مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 32671 -تاریخ انتشار : دوشنبه 03 مهر 1396 -ساعت : 16:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
احیاء تالاب لپو درشرق مازندران

احیاء تالاب لپو درشرق مازندران

مازندشورا: ساری-ایرنا- احیاء تالاب لپو درحاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانکاله در شرق مازندران که درنیمه تابستان سال جاری به دلیل برداشت بی رویه آب fرای کشاورزی و کاهش باران خشک شده بود، در دست اجرا قرار گرفت.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا، شرکت آب منطقه ای مازندران در قالب طرح بهسازی و بازسازی شبکه آب سد گلورد در شرق این خطه شمال کشور، طرح لایروبی را به منظور احیاء تالاب لپو تامین کننده اصلی آب تالاب بین المللی میانکاله عملیاتی کرد.
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که طرح احیاء تالاب لپو به عنوان یکی از منابع ذخیره ای برای تالاب بین المللی میانکاله و زیستگاه حدود 60 گونه جانوری در اولویت برنامه شرکت آب منطقه ای قرار گرفت.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با اجرای طرح لایروبی تالاب لپو و تعدیل برداشت بی رویه آب این ذخیرگاه برای بهره برداری کشاورزی ، تا حد زیادی از خشکی آن جلوگیری می شود.
وی ادامه داد : با مرگ تالاب ها ، تمام گونه های گیاهی و جانوری که از آن تغذیه می کنند رو به نابودی می روند و باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به مردم برداشت بی رویه از این منابع را کاهش داد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران هم گفت که تالاب لپو و برخی تالاب های مشابه همه ساله به خصوص در سال های کم آبی و کاهش بارندگی به دلیل برداشت بی رویه خشک می شوند.
ابراهیم یخشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با فرا رسیدن فصل پائیز و شروع بارش ها این تالاب ها بار دیگر پر آب می شوند و در فصل بهار آب این منابع آبی سرریز خواهد شد.
وی ادامه داد : این شرکت در سال جاری طرح احیاء 60 تالاب و آببندان را با لایروبی به منظور افزایش ظرفیت حجم آبگیری با اعتبار 40 میلیارد ریالی را اجرا می کند که احیاء تالاب لپو به دلیل موقعیت استراتژیک تالاب بین المللی میانکاله در اولویت قرار گرفت.
یخکشی ابراز امیدواری کرد که تا پیش از شروع بارش های فصلی ، طرح لایروبی تالاب لپو به اتمام برسد.
مازندران 800 تالاب و آببندان با ظرفیت آبگیری 350 میلیون متر مکعب دارد که پیش بینی می شود با لایروبی 60 تالاب و آببندان حجم آبگیری آنها به حدود 500 میلیون متر مکعب برسد که بیش از ظرفیت هشت سد موجود در استان مازندران است.
** موقعیت تالاب لپو
لپو متشکل از سه تالاب کنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در یک کیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانکاله است که مردم محلی به همه آنها لپو می گویند.
لپو در زبان محلی مازندرانی از دو کلمه ' لپ ' به معنای پهن و ' او ' به معنای آب تشکیل شده است . نام لپو به خاطر راکد و آرام بودن آب این تالاب ها بر آنها گذاشته شد و به همین دلیل هم برخی از مردم محلی از این تالاب ها با عنوان مرداب هم یاد می کنند.
وسعت مجموعه تالاب لپو که در دهستان میانکاله بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع است ، بیش از 600 هکتار برآورد شده است.
این تالاب ها بر اساس گزارش های رسمی محیط زیست مازندران به همراه تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شد .
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654

اجتماعي

محيط زيست

احياي تالاب

لپو


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تالاب - مازندران - میانکاله - لایروبی - المللی - احیاء - خبرنگار - برداشت - ظرفیت - آبگیری - آببندان - منابع - ایرنا - عنوان - منطقه - میلیون - معنای - فلاحتی - محیط زیست مازندران - موقعیت - گزارش - منظور - ادامه - اولویت - جانوری - افزود -

نظر شما در مورد : احیاء تالاب لپو درشرق مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها