مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3135 -تاریخ انتشار : جمعه 06 اردیبهشت 1392 -ساعت : 19:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن

هیات نظارت حرف آخر را در تایید صلاحیت داوطلبان شوراها می زند

مازند شورا: جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح کارکردها و وظایف هیات های نظارت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ایده تجمیع هیات های نظارتی انتخابات خبر داد و گفت: هیات های نظارت بر انتخابات حرف آخر را در تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر می زنند.

به گزارش مازند شورا به نقل از مهر، طلایی نیک جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی در همایش آموزش هیات های عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که صبح امروز جمعه در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد، گفت: اساس نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی نقش آفرینی نمایندگان مجلس است و به رغم اینکه امسال اولین سال مجلس نهم بود اما نمایندگان التزام ویژه ای داشتند که کار به هنگام و بر مبنای نظام قانونی شکل گیرد.
 
وی با بیان اینکه مجلس در انجام کار نظارتی خود با عزم و اراده جدی به میدان آمده است، گفت: دبیرخانه هیات مرکزی شکل گرفت و پشتیبانی های لازم نیز از سوی معاونت نظارت مجلس انجام می گیرد.
 
جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلام همچنین با اشاره به اهمیت و حساسیت انتخابات 92 گفت: زمانی که واژه حماسه از سوی مقام معظم رهبری بر انتخابات اطلاق می شود یعنی ما یک رسالت و ماموریتی فراتر از روند عادی در پیش داریم بنابراین حضور گسترده مردم از یک سو و مجموعه اقدامات نظارتی و اجرایی که باید در انتخابات ایفای نقش کنند از سوی دیگر تکلیف دارند که این حماسه را در حداکثر سطح کمی و کیفی برگزار کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه حاکمیت قانون اساس کار انتخابات و تام امور کشور است، گفت: مجلس تنها مرجع قانون گذاری علاوه بر نقش قانون گذاری نظارت بر انتخابات شوراها را در این دوره بر عهده دارد زیرا توقع بیشتری از مجلس در این زمینه وجود دارد.
 
طلایی نیک با بیان اینکه هیات هی نظارت بارید استقلال خود را در این انتخابات حفظ کنند گفت: شورای نگهبان به دلیل برخی از مسایل این آمادگی را نداشت که مسئولیت نظارت بر انتخابات شوراها را بپذیرد لذا بعد از شورای نگهبان تنها نهاد مسئول و مردمی که می توانست تضمین کننده سلامت انتخابات باشد مجلس شناخته شد بنابراین باید بتوانیم با حفظ استقلال هیات های نظارت این فلسفه وجودی مجلس را به خوبی ایفا کنیم.
 
وی با بیان اینکه با توجه به تمدید شدن دوره سوم قانون شوراها فراموش شده است گفت: آمار ثبت نامی ها نشان می دهد نیروهای جوان نامزد انتخابات شوراها شدند لذا اطلاع رسانی قوانین و آگاهی بخشی به جامعه از دیگر نقش های هیات نظارت است.
 
جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در هزینه ها و امکانات هیات های مرکزی خلاء داشتیم، گفت: با تلاش نمایندگان این خلاء ها در بودجه برطرف شده و در بودجه ای سه دوازدهم رقم معینی برای هیات نظارت در نظر گرفته شده است که امیدواریم دولت محترم این اعتبار را به موقع تخصیص دهد.
 
وی با بیان این که این انتخابات چند ویژگی دارد گفت: همزمان بودن انتخابات شوراها با ریاست جمهوری و متفاوت بودن هیات های نظارت بر شوراها و انتخابات ریاست جمهوری یکی از ویژگی های این انتخابات است.
 
طلایی نیک با اشاره به اصلاحاتی که در قانون شوراها به وجود آمده است گفت:  با توجه به این که این اصلاحات دیرهنگام انجام شده لذا باید هماهنگی بین عوامل اجرایی و هیات های نظارت در این خصوص به وجود آید.
 
وی با بیان اینکه باید قانون فعلی آسیب شناسی شود گفت: این ایده وجود دارد که در آینده نهادهای نظارتی انتخابات تجمیع شود لذا باید با آسیب شناسی قانون فعلی یک الگوی مناسبی در این زمینه طراحی شود.
 
جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها مرجع رسیدگی به صلاحیت ها هیات های نظارت است، گفت: اساس کار هیات نظارت باید قانون باشد و این هیات نظارت است که در صلاحیت ها حرف آخر را می زند.
 
وی همچنین رسیدگی به شکایت ها پس از برگزاری انتخابات و همچنین سازماندهی شعب مخصوصاً همزمان با سازماندهی انتخابات را از دیگر وظایف هیات های نظارت خواند .
 
طلایی نیک با اشاره به اینکه ابلاغ اصلاحیه قانون شوراها به درستی از سوی دولت صورت نگرفته است خاطرنشان کرد: زمانی قانونی در روزنامه رسمی کشور درج می شود برای آحاد مردم و تمام دست اندرکاران لازم الاجرا است  و امیدواریم دوستان با اقدام به هنگام از بروز هرگونه خلاء در انتخابات پیشگیری کنند.
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ،شوراها، شو - -

نظر شما در مورد : هیات نظارت حرف آخر را در تایید صلاحیت داوطلبان شوراها می زند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها