مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 31954 -تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 1396 -ساعت : 16:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اختراع شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی توسط 2 جوان مازندرانی

برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت

اختراع شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی توسط 2 جوان مازندرانی

مازندشورا: 2 جوان مازندرانی موفق به ساخت و ثبت اختراع سیملاتور پل فرماندهی کشتی با قابلیت راهبری و مانور کشتی شدند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان محمودآباد، حبیب توکلی و علی محمودجانلو دو جوان فارغ‌التحصیل رشته نرم‌افزار کامپیوتر و آی‌تی اهل و ساکن شهرهای محمودآباد و بابلسر موفق شدند برای نخستین‌بار در کشور سیملاتور پل فرماندهی کشتی را اختراع و به ثبت برسانند.

حبیب توکلی یکی از مخترعین جوان این شبیه‌ساز درباره این اختراع اظهار کرد: نمونه خارجی این سیملاتور قبلا در کشور روسیه تولید شده که هزینه ساخت و راه‌اندازی آن نمونه در داخل کشور 4 میلیارد تومان است و این سیستم شبیه‌ساز برای متخصصین و فراگیران دوره‌های ناوبری کشتی‌های تجاری و نظامی کاربرد داشته و تمام دریانوردان جهت اخذ مدراک لازم نیازمند سپری نمودن دوره مدیریت بر منابع پل فرماندهی هستند.

وی افزود:در گذشته دانشجویان دریانوردی ایران برای سپری نمودن این دوره آموزشی به سایر کشورهای دنیا اعزام می‌شدند که این دوره آموزشی هزینه‌های زیادی را برایشان به همراه داشت.

توکلی ادامه داد: قبلا دو نمونه از این سیستم ساخت کشور روسیه خریداری شد که ضمن خروج ارز از کشور، پشتیبانی‌های لازم در دوران  تحریم از طرف کشور سازنده صورت نگرفت و در این زمان بر آن شدیم که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر درون‌زایی، اقدام به طراحی و ساخت این سیستم با تکیه بر توان و دانش بومی کنیم.

این مخترع جوان تصریح کرد: بنابراین تمام مراحل ساخت و طراحی، تحت نظر و کنترل موسسه بین‌المللی رده‌بندی ایرانیان جهت ارائه سیستم استاندارد قرار گرفت.

توکلی یادآور شد: سیملاتور پل فرماندهی کشتی را برای فراگیران، شبیه‌سازی کرده و همچنین علاوه بر آن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری همچون ابزار کنترل و راهبری، رادار ARPA ٬ GPS ٬ نقشه الکترونیک ECDIS ٬ ابزارهای مخابرات دریایی GMDSS و سیستم‌های هدایت و ناوبری را نیز شبیه‌سازی می‌کند.

وی گفت: از دیگر امکانات این سیستم، پیاده‌سازی تصویر 270 درجه از محیط اطراف، شبیه‌سازی دقیق انواع کشتی‌ها، شناورها، بنادر مهم دنیا و طراحی سناریو‌های لازم جهت آموزش علمی و کاربردی است.

به گزارش فارس، این دستگاه در 12 شهریورماه امسال به شماره ۹۳۳۷۸ از واحد ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موفق به اخذ گواهی‌نامه ثبت اختراع شده است.

86038/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سیستم - فرماندهی - توکلی - اختراع - نمونه - طراحی - شبیه‌ساز - سیملاتور - شبیه‌سازی - آموزشی - امکانات - نمودن - کنترل - روسیه - گزارش - محمودآباد - نخستین‌بار - فراگیران - ناوبری -

نظر شما در مورد : اختراع شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی توسط 2 جوان مازندرانی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها