مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3134 -تاریخ انتشار : جمعه 06 اردیبهشت 1392 -ساعت : 19:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ملاک برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها استعلام های چهارگانه است

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها:

ملاک برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها استعلام های چهارگانه است

مازند شورا: رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با بیان اینکه ملاک برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها استعلام های چهارگانه است؛ گفت: هیات های نظارت نباید دایره رد صلاحیت ها را چنان تنگ بگیرند که کسی از آن عبور نکند و نه دایره را چنان باز بگیرند که قابل کنترل نباشد

به گزارش مازند شورا به نقل از مهر ، محمدجواد کولیوند در همایش آموزشی هیات های عالی نظارت بر انتخابات شوراها با تشریح روند تشکیل هیات های نظارت بر انتخابات شوراها و وظایف آنها گفت:  قانون فصل الخطاب هیات های نظارت بر انتخابات شورای اسلامی است و بررسی نهایی صلاحیت ها بر عهده هیات نظارت است.
 
وی افزود: هیات های نظارت برای بررسی صلاحیت داوطلبان شوراها با هیات های بالادستی شان باید مشورت کنند و ملاک برای تایید صلاحیت ها را باید استعلام های چهارگانه قرار دهند ، نباید دایره رد صلاحیت ها را چنان تنگ بگیرند که کسی از آن عبور نکند و نه دایره را چنان باز بگیرند که قابل کنترل نباشد.
 
نایب رئیس کمیسیون شوراها با اشاره به اهمیت همکاری هیات های نظارت با هیات های اجرایی در برگزاری انتخابات گفت: وزارت کشور مجری انتخابات است و لازم است که هیات های مرکزی با سیستم اجرایی مشورت کنند تا با برقراری یک همدلی و انسجام بتوانند کارها را آسان تر و روان تر انجام دهند.
 
وی با تاکید بر حفظ اطلاعات داوطلبان توسط ناظرین در جریان بررسی صلاحیت ها گفت: اطلاعاتی در جریان نظارت بر انتخابات به دست ما می رسد نباید اجازه دهیم که این اطلاعات منتشر شود چرا که اعضای هیات نظارت محرم هستند و حق ندارند این اطلاعات را حتی به نزدیک  ترین افراد به خود هم بگویند به ویژه آنکه در فرامین دینی و شرعی هم برای حفظ آبروی افراد تاکید زیادی شده است.
 
کولیوند ادامه داد: بر  اساس قانون هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری باید 5 ماه قبل از پایان دوره یعنی در اسفند ماه تشکیل می شد اما وزارت کشور در زمان تشکیل این هیات تعلل کرده است.
 
وی افزود: ممکن است برخی اعضای هیات های اجرایی شوراها و هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری یکسان باشد که منعی در این رابطه وجود ندارد اما اولویت ما این است که دو هیات اجرایی جداگانه تشکیل شود.
 
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی با بیان اینکه سلامت انتخابات با رعایت قانون و تدبیر مدیریت اعضای هیات های عالی نظارت محقق خواهد شد خاطرنشان کرد: ناظران انتخابات شوراها و ریاست جمهوری هم می توانستند مانند هیات اجرایی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری یکسان باشد اما شورای نگهبان این مسئولیت را قبول نکرد و بر این اساس دو هیات ناظر برای انتخابات 92 یعنی هیات نظارت بر انتخابات شورا و هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها،شور - -

نظر شما در مورد : ملاک برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها استعلام های چهارگانه است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها