مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3005 -تاریخ انتشار : یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 -ساعت : 13:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن

زمان اعلام تائید یا ردصلاحیت نهایی کاندیداها

مازند شورا: رئیس هیئت مرکزی انتخابات شوراها گفت: در حال حاضر تائید یا رد صلاحیت افراد توسط هیئت‌های اجرایی انجام شده، اما تائید یا رد صلاحیت نهایی باید توسط هیئت‌های مرکزی انجام شود که اعلام نظر نهایی تا ۲۸ اردیبهشت به آنها ابلاغ می‌شود.

مازند شورا: رئیس هیئت مرکزی انتخابات شوراها گفت: در حال حاضر تائید یا رد صلاحیت افراد توسط هیئت‌های اجرایی انجام شده، اما تائید یا رد صلاحیت نهایی باید توسط هیئت‌های مرکزی انجام شود که اعلام نظر نهایی تا ۲۸ اردیبهشت به آنها ابلاغ می‌شود.
 
محمدجواد کولیوند رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در همایش بازرسان هیئت‌های مرکزی انتخابات شوراها در سخنانی گفت: شوراها باید به یک پارلمان محلی برای مدیریت واحد شهری تبدیل شود.
 
وی ادامه داد: بر اساس اصل 103 قانون اساسی فرمانداران و بخشداران و سایر مقامات کشوری ملزم به رعایت قانونی که توسط شوراها وضع می‌شود، هستند.
 
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در ادامه افزود: پیگیری مباحث اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی از مسئولیت‌های شوراهاست که ما همواره نیازمند تخصص مختلف در این زمینه هستیم، بنابراین همه سلایق و اقشار مختلف باید در این انتخابات ثبت‌نام کنند و حضور آنها الزامی است.
 
کولیوند در ادامه تصریح کرد: بازرسان به عنوان چشم و دست برگزاری انتخابات در راستای مسیر صحیح و قانونی هستند. این انتخابات باید به دور از حاشیه‌سازی، مسائل منطقه‌ای و قومی برگزار شود، چراکه ما در فضایی زندگی فعالیت می‌کنیم که باید به دور از تعصبات  قومی، منطقه‌ای و فراجناحی کار خود را انجام دهیم.
 
وی در ادامه تصریح کرد: ما در بحث تک‌تک کاندیداهای ریاست‌جمهوری صاحب‌نظر هستیم و به دلیل اینکه امسال این دوره از انتخابات با یکدیگر مقارن شده و با هم برگزار می‌شود، باید مراقب باشیم که خدای نخواسته دخل و تصرفی صورت نگیرد.
 
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در ادامه اظهار داشت: امروز دشمنان به دنبال این هستند که روزنه‌ای در انتخابات پیدا کرده و آن را بزرگ کنند که ما نباید اجاز دهیم تا برخی مشکلات موجود بزرگنمایی شود. باید مراقب باشیم که با عملکرد، گفت‌وگو و اظهارنظر برخی‌ها از گردونه خارج نشویم. ما افرادی هستیم که در این انتخابات مسئولیت سنگینی را مدیریت می‌کنیم.
 
کولیوند در ادامه سخنانش به موضوع تعداد صندوق‌های انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده بیش از 69 هزار صندوق ثابت در کشور برای انتخابات شوراها در نظر گرفته‌ایم که این مسئله مسئولیت و وسعت کار ما را بیشتر می‌کند.
 
وی ادامه داد: باید از همین امروز که به استان‌های خود می‌رویم، چندین بار وظایفمان را مرور کنیم و احساس نکنیم که ما به دلیل اینکه چندین دوره انتخابات را برگزار کرده‌ایم، دیگر نیازی به مرور وظایف نداریم. قانون باید سرلوحه کار ما باشد و خودسرانه کاری را انجام ندهیم.
 
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در ادامه افزود:‌ اگر به اجرای قانون در همه بخش‌ها اهتمام داشته باشیم، هیچ مشکلی در کشور ایجاد نمی‌شود. ما در کشور در مواردی با مشکل مواجه می‌شویم که افراد برداشت‌هایی از قانون دارند.
 
کولیوند در ادامه به تصویب قانون انتخابات شوراها در اسفندماه سال گذشته در مجلس اشاره کرد و گفت: قانون انتخابات شوراها در اسفند گذشته در مجلس تصویب شد اما ابلاغ آن توسط رئیس‌جمهور با تاخیر صورت گرفت که این مسئله تا حدودی کار ما را مشکل کرد.
 
وی در ادامه اظهار داشت: بر اساس ماده 22 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری شعب اخذ رأی باید اعضای واحد داشته باشند و این به این معنی است که به دلیل اینکه شمارش آرای شوراها بیش از ریاست‌جمهوری زمان نیاز دارد بنابراین ناظران شورای نگهبان نمی‌توانند حضور داشته باشند و فقط ناظران هیئت‌های مرکزی تا پایان شمارش آراء حضور دارند که در جلساتی که با شورای نگهبان داشته‌ایم، این موضوع تبیین شده است.
 
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه مهلت تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری 20 روز و انتخابات شوراها یک هفته است، بنابراین باید مراقب باشیم تا از فرصت 20 روزه تبلیغات ریاست‌جمهوری برای انتخابات شوراها سوءاستفاده نشود.
 
کولیوند در ادامه سخنانش به موضوع انتشار برخی اخبار توسط رسانه‌ها در خصوص مشخص شدن رد یا صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها گفت: در این مرحله رد یا تائید صلاحیت افراد توسط هیئت‌های اجرایی انجام شده و این به معنای رد یا تائید صلاحیت نهایی نیست بلکه تائید یا رد صلاحیت نهایی افراد توسط هیئت‌های نظارت انجام می‌شود که نظر هیئت نظارت تا 28 اردیبهشت به داوطلبان اعلام خواهد شد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: افرادی که رد صلاحیت شده‌اند، 4 روز فرصت دارند که بندهای مورد اشکال در مدت 4 روز و به صورت محرمانه به آنها ابلاغ شود.
 
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در ادامه اظهار داشت: این دوره از انتخابات شوراها اولین دوره‌ای است که به صورت سیستماتیک انجام می‌شود البته این به معنای این نیست که در دوره‌های گذشته کاری انجام نشده است.
 
کولیوند افزود: در حال حاضر 110 هزار ناظر برای این دوره از انتخابات شوراها بکارگیری شده است یعنی به طور متوسط برای هر صندوق 1/6 ناظر داریم که این نشان‌دهنده اقتدار نظام برای برگزاری انتخابات در نهایت سلامت  است.
 
وی خاطرنشان کرد: بیش از 500 نفر در انتخابات شوراها ثبت‌نام کرده‌اند که ما نسبت به همه آنها احساس وظیفه می‌کنیم و هر کسی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرد، ما با رعایت قانون کار را ادامه خواهیم داد./ تسنیم

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ،شوراها ، ص - -

نظر شما در مورد : زمان اعلام تائید یا ردصلاحیت نهایی کاندیداها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها