مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3116 -تاریخ انتشار : یکشنبه 08 اردیبهشت 1392 -ساعت : 15:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از «الف» تا «ی» انتخابات شوراها در یک نگاه

از «الف» تا «ی» انتخابات شوراها در یک نگاه

مازند شورا: مرحله نخست از مراحل شش گانه انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با ثبت نام از ۳۵۲ هزار و ۱۶۵ نفر سپری شد و کمتر از سه ماه فرصت باقی است که ۱۲۴هزار و هفتصد نفر از منتخبین مردم بر کرسی‌های این نهاد مردمی تکیه زنند.

مازند شورا: فرآیند انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان نهاد فراگیر مردمی که نشان دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فکرها، مشورت ها و دیدگاه ها در اداره امور کشور است صبح چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۲ با حضور وزیر کشور و در تالار وزارت کشور به صورت رسمی آغاز شد.

آغاز ثبت نام

طبق برنامه ریزی های قبلی ثبت نام از نامزدهای انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ ۲۶/۱/۹۲ تا ۱/۲/۹۲ ادامه داشت و در مجموع ۳۵۲ هزار و ۱۶۵ نفر در مهلتی ۷ روزه برای ثبت‌نام مراجعه کردند.

بررسی صلاحیت و زمان اعتراض

هیات‌های نظارت از تاریخ ۱۳۹۲/۲/۲۰ تا ۱۳۹۲/۲/۲۶ برای اعلام نظر مهلت دارند و هم‌چنین آن دسته از داوطلبانی که صلاحیتشان تایید نشده از تاریخ ۱۳۹۲/۲/۲۸ به مدت ۴ روز فرصت دارند تا شکایات خود را اعلام کنند.

انتخاباتی که شورای نگهبان در آن دخیل نیست

صلاحیت کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا را بر خلاف ریاست جمهوری و مجلس،که شورای نگهبان مشخص می کند، اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مشخص می کنند و فرآیند برگزاری مراحل شش‌گانه انتخابات (‌نام‌نویسی، بررسی صلاحیت، تبلیغات، برگزاری انتخابات، رأی‌گیری و تأیید درستی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا) بر عهده هیأت‌های نظارت است.

پس از پایان زمان ‌نام‌نویسی، هیأت‌های اجرایی موظفند بنا بر ماده ۴۶ قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و به منظور احراز شرایط یاد شده در ماده ۲۶ و ۲۹ قانون مذکور از مراجع ذی‌ربط استعلام کنند و این مراجع نیز باید تا ده ‌روز از تاریخ وصول استعلام، نسبت به موارد استعلام کتباً پاسخ دهند.

شرایط حداقلی برای تایید صلاحیت اعضای شورای شهر

کاندیداهای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا برای راه‌یابی به این نهاد اجتماعی باید از شرایط حداقلی زیر برخوردار باشند:

تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

حداقل سن ۲۵ سال تمام.

اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه.

ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

دارابودن سواد خواندن و نوشتن برای شورای روستاهای تا دویست خانوار و داشتن مدرک دیپلم برای شورای روستاهای بالای دویست خانوار، داشتن حداقل مدرک فوق‌دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای تا بیست‌هزارنفرجمعیت،داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن برای شورای شهرهای بالای بیست هزارنفرجمعیت.

دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت دائم از خدمت برای مردان.

تبصره ۱ - اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

‌تبصره ۲ - اعضاء شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند. تغییر محل سکونت هر یک از اعضاء شورا از محدوده‌حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد.

بنا به ماده ۴۸ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، نظر هیأت‌های اجرایی بخش و شهر و شهرستان، مبنی بر تأیید صلاحیت داوطلبان با تأیید هیأت‌های نظارت شهرستان و بخش معتبر است و چنانچه تا هفت روز از تاریخ دریافت نتیجه رسیدگی صلاحیت داوطلبان، هیأت‌های نظارت مربوطه درباره داوطلب یا داوطلبان نظر خود را اعلام نکنند، نظر هیأت اجرایی ملاک عمل خواهد بود؛ به عبارتی، در این مرحله از رسیدگی هیأت‌های نظارت بخش و شهرستان، تنها تأیید صلاحیت داوطلبان اجرایی را بررسی می‌کنند و نمی‌توانند ردشدگان اجرایی را تأیید کنند.

بررسی سوابق داوطلبان باید محرمانه انجام گیرد، به گونه‌ای که موجب هتک‌ آبروی افراد نشود و بررسی از موارد یاد شده در مواد ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و ۳۰قانون انتخابات شورا‌ها خارج نشود و افشای هر گونه اطلاعات دریافت شده توسط اعضای هیأت‌های اجرایی و یا هر شخص دیگری ممنوع است.

بنا بر تبصره ۱ ماده ۵۰ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها در هیأت‌های اجرایی رد شده است، می‌توانند تا چهار روز از تاریخ اعلام نام نامزدهای انتخاباتی، شکایت خود را به ترتیب، داوطلبان شورای اسلامی روستا به هیأت نظارت شهرستان و داوطلبان شورای اسلامی شهر به هیأت نظارت استان تسلیم کنند؛ البته به استناد تبصره ۲ همین ماده، شاکیان می‌توانند شکایت خود را تا مهلت مقرر به هیأت اجرایی مربوطه نیز تسلیم کنند.

هیأت اجرایی موظف است، بلافاصله شکایات دریافتی را به هیأت نظارت ذی ربط بفرستد و هیأت‌های نظارت نیز موظفند بر پایه تبصره ۳ ماده ۵۰ قانون انتخابات شورا‌ها تا ده روز از تاریخ دریافت شکایات به آن‌ها رسیدگی و نتیجه را به هیأت‌های اجرایی مربوطه اعلام نمایند و نظر هیأت نظارت در این خصوص قطعی و لازم‌الاجراست؛ به عبارت دیگر، تجدید نظر داوطلبان رد صلاحیت شده معترض روستا در هیأت نظارت شهرستان و تجدید‌نظر داوطلبان معترض رد صلاحیت شده برای شهر‌ها در هیأت عالی نظارت استان انجام می‌پذیرد و نظر هیأت‌های عالی نظارت استان قطعی و لازم‌الاجراست.

مهلت تبلیغات

کاندیداهایی که توسط اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات تایید صلاحیت شده‌اند از تاریخ ۱۶ خرداد ماه تا ۲۴ ساعت قبل از رای‌گیری(۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۲)فرصت تبلیغات دارند.

زمان رای‌گیری

براساس پیش بینی‌های انجام شده رای گیری انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۴ خرداد ماه خواهد بود و رای گیری در ۱۴ حوزه انتخابیه به صورت تمام الکترونیکی است.

۲۴ تیرماه آغاز دور چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا

شروع به کار دوره چهارم شوراهای اسلامی، یک ماه پس از آغاز دوره ریاست جمهوری یازدهم خواهد بود.

عمر قانونی هر دورهٔ شوراها ۴ سال است، ولی در پی تصویب قانونی در مجلس مصوب شد که انتخابات خبرگان با مجلس و انتخابات شوراها با ریاست‌جمهوری ادغام شود و انتخابات گذشته در سال ۱۳۸۵ برگزار شد و عمر شوراهای سوم ۷ سال به درازا کشید.

شوراها حدود ۱۲۴هزار و هفتصد کرسی دارد که با عضوهای جانشین ۲۰۷٬۵۸۷ نفر می‌شود.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور بااشاره به تغییرات و اصلاح قوانین که در چهارمین دوره انتخابات شوراها اعمال خواهد شد تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شوراها را به شرح زیر اعـلام کـرد.

شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر،۵نفر عضو اصلی و ۲نفر علی‌البدل

شهرهای ۵۰هزارنفر جمعیت۷ نفـر عضو اصلی و ۳ نفر علی‌البدل

شهرهای ۱۰۰هزار نفر جمعیت،۹نفر عضو اصلی و ۴ نفر علی‌البدل

شهرهای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت،۱۱ نفر عضو اصلی و ۵ نفر علی‌البدل

شهرهای۵۰۰ هزار نفر جمعیت،۱۳ عضو اصلی و ۶ عضو علی‌البدل

شهرهای یک میلیون نفر جمعیت،۱۵ نفر عضو اصلی و ۷ نفر علی البـدل

شهرهای،دو میلیون نفر جمعیت،۲۱ نفر عضو اصلی و ۸ نفر علی‌البدل

شهرهایبیش از ۲ میلیون نفر جمعیت،۲۵ نفر عضو اصلی و ۱۰ نفر علی‌البدل

شهر تهران،استثنائا ۳۱ نفر عضو اصلی و ۱۲ نفر علی‌البدل/ فارس



لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شوراها - شورای شهر - -

نظر شما در مورد : از «الف» تا «ی» انتخابات شوراها در یک نگاه

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها