مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 31906 -تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 1396 -ساعت : 16:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سایه مشکلات در مسیر فعالیت باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران

سایه مشکلات در مسیر فعالیت باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران

مازندشورا: ساری – ایرنا – فضای نامناسب ،فاصله با مرکز استان ، کمبود فضا برای امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی از جمله مسائلی که گریبانگیر باشگاه تازه تاسیس دانش پژوهان جوان مازندران شده است که حتی می تواند ادامه فعالیت این مرکز علمی و تحقیقاتی مهم استان را تحت تاثیر قرار بدهد .

مازندشورا: پیگیری های 2 ساله اداره کل آموزش و پرورش و مرکز استعدادهای درخشان مازندران برای گرفتن مجوز راه اندازی و فعالیت باشگاه دانش پژوهان جوان به ثمر رسید و امسال با صدور مجوز راه اندازی از سوی مرکز ملی استعدادهای درخشان ، فعالیت چهارمین باشگاه دانش پژوهان کشور در این استان آغاز شد .
با توجه به فراهم نبودن ساختمان و مکان استفاده از فضای یکی از مدارس استعدادهای درخشان واقع در روستای 'شکتا ' از توابع شهر ساری تنها گزینه برای استقرار باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران بود که از نگاه و نظر مسولان و کارشناسان باشگاه دانش پژوهان جوان و مرکز استعدادهای درخشان مازندران به همراه نامناسب بودن فضا دوری و فاصله ای که این مرکز با ساری ، مرکز استان دارد می تواند عاملی در بی رغبتی نخبگان برای حضور و استفاده از این مجموعه شود .
باشگاه دانش پژوهان جوان مجموعه ای برای شناسایی ، هدایت و پروراندن افراد مستعد در سنین 15 تا 25 سال است که با دراختیار گذاشتن امکانات و تجهیزات زمینه فعالیت های علمی و تحقیقاتی را برای این افراد فراهم می کند .
سرپرست باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : صدور مجوز از مرکز ملی استعدادهای درخشان برای راه اندازی باشگاه دانش پژوهان جوان در استان به عنوان آرزویی برای همه دست اندرکاران امور نخبگان جوان و نوجوان به شمار می رفت .
محمد علی نیکوبیان افزود : فضای موجود دبیرستان استعدادهای درخشان شهید بهشتی در روستای 'شکتا ' با سازه مجتمع آموزشی و خوابگاهی به عنوان تنها گزینه برای استقرار این باشگاه انتخاب شد .
وی در توصیف فضای باشگاه دانش پژوهان جوان از آن با عنوان ' خوابگاهی ' نام برد و گفت : بخش های آن با استفاده از تخته های چوب از یکدیگر تفکیک شده اند .
سرپرست باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران همچنین به فاصله 10 کیلومتری با ساری به عنوان دیگر مشکل پیش روی فعالیت این مرکز ذکر کرد و افزود : افراد برای استفاده از فضای آزمایشگاهی این مرکز مجبور به طی مسافت هستند که این مساله می تواند در بی انگیزگی آنان برای حضور در این مجموعه شود .
وی از آزمایشگاههای زیست فناوری ، فیزیک و شیمی به عنوان امکانات موجود در دبیرستان استعدادهای درخشان بهشتی برشمرد و ادامه داد : تاکنون از این امکانات برای دانش آموزان مدرسه استفاده می شد که هم اکنون با استفاده 2 منظوره برای باشگاه دانش پژوهان نیز استفاده می شود .
*** باشگاه دانش پژوهان تضمینی برای مدال آوری در المپیادهای علمی در رده های بالاتر
نیکوبیان گفت : اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان شناسایی و هدایت جمعیت نخبه و مستعد 15 تا 25 سال را به عنوان جمعیت هدف خود اعلام کرده است .
وی با اشاره به اینکه گستره کسب مقام نوجوانان و جوانان مازندران در المپیادهای علمی در حد و اندازه دانش آموزی ذکر کرد ، افزود : در حالیکه با پرورش افراد در مرکزی به نام باشگاه دانش پژوهان جوان می تواند این روند مدال آوری و موفقیت های علمی در رده های بالاتر از مقطع دانش آموزی ادامه یابد .
رئیس اداره استعدادهای درخشان مازندران نیز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه مجوز راه اندازی باشگاه دانش پژوهان استان امسال از مرکز ملی استعدادهای درخشان صادر شد ، گفت : این مجموعه علمی و تحقیقاتی هم اکنون فعالیتش را در یکی از اتاق های مدرسه استعدادهای درخشان ساری با امکانات محدود و اندک آغاز کرده است .
عبدالله آزادی با استناد به حضور پررنگ دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان استان در مسابقات و المپیادهای علمی ، ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی باشگاه دانش پژوهان جوان فرصت طلایی برای شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای این افراد فراهم شود .
وی که مشارکت و موفقیت دانش آموزان استعدادهای درخشان مازندران در المپیادهای علمی سال های اخیر را روزافزون توصیف کرد ، گفت : سال تحصیلی گذشته این دانش آموزان 10 مدال المپیادی کسب کردند در حالی که سال 94 تعداد مدال ها 8 مورد بود.
وی از باشگاه دانش پژوهان جوان به عنوان مرکزی فرا دستگاهی که با فعالیتش زمینه رشد و پویایی استعدادهای علمی نوجوانان و نوجوانان را فراهم می کند ، نام برد و افزود : با توجه به اهمیت فعالیت علمی این مرکز می بایست مورد حمایت قرار بگیرد تا مشکلات آن مرتفع شود .
رئیس اداره استعدادهای درخشان مازندران تاکید کرد : استقرار باشگاه دانش پژوهان جوان در مکانی نزدیک تر به محدوده شهری و موقعیت مکانی مناسب تر می تواند در رشد و گسترش فعالیت های این مرکز تاثیر بگذارد و نوجوانان و جوانان با انگیره و نخبه بیشتری را جذب بکند .
وی به جلسه اخیر شورای آموزش و پرورش استان که به ریاست استاندار برگزار شد ، اشاره کرد و ادامه داد : تصمیم استاندار مبنی بر پیگیری برای رفع مشکلات این مرکز در قالب تهیه مکانی در خور فعالیت آن می تواند بارقه های امیدی برای کار و فعالیت باشد .
اداره استعدادهای درخشان مازندران 30 مرکز دارد که سال تحصیلی گذشته بیش از هشت هزار دانش آموز نخبه و با استعداد در این مراکز تحصیل می کردند
نخستین مدرسه استعدادهای درخشان که در افکار عمومی به ' مدرسه تیزهوشان ' شهرت دارند در سال 1369 و با راه اندازی 2 مدرسه تیزهوشان در استان مازندران فعالیت خود را آغاز کرد .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
/1899/2096

اجتماعي

باشگاه دانش پژوهان

مشكلات

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : باشگاه - پژوهان - استعدادهای - درخشان - مازندران - فعالیت - استفاده - عنوان - استان - اندازی - مدرسه - افراد - تواند - المپیادهای - مجموعه - امکانات - نوجوانان - افزود - فراهم - اداره - آموزان - استقرار - ادامه - مکانی - اشاره - مشکلات - پرورش - بالاتر - اکنون - جمعیت - موفقیت - تحصیلی - گذشته - استاندار - تیزهوشان - فعالیتش - توصیف - جوانان - آموزی - مرکزی - اینکه - تحقیقاتی - گزینه - فاصله - نخبگان - شناسایی - روستای - مدارس - پیگیری - آموزش - امسال - هدایت - مستعد - موجود - دبیرستان - بهشتی - نیکوبیان - ایرنا - زمینه - سرپرست - خبرنگار - خوابگاهی -

نظر شما در مورد : سایه مشکلات در مسیر فعالیت باشگاه دانش پژوهان جوان مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها