مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3252 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 فروردین 1392 -ساعت : 17:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن

روال بررسی اعتراض نامزدهای انتخابات شوراها

مازند شورا: رئیس هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با تشریح آخرین وضعیت تشکیل هیات‌های نظارت عالی استان‌ها و شهرستان‌ها به توضیحی درخصوص چگونگی بررسی اعتراضات نامزدهای انتخاباتی پرداخت.

به گزارش مازند شورا؛ محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات شوراها از 26 فروردین ماه گفت: کاندیداهای انتخابات شوراها از 26 فروردین به مدت یک هفته فرصت برای ثبت‌نام در انتخابات شوراها را دارند که طبیعتا پیش از این زمان کارهای نظارتی همچون تشکیل هیات‌های نظارت و آموزش ناظرین به اتمام می‌ رسد.

آموزش به ناظرین تا پایان فروردین در تمامی استان‌ها به اتمام می‌رسد

وی با بیان اینکه هیات‌های عالی نظارت استان‌ها، ‌شهرستان‌ها و بخش شکل گرفته است گفت: تاکنون آموزش به سرناظرین، ناظرین صندوق‌ها و بازرسان در 16 استان به اتمام رسیده است که تلاش بر این است که آموزش این افراد تا پایان فروردین در تمامی استان‌ها به اتمام برسد.

رئیس هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا خاطر نشان کرد: کار بعدی هیات‌های نظارت ورود به موضوع تایید صلاحیت و بعد از آن شروع به کار هیات‌های اجرایی است به طوری که بعد از ثبت‌نام کاندیداها، صلاحیت‌ آنها به تایید و نظرنهایی هیات‌های نظارت شهرستان و بخش برسد تا زمانی که هیات‌های‌ نظارت بخش و شهرستان صلاحیت کاندیداها را تایید یا رد نکرده است به منزله تایید صلاحیت نهایی آنها نیست.

کاندیداهای معترض به تایید صلاحیت‌ موضوع را از مراجع بالاتر هیات نظارت رسیدگی کنند

کولیوند در توضیح روال بررسی اعتراض‌های کاندیداها به موضوع تایید صلاحیت‌شان گفت: اگر کاندیدای یک بخش به رد صلاحیتش اعتراض داشته باشد می‌تواند اعتراض خود را به مرجع بالادستی‌اش یعنی هیات ‌نظارت شهرستان ارائه کند به همین ترتیب اعتراض کاندیداها در شهرستان‌ها نیز در هیات نظارت استان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی همچنین درمورد زمان اتمام کار هیات‌ نظارت مرکزی گفت: حداقل بعد از یک ماه از پایان انتخابات، هیات نظارت مرکزی به جمع‌بندی و تایید صحت انتخابات و همچنین بررسی‌های اعتراضات احتمالی می‌پردازند و نظرش را اعلام می‌کند.

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه طبق ماده 74 قانون انتخابات شوراها هیات‌ نظارت در هر استان متشکل از نمایندگان مجلس همان استان است گفت: این هیات عالی نظارت بر انتخابات استان شهرستان و بخش را هیات مرکزی نظارت مشخص می‌کند.

اعضای هیات نظارت نباید به نفع جریان و گروهی فعالیت انتخاباتی کنند

کولیوند در ادامه با تاکید بر اینکه اعضای هیات نظارت براستان‌ها نباید وابسته به هیچ گروه و حزبی باشند گفت: در این بین اگر این اعضا عضو تشکلی باشند مشکلی ایجاد نمی‌شود ولی آنها نباید در موضوع انتخابات از طرف حزب یا گرهی فعالیت کنند طبیعتا اگراین افراد به نفع جریان یا مجموعه خاصی فعالیت کنند خارج از وظیفه نظارتی‌شان است و هیات نظارت به این تخلف رسیدگی می‌کند.

اگر اعضای هیات نظارت به نفع جریانی فعالیت کنند، با آنها برخورد می‌شود

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بر تبیین حماسه سیاسی فرمودند که همه مردم موظفند که در این راه حرکت کنند. که بر این اساس فعالیت اعضا برای مشارکت پرشور مردم در انتخابات امری خلاف نیست اما اگر فردی در هیات‌های عالی استان و یا شهرستان فعالیتی به نفع حزب یا گروهی انجام دهد و گزارش آن به هیات مرکزی ارائه شود این هیات بعد از بررسی اختیار برخورد و حتی جابجایی این افراد را دارد.

رئیس هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همچنین توضیح داد: این موضوع به معنای مخالفت ما از عضویت این افراد در حزب یا گروهی نیست چرا که خیلی از نمایندگان ناظر بر انتخابات شوراها نیز هستند عضو فراکسیون و یا حزبی می‌باشند اما به نفع جریانی در انتخابات فعالیت نمی‌کنند رویکردی غیر از این خلاف قانون است.
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها ، ش - -

نظر شما در مورد : روال بررسی اعتراض نامزدهای انتخابات شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها