به گفته وي اين اقدام بزرگي بود كه پس از 27 سال در اين شورا به سرانجام رسيد كه نشان دهنده جايگاه شورا و پيگري‌هاي صورت گرفته از سوي اين نهاد بود و اگر قرار بود به صورت تك نفره اجرايي شود هرگز به سرانجام نمي‌رسيد.

وي با بيان اينكه شوراها از متن مردم بيرون مي‌آيد اظهار كرد: اين امر موجب مي‌شود تا شوراها مشكلات شهر را شناخته و در رفع آنها بكوشند.

رئيس شوراي اسلامي شهر كهك گفت: شوراها چون در ميان مردم بوده و ساليان متمادي با همين مردم زندگي مي‌كنند، مي‌دانند كه در كدام قسمت شهر مشكلات اساسي وجود دارد و مي‌كوشند تا آن مشكل برطرف شود.

وي افزود: اين موضوع نشان دهنده دموكراسي در كشور بوده و فرد محوري مطرح نخواهد بود، بلكه شوراي تشكيل شده با نظر مردم و بر آمده از دل مردم، مشكلات را بررسي و در رفع آنها تلاش مي‌كند.

عرب‌شاهي تصريح كرد: بايد بكوشيم تا اين نهاد مردمي روز به روز قوي تر شده و بتواند به آن جايگاه اساسي خود برسد و با توجه به انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در دور چهارم بايد از رويكرد شوراهاي قبلي تجربه گرفته و به مسائل عمراني شهر بپردازد.

وي با اشاره به رويكرد شوراي سوم گفت: در شوراي سوم مهم‌ترين موضوعي كه مطرح و دنبال شد، توجه به خواسته‌ها و نيازهاي مردم بود و اين شورا هر چند نامحدود اما تلاش هاي خوبي را انجام داد.

رئيس شوراي اسلامي شهر كهك تصريح كرد: يكي از مشكلات اساسي عدم تخصيص اعتبارهاي لازم به پروژه‌هاي بزرگ در شهرهاي كوچك است كه بايد نگاه دولت تغيير كرده و به اين امر هم توجه اساسي داشته باشد.

عرب‌شاهي عنوان داشت: روستاها و شهرهاي كوچك نيازمند توجه بيشتر هستند و نبايد مسئولان همه نگاه‌ها را تنها به شهر قم معطوف كرده و پروژه‌هاي شهري را در اين شهر اجرايي كنند، بلكه ديگر شهرها هم جز استان قم بوده كه نيازمند نگاه بلند مسئولان است.

وي با بيان اينكه مردم شهرهاي كوچك خدمات بسياري را به نظام اسلامي انجام داده‌اند افزود: البته كمك‌هاي خوب و مناسبي از سوي مسئولان به پروژه‌هاي شهري شهر كهك شده اما آنگونه كه بايد و شايد و انتظار مردم است اين اتفاق نيفتاده و بايد تلاش‌هاي جدي‌تري در تخصيص اعتبارها صورت پذيرد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شوراها - شورای شهر - -

نظر شما در مورد : وظايف شوراها به انتخاب شهردار محدود نمی‌شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها