مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3298 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 21 فروردین 1392 -ساعت : 10:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 فرآیند اجرایی چهارمین دوره انتخابات شوراها آغاز شد

به دستور وزیر کشور

فرآیند اجرایی چهارمین دوره انتخابات شوراها آغاز شد

مازند شورا: پس از گذشت حدود 7 سال از آخرین انتخابات شوراهای اسلامی، وزیر کشور صبح امروز دستور شروع انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را در محل ستاد انتخابات کشور صادر کرد.

مازند شورا: مصطفی محمدنجار ضمن بازدید از ستاد انتخابات کشور دستور شروع به کار انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را صبح امروز 21 فروردین ماه صادر کرد.

 وزیر کشور از طریق ویدئو کنفرانس و ارتباط با فرمانداران استان های کشور از آمادگی شعب انتخاباتی در سراسر کشور کسب اطلاع می کند.

چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر، بی‌شک یکی از مهم‌ترین و پرحاشیه‌ترین دوره‌های انتخابات شوراها است. از یک طرف این انتخابات بعد از گذشت 7 سال از آخرین انتخابات برگزارشده برای شوراها، برگزار می‌شود، از یک طرف بعد از مناقشه و حرف و حدیث‌های مختلف بالاخره قرار است برگزاری آن هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری باشد و از طرف دیگر حدس و گمان‌ها و پیشی‌بینی‌های مختلف و تحلیل‌های متعددی درباره افراد و گروه‌های فعال شرکت‌کننده در این انتخابات وجود دارد.

شورای سوم که در انتخابات 1385 تشکیل شد و عمر قانونی آن ابتدا همان 4 سال همیشگی بود، این روزها در مرز 7 سالگی قرار دارد و این طول عمر زیاد، بخاطر مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. اسفند ماه 1389 در حالی که مدت زمان زیادی از انتخابات ریاست جمهوری 88 و تب و تاب و التهاب پس از آن نگذشته بود، وزارت کشور خود را برای برگزاری انتخابات دور چهارم شوراها آماده می‌کرد، اما ناگهان مصوبه مجمع تشخیص برای تجمیع انتخابات‌ و برگزاری هم‌زمان انتخابات شوراها و ریاست جمهوری تکاپوی برگزاری انتخابات جدید را متوقف کرد و با وجود مخالفت دولت برای تجمیع انتخابات، مصوبه مجمع تشخیص در دستور کار قرار گرفت.

حالا قرار است بعد از گذشت 7 سال از سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی، انتخابات دوره چهارم برگزار و شوراهای جدید تشکیل شود.

جدول زمان‌بندی ثبت‌نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا

وزیر کشور 25 آذر سال گذشته در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی استانداری‌های سراسر کشور جدول زمان‌بندی ثبت‌نام انتخابات چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را تشریح کرد. طیق برنامه ریزی های قبلی ثبت نام از نامزدهای انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ 26/1/92 تا 1/2/92 به مدت 7 روز خواهد بود و زمان برگزاری انتخابات آن 24 خرداد ماه 92 همزمان با یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری است. 
 
روستاهای بالای 20 نفر خانوار و 100نفر جمعیت، روستاهای واجد شرایط  شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند. سطح تحصیلات کاندیداها در روستاهای تا 200 نفر جمعیت خواندن و نوشتن و روستاهای بالای 200 خانوار نیز تا دیپلم می‌توانند کاندیدای انتخابات شوراهای شهر و روستا باشند.همچنین سطح تحصیلات کاندیداهای انتخابات شوراها در شهرهای تا 20 هزار نفر جمعیت فوق دیپلم و بالای 20 هزار نفر جمعیت نیز لیسانس و یا معادل آن باید باشد.

تعداد اعضای شوراهای روستا در روستاهای تا 1500 نفر جمعیت سه نفر اصلی و دو نفر علی‌البدل، روستاهای بالای 1500 نفر، پنج نفر اصلی و سه نفر علی‌البدل خواهند بود. تعداد اعضای شوراهای شهر با جمعیت 20 هزار نفر شامل پنج نفر عضو اصلی و دو نفر علی‌البدل و جمعیت تا 50 هزار نفر هفت نفر عضو اصلی و سه نفر عضو علی‌البدل خواهند بود.تعداد اعضای شوراهای شهر در شهرهای تا 100 هزار نفر جمعیت 9 نفر اصلی و چهار نفر علی‌البدل و شهرهای تا 200 هزار نفر جمعیت 11 نفر اصلی و پنج نفر علی‌البدل هستند.
 
تعداد اعضای شورا در شهرهای تا 500 هزار جمعیت، 13 نفر عضو اصلی و شش نفر علی‌البدل و تا یک میلیون نفر جمعیت 15 نفر عضو اصلی و هفت نفر علی‌البدل و شهرهای تا دو میلیون نفر جمعیت نیز 21 نفر عضو اصلی و هشت نفر هم علی‌البدل خواهند بود. در شهرهای بیش از دو میلیون نفر جمعیت هم 25 نفر عضو اصلی و 10 نفر علی‌البدل خواهند بود. شهر تهران در بین شهرهای کشور استثناست و 31 نفر عضو اصلی و 12 نفر علی‌البدل خواهد داشت.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات ، شوراها، - -

نظر شما در مورد : فرآیند اجرایی چهارمین دوره انتخابات شوراها آغاز شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها