مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3120 -تاریخ انتشار : یکشنبه 08 اردیبهشت 1392 -ساعت : 10:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شورای شهر سياسی باشد يا اجتماعی؟

مازند شورا: عده اي معتقد به حضور چهره‌هاي اجتماعي و متخصص هستند و برخي ترجيح مي‌دهند افرادي كه به شوراي شهر راه مي‌يابند افرادي سياستمداربا قدرت چانه زني بالا باشند.

مازند شورا: هفته گذشته مهلت ثبت نام داوطلبان نامزدي انتخابات شوراهاي شهر و روستا به پايان رسيد و قرار است پس از بررسي صلاحيت‌ها روز 24 خردادماه راي گيري براي برگزيدن اعضاي چهارمين دوره شوراها در تمامي شهرها و روستاهاي كشور برگزار شود. در آستانه اين انتخابات همچنان اختلاف نظرها درباره كاركرد شوراهاي شهر و روستا وجود دارد.

عده اي معتقد به حضور چهره‌هاي اجتماعي و متخصص هستند و برخي ترجيح مي‌دهند افرادي كه به شوراي شهر راه مي‌يابند افرادي سياستمداربا قدرت چانه زني بالا باشند.

هجوم سياسيون و چهره‌هاي دنياي سياست براي نام نويسي در انتخابات شوراهاي شهر و روستا يكي از وقايع قابل توجه در مهلت شش روزه ثبت نام داوطلبان براي انتخابات 24 خرداد بود. طي هفته گذشته جمع قابل توجهي از چهره‌هاي ذاتا سياسي وابسته به سه چهار جناح سياسي كشور براي انتخابات شوراي شهر كانديدا شدند. در پايتخت حداقل سه هزارنفر براي حضور در اين انتخابات ثبت نام کرده اند که در ميان آنها چهره‌هاي سياسي، هنري و ورزشي بسياري به چشم مي‌خورد. در شهرهاي ديگر نيز ترافيك ثبت نام به همين ميزان بوده است.

اگرچه هنوز خبري از ليستهاي نهايي انتخاباتي نيست اما بررسي نام‌هاي شاخص ثبت نام کننده در شوراهاي شهرهاي بزرگ نشان مي‌دهد حضور چهره‌هاي سياسي منسوب به دولت و همچنين اصولگرايان منتقد دولت، بيش از چهره‌هاي مدني و اجتماعي بوده است. اين گروه عمدتا كمترتجربه اي در مديريت شهر نداشته اند. وزراي كنار رفته دولت احمدي نژاد، جمعي از سياسيون منسوب به جناح اصلاح طلب و همچنين چهره‌هايي شاخص از جريان سنتي اصولگرا و منتقدان دولت دراين انتخابات نام نويسي كرده اند. طي سال‌هاي گذشته نيز برخي از ميان اوج و فرودهاي سياسي سالهاي اخير به شورا نيز رسيده اند. جالب ترين نکته اين است که عده اي از نامزدهاي حضور در شوراهاي شهر چهارم که خود، به عنوان چهره اي صددرصد سياسي مطرح مي‌شوند و هنوز نيز به عنوان رئيس ستادهاي سياسي فعال در انتخابات رياست جمهوري پيش رو، از آنها نام برده مي‌شود، در سخنان خود به غيرسياسي بودن شوراها، تاکيد دارند.

به اعتقاد طرفداران حضور افراد سياسي در شوراهاي شهر و روستا، اعضاي اين نهاد اجتماعي بايد توان رقابت با ساير نهادهاي قدرتمند مانند دولت و مجلس را داشته باشند.اين افراد معتقدند اگر قايل به حضور افراد قوي و مديران کلان در شورا باشيم، بايد لاجرم مردم به اين افراد که بارها در حوزه سياست، خود را نشان داده اند، اعتماد کنند و راي دهند. به گفته آنان، در صورتي که افراد غير سياسي و نه چندان قدرتمند در شوراي شهر قرار گيرند، توان نظارت و کنترل نهاد ثروتمند و قدرتمندي مانند شهرداري را نخواهند داشت و ممکن است عدم حضور سياسيون، به ضرر شهروندان تمام شود.

به طور کلي برخي موافقان حضور سياسيون در شوراها معتقدند كه در بين مديران ارشدي که در جامعه مسئوليت يافته اند، سياستمداران هوشيارتر و قوي تر از سايرين هستند و مي‌توانند وظايف خود در شوراها را بهتر انجام دهند و باعث قدرت نهاد شوراها شوند. علاوه بر اين آنها مي‌گويند كه حضور چهره‌هاي سياسي و داراي سابقه بالاي مديريت کلان، باعث افزايش علاقمندي افراد به راي دادن و مشارکت در انتخابات مي‌شود. برخي نيز معتقدند حضور سياسيوني که سابقه مديريت کلان دارند، شوراها را از حالت آموزشگاهي براي اعضاي جديد الورود خارج مي‌کند. در مقابل اين افراد، منتقدان حضور چهره‌هاي سياسي در شورا قرار دارند. مخالفان حضور سياسيون در شورا اول به قانون استناد مي‌کنند و مي‌گويند مطابق قانون اساسي و قانون شوراها، پارلمانهاي شهري، غير سياسي است و بايد محلي براي رفع و رجوع مشکلات مردم، شهر، سلامت، آموزش، حمل و نقل و از اين دست مباحث باشد. آنها مي‌گويند در صورتي که شوراها سياسي شود، توان مديريت شهري خود را از دست مي‌دهد و بنا بر اين، بدل به محل منازعه جديد گروه‌هاي سياسي خواهد شد.

مخالفان حضور حداكثري سياسيون دلايل ديگري را هم مطرح مي‌كنند. يكي ديگر از مهم ترين دلايل مخالفان اين است كه حضور نيروهاي سياسي باعث کشاندن بحث سياست در نهاد اجتماعي شورا مي‌شود و اختلافات بين اعضا را دامن مي‌زند. تجربه شوراي اول تهران نمونه واضحي از اين وضعيت است.برخي مخالفان نيز معتقدند كه اگر نيروهاي سياسي که امکان حضور در ساير نهادهاي قدرت را نيافته اند به شوراها وارد شوند، هميشه به دنبال گذر از شورا و رفتن به موقعيت‌هاي سياسي بهتر هستند و مصالح مردم را فداي اين اهداف مي‌کنند.علاوه بر اين مخالفان اعتقاد دارند كه سياسيون اغلب فاقد ديدگاه کارشناسي نسبت به مسايل اجتماعي وشهري هستند و بيشتر بر اساس منافع حزبي و گروهي خود تصميم مي‌گيرند و در شوراها اين نوع تصميم گيري، باعث عدم رشد و پيشرفت و آباداني شهرهامي شود.

به گفته آنان، در صورتي که شوراهاي شهر بدل به نهادي سياسي شود، به تبع آن، شهرداري‌ها نيز سياسي خواهند شد و حضور شهرداري‌هاي سياسي در شهرها، منجر به بي عدالتي و دور ماندن از وظيفه اصلي شهرداريها، يعني خدمات و مديريت شهري، مي‌شود. منتقدان حضور سياستمداران و سياستورزان در شورا مي‌گويند زماني که مديران سياسي و افرادي با داشتن سابقه و صبغه سياسي به شوراها رسيدند، سياسي شدن شوراها، ناگزير است و شوراي سياسي، به درد اداره شهر و روستا نمي‌خورد.آنها به عنوان مثال عيني خود، از شوراهاي دور اول، به خصوص شوراي اول تهران ياد مي‌کنند و اصلي ترين عامل ناکامي اين شورا را مربوط به سياسي شدن اين نهاد شهري-اجتماعي مي‌دانند./ ابتکارلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات،شوراها، شور - -

مطالب مرتبط با : شورای شهر سياسی باشد يا اجتماعی؟
نظر شما در مورد : شورای شهر سياسی باشد يا اجتماعی؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها