مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3033 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 اردیبهشت 1392 -ساعت : 16:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دولتی‌ها؛ کیفیت ندارند‏، خصوصی‌ها؛ پول

بررسی موقعیت نشر در حوزه معماری و شهرسازی

دولتی‌ها؛ کیفیت ندارند‏، خصوصی‌ها؛ پول

مازند شورا: اولین نکته‌ای که در بررسی وضعیت نشر کتاب‌های حوزه معماری و شهرسازی احساس می‌شود؛ نبود تعامل میان نهادهای علمی و اجرایی با ناشران این حوزه است. درواقع بخش اندکی از ظرفیت علمی کشور با اعتماد به ناشران خصوصی به فضای نشر این حوزه رونق بخشیده‌اند

مازند شورا: اولین نکته‌ای که در بررسی وضعیت نشر کتاب‌های حوزه معماری و شهرسازی احساس می‌شود؛ نبود تعامل میان نهادهای علمی و اجرایی با ناشران این حوزه است. درواقع بخش اندکی از ظرفیت علمی کشور با اعتماد به ناشران خصوصی به فضای نشر این حوزه رونق بخشیده‌اند. می‌توان گفت دانشگاه‌ها‏، شهرداری‌ها، شوراهای شهر، وزارت‌ مسکن و دیگر نهادهای دولتی و عمومی؛ رابطه‌ای نابسامان با یکدیگر دارند.


مدیر انتشارات آذرخش: به اسپانسرهای دولتی نیازمندیم

نشر آذرخش در سال 74 تأسیس شده و با انتشار نزدیک به 400 عنوان کتاب در سال، یکی از ناشران فعال در حوزه شهرسازی و معماری‌ است. غلامحسین دولت‌آبادی، مدیر این انتشارات معتقد است اگر اقدامات و توجهات لازم صورت نگیرد، این بخش از بدنه نشر تخصصی در آینده نزدیک دچار مشکل می‌شود: «مشکلات زیادی پیش روی این حوزه وجود دارد که مخاطب کم و فروش پایین بخشی از این مشکلات است. حضور نهادهای دولتی ذی‌ربط به‌عنوان اسپانسرهای مالی و حمایت آنها از نشر خصوصی، بسیار انگشت شمار است؛ خصوصا شهرداریها که متولی اصلی معماری و شهرسازی هستند و می‌توانند نقش پررنگی در این حوزه داشته باشند.

همچنین مراکز دانشگاهی به‌عنوان پایگاه‌ءهای علمی معتبر می‌توانند همکاری‌های گسترده ای با ناشران خصوصی برقرار کنند؛ چه از بعد حمایت مالی و چه از لحاظ علمی و کارشناسی. درمجموع به نظر می‌رسد اگر در آینده این ایده آل‌های حداقلی میسر نشوند، مشکلات نشر در حوزه معماری و شهرسازی رو به افزایش خواهد گذاشت.»

مدیر انتشارات آذرخش: ما امسال از وضعیت فروش و استقبال مخاطبان راضی نبودیم. هرچند فکر می‌کردیم ورود به مباحث جدید و جذاب در حوزه معماری و شهرسازی و پرداختن به مباحث کارشناسی و تکنیکی می‌تواند نظر مخاطبان تخصصی را به خود جلب کند اما این اتفاق نیفتاد. از نگاه این ناشر؛ برای سامان دادن به این حوزه باید به خروجی کار نشر که همانا مخاطبان کتاب و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط هستند، بیشتر پرداخت: «باوجود موقعیت قابل توجه نمایشگاه کتاب تهران، ما امسال از وضعیت فروش و استقبال مخاطبان راضی نبودیم. هرچند فکر می‌کردیم ورود به مباحث جدید و جذاب در حوزه معماری و شهرسازی و پرداختن به مباحث کارشناسی و تکنیکی می‌تواند نظر مخاطبان تخصصی را به خود جلب کند اما این اتفاق نیفتاد.»

مدیر انتشارات مهر ایمان: کتاب‌سازی؛ آفت نشر در حوزه معماری و شهرسازی است

انتشارات مهرایمان پروانه نشر خود را در سال 84 اخذ کرده و دفتر آن در تبریز است. رضا زالی‌اصل،‌ مدیر این انتشارات، جریان‌های نشر و پخش در تهران را یکی از موانع بزرگ بر سر راه ناشران شهرستانی می‌داند که مانع از مطرح شدن کتابهای با ارزش می‌شود: «ناشران شهرستانی ازسوی ناشران تهرانی به رخوت و انزوا کشیده شده و بایکوت می‌شوند و پخش‌کنندگان تهرانی به آثار این دست ناشران اهمیتی نمی‌دهند. اغلب این ناشران معتقدند نباید به ناشر شهرستانی رو داد. پس اگر یک ناشر شهرستانی کتاب قابل توجهی نیز منتشر کند، به جهت رویکرد دفعی مراکز پخش در تهران، این کتاب‌ها نمی‌تواند نمود و بروز خوبی در تهران داشته باشند و اغلب عقیم می‌مانند.

دیگر مشکل عمده‌ای که در حوزه نشر معماری و شهرسازی با آن روبرو هستیم، پدیده ناخوشآیند کتاب سازی است. متأسفانه برخی از همکاران با کنار هم گذاشتن تعدادی عکس و مطلب، کتابی را با نامی متناسب با نیازهای موجود، منتشر می‌کنند اما محتوای این کتاب‌ها به هیچ وجه نیاز مخاطبانشان را برآورده نمی‌سازند.

مشکل دیگر ترجمه های موازی است، چراکه بخش نشر و پخش رو به ادغام گذاشته و تمام ناشران در یک بازه زمانی، به دلیل مقید نبودن به قانون کپی رایت، برای رسیدن به فروش بالا کتابی را که پیش‌تر ناشر دیگری منتشر کرده و موفق بوده، دوباره ترجمه و منتشر می‌کنند.»

زالی‌اصل، مهمترین تفاوت نشر در این حوزه را در لزوم تداوم مطالعه برای متخصصان می‌بیند: «در این رشته برخلاف رشته های فنی دیگر، فارغ‌التحصیان همواره باید درپی یادگیری مباحث جدید از طریق کتاب‌های جدید باشند. بنابراین کتاب های معماری و شهرسازی جدید نیاز اصلی فعالان این حوزه است اما کتاب‌ سازی و ترجمه های موازی باعث می شود مخاطبان اعتماد خود را به ناشران از دست بدهند.»

او؛ عدم تمایل همکاری شهرداری‌ها را از خلاء‌های این حوزه می‌داند: «ما در نشر مهر ایمان؛ مدت ایست که یک کتابخانه تخصصی با 1600 عنوان کتاب و نشریه فراهم آوده ایم که ظرف 3 ماه، 300 عضو را پذیرش کرده است. پیشنهاداتی هم به شهرداری تبریز داده ایم که فضایی را به ما اختصاص دهند تا با فعالیت پژوهشی، فاصله بین دانشگاه‌ها و شهرداری را پر کنیم اما ...»

مدیر انتشارات شهرآب: باید جلوی تکثیرهای غیرقانونی در دانشگاه ها را گرفت

انتشارات شهرآب بیشتر از سه دهه در حوزه نشر کتاب‌های معماری و شهرسازی فعالیت داشته و بیش از 3 هزار عنوان کتاب را در این سال‌ها منتشر کرده است. علی‌اکبر تورانیان؛ مدیر آن، عدم توجه دانشگاهیان اعم از استادان و دانشجویان را یکی از عوامل تاثیرگذار بر حوزه نشر معماری و شهرسازی می‌داند و دل پری هم از تکثیرهای غیرمجاز در دانشگاه‌ها دارد: «شاید درد اصلی ناشران این حوزه را باید در معرفی نشدن کتابها ازسوی استادان دانشگاه‌ها به دانشجویان خلاصه دید. کتابی که ما با دشواری فراوان منتشر می‌کنیم، در دانشگاه¬ها که محل تمرکز تخصص و علوم در گرایش‌های مختلف است، مطرح نمی‌شود. هنوز بسیاری از اساتید به دانشجویان خود جزوه می‌گویند و این مساله باعث می‌شود دانشجو دیگر دغدغه ای برای خرید کتاب در گرایش تحصیلی خود نداشته باشد.

اغلب دانشگاه‌ها هم منعی در تکثیر و کپی کتاب‌ها ندارند که این مساله اقتصاد یک ناشر خصوصی که ریسک سرمایه گذاری برای انتشار یک کتاب را پذیرفته‏، به خطر می‌اندازد. در این سال‌ها ما بارها اعتراض خود را به مراکز مختلف اعلام کرده ایم اما هنوز هیچ رسیدگی صورت نگرفته است.»

از نگاه او؛ مشکلاتی همچون گرانی کاغذ و هزینه‌های چاپ از عادی‌ترین دشواری‌های ناشران این حوزه است. خصوصا اینکه اقتضای کار در حوزه شهرسازی و معماری این است که از مرغوب‌ترین کاغذها(گلاسه) و کیفیت چاپ بهره ببرد.

مدیر انتشارات گنبدهای فیروزه: دانشگاه ها باید طبقه بندی شوند

محمدرضا نیلفروشان یکی از پژوهشگران و مؤلفان باسابقه اصفهانی است که با مدیریت بر نشر گنبدهای فیروزه توانسته مجلدهای فراوانی در حوزه معماری و شهرسازی به انتشار برساند. به اعتقاد او؛ مهمترین مشکل نشر در این حوزه تخصصی، سنگین شدن کفه ترازو به سمت آثار ترجمه ایست حال آنکه منابع فراوانی در کشور وجود دارد که نیازمند پژوهش و تحقق هستند: «بزرگترین مشکل نشر در حوزه معماری و شهرسازی، ابتلا به انتشار کتاب‌های ترجمه است. دلیلش هم این است که به‌رغم ظرفیت‌های غنی معماری و شهرسازی در تاریخ ایران، کار شاخصی در بخش تجزیه و تحلیل آثار معماری در کشور صورت نگرفته و اگر هم فعالیت‌های انگشت‌شماری انجام شده باشد، با موانعی مواجه شده که متوقف مانده یا به نتیجه مطلوب نرسیده اند.

در همین شهر اصفهان، ظرفیت¬های تحقیقاتی زیادی وجود دارد ولی منابع لازم برای پژوهش، وجود ندارد و ارگان های قدیمی که دارای تاریخچه های قابل توجهی هستند با ما همکاری ندارند. به‌عنوام مثال؛ من برای انجام پروژه‌ای تحقیقاتی به بانک ملی و سپه مراجعه کردم تا از اطلاعات آن‌ها استفاده کنم ولی همکاری نکردند. در چنین شرایطی و در خلاء منابع داخلی، طبیعی است که تمام حرکت‌ها به سمت ترجمه آثار خارجی پیش برود. معضل اینجاست که برخی ترجمه‌های منتشر شده از لحاظ فرهنگی و اقلیمی تناسبی با فرهنگ و موقعیت اقلیمی کشور ما ندارند. این‌‌گونه می‌شود که معماران داخلی هم با تکیه به کتاب های ترجمه، به سمت نماهای شیشه ای و .... می‌روند. این همه درحالی‌ است که هنوز پرداختن به معماری مساجد، تکایا، حوزه¬ های علمیه و آب‌انبارها و ... در کتاب‌ها می¬تواند نتایج فراوان و مفیدی را درپی داشته باشد. در اصفهان بیش از 140 مسجد قدیمی وجود دارد که تنها لیست آن‌ها موجود است و هیچ اطلاعات دیگری از آن‌ها در دسترس نیست.»

نیلفروشان با اشاره به بحث بودجه می‌گوید: «در ایران کمتر بودجه‌ای صرف کارهای پژوهشی می‌شود. من؛ نامه های متعددی به مسوولان ازجمله رییس جمهور و وزیر ارشاد نوشته ام و ابراز تمایل کرده ام که روی مبانی معماری تاریخی در ایران کار کنم. این پیشنهادات اگرچه با استقبال مواجه می شود ولی هرگز به مرحله عمل نمی رسد.»

او پیشنهاد می‌کند: «شاید برای سامان دادن به پژوهش های داخلی بتوان از سیستم طبقه‌بندی دانشگاه ها استفاده کرد. آن‌چنانکه مشخص شود فلان دانشگاه، روی چه حوزه  ای کار می کند. این اتفاق در اغلب رشته‌های تحصیلی و در غالب کشورهای اروپایی و امریکایی افتاده که در این صورت احتمالا نشر کارهای پژوهشی هم سامان می‌گیرد. اگر استادان از دانشجویان بخواهند تا به کشف منابع غنی ایرانی مشغول شوند، ظرف چند سال با منابع مکتوب فراوانی در حوزه معماری و شهرسازی روبرو خواهیم بود و برای بسیاری از بناهای قدیمی، شناسنامه-های پژوهشی فراهم خواهد شد.»

مدیر انتشارات طراحان هنر؛ دولتی‌ها؛ دغدغه کیفیت ندارند

عارف عدیلی هم بر این باور است که آثار ترجمه؛ مبین فرهنگ و نیازهای غربی‌ها هستند و نمی توانند جوابگوی اقلیم و فرهنگ ایران باشند. از نظر او؛ کمبود استادان خبره و مولفان کارکشته که بتوانند کتاب های قابل تاملی را خلق کنند، به شدت در حوزه نشر معماری و شهرسازی محسوس است: «عدم وجود کتاب های تالیفی خوب ضعف بسیار عمده‌ای‌ست. من؛ خودم؛ بیشتر از 20 عنوان کتاب ترجمه ای داشته ام و اگرچه احساس می کنم به کتاب های تالیفی نیاز داریم اما هنوز نیروی تخصصی برای تولید تالیفات ارزشمند در کشور کم است و اساتید موفق و صاحب اندیشه انگشت شمارند.»

او که اعتقاد دارد؛ کتاب ها ارزشمند و قابل تامل می توانند ضامن اقتصاد نشر در هر حوزه‌ای باشند، بیشترین موفقیت در زمینه کیفیت کتاب‌های معماری را به ناشران خصوصی نسبت می‌دهد: «باید بپذیریم نشر خصوصی در هر حوزه ای موفق تر از بخش های دولتی عمل می کند. چراکه برای سرمایه گذاری ناگزیراست آثار ارزشمند و مورد توجه تولید کند. تجربه ثابت کرده نهادهای دولتی، از آنجا که دغدغه بازگشت سرمایه را ندارند، تنها بودجه ها را خرج می کنند بدون آن‌که ضمانتی بر کیفیت آثار وجود داشته باشد.»

این ناشر می‌گوید: «دانشگاه‌ها می‌توانند در جریان معماری و شهرسازی مرکزیت پیدا کنند اگرچه تمام اساتید و دانشگاه ها بضاعت علمی ندارند. لذا تنها چند دانشگاه در کشور می‌توانند مبداء جریان‌های علمی مکتوب معماری و شهرسازی باشند. دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه تهران، شریف و صنعتی اصفهان. این دانشگاه ها می توانند با همکاری با ناشران خصوصی به پرو ژه های پژوهشی و وضعیت کمی و کیفی کتاب‌های تالیفی در این حوزه سامان ببخشند. ولی درحال حاضر ناشران خصوصی برای برقراری ارتباط با دانشگاه ها با مشکل روبرو هستند زیرا ظرفیت های همکاری در این دایره، ازسوی دانشگاه ها تعبیه نشده است.»/ شهر الکترونیک

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت شهری، معماری - -

نظر شما در مورد : دولتی‌ها؛ کیفیت ندارند‏، خصوصی‌ها؛ پول

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها