مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3093 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 اردیبهشت 1392 -ساعت : 11:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
باغچه‌های سقفی

باغچه‌های سقفی

مازند شورا: سقف‌های چمنی حافظ محیط زیست و عامل زیبایی شهر

مازند شورا: چندین قرن است که سقفهای چمنی (ترجمه لغتی torvtak از زبان نروژی ,که به این نوع سقفها گفته میشود) در نروژ رواج دارد. با این ایده ساده نروژی ها توانسته اند علاوه بر اینکه ارتباط خود را با محیط زیست قوی تر کنند, چندین مشکل دیگر خانه سازی در روستا را حل کنند.

در برخی سقفها علاوه بر چمن, گلهای زیبا نیز کاشته شده است. اما شاید جالبترین موارد آنهایی باشند که بر روی سقف خود درختان کوچک کاشته اند!

البته هدف باغچه های سقفی زیبایی نیست, بلکه چمن تنها برای این بکار برده میشود که لایه های زیرین پوست درخت غان (که جزء اصلی این سقف است) را در جای خود نگه دارد. اینکار باعث میشود خانه ها در زمستانهای بسیار سرد, گرمتر بمانند. همچنین چون این سقفها بیشتر بر روی خانه های چوبی اجرا میشود, وزن میانگین ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب آنها باعث میشود اجزاء چوبی خانه فشرده تر شوند و فاصله خالی بین چوبها پر شود. در زمستان به دلیل بارش برف, ممکن است وزن این سقفها تا ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب افزایش یابد.

پوست درخت غان برای پوشش سقف بسیار مناسب میباشد زیرا علاوه بر اینکه در مقابل نفوذ آب و خاک بسیار مقاوم است, بیش از ۳۰ سال میتواند دوام بیاورد. این درخت در شمال اروپا بسیار رایج بوده و پوست آن در بهار و اوایل تابستان به راحتی جدا میشود. پس از جدا کردن پوسته این درخت, باید این پوسته ها را زیر فشار نگه داری کنند تا کاملا مسطح باقی بمانند و بتوان از آنها در ساخت سقف چمنی استفاده کرد.

گفتنی است این کار یک سنت اسکاندیناویایی بوده و در بسیاری از خانه های روستایی دیده میشود. اما به تازگی در کشورهای دیگر نیز سقفهای چمنی مورد توجه قرار گرفته است. طوری که در انگلیس, دولت به مردمانی که سقف خانه خود را اینگونه درست کنند امتیاز کاهش مالیات میدهد. البته اجرای امروزی این سقفها با گذشته متفاوت بوده و به جای استفاده از پوست درخت غان در لایه زیرین, از یک نوع پلاستیک صنعتی استفاده میشود.

منبع:  سیویلتکتلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محیط زیست ، زیبایی ش - -

نظر شما در مورد : باغچه‌های سقفی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها