مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3299 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 21 فروردین 1392 -ساعت : 09:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از شهردار تا شورا

چند پیشنهاد نظارتی در آستانه شورای چهارم

از شهردار تا شورا

مازند شورا: متأسفانه اعضای شوراهای شهرها خود را در حد هیت مدیره شركتی به نام شهرداری‌ها می‌دانند كه در پایان سال به همدیگر از صندوق اعتبارات شهرداری حتی پاداش و عیدی آخر سال هم می‌دهند. شهرداری یك شهر برای مدت شش ماه تخلفات بیش از چند میلیون تومانی راهنمایی رانندگی عضو شورای شهر، هزینه بی حساب و كتاب موبایل و انواع موارد دیگر اعضای شوراها را پرداخت...

یكی از آفت‌های غیر قابل جبران در شوراها و علل ناكارآمدی شوراها در سراسر كشور انواع اتهام‌ها، محكومیت‌ها، محرومیت‌ها و در برخی از موارد حتی انحلال شوراها بوده است.

بنده باتوجه به تجربه بیش از بیست و هشت سال در امور شهرداری ها و 14 سال هم در امور شوراها برای ایجاد فضای سالم در شوراها و حل مشكلات آسیب پذیری اعضای این تشكل چند پیشنهاد ارائه می‌نمایم:

1- حدود اختیارات قانونی اعضای شورای شهرها به شهرداران تفهیم نظارت عالیه‌ بر همه اركان شوراها و شهرداری‌ها و استقرار تیم سازمان بازرسی در شهرداری‌ها حضور نماینده سازمان بازرسی در همه جلسات علنی و غیر علنی شوراهای شهرها.

2- قاطعیت سازمان بازرسی، استانداری، فرمانداری و شوراهای بالادست، نهادها، ادارات نظارتی در همه امور شهرداری ها تا كار به دستگیری اعضا و انحلال این نهاد در شهر نكشد.

3- وظیفه شوراها از چهارجوب كلیشه‌ای هیت امنا شهرداری‌ها خارج شود. متأسفانه اعضای شوراهای شهرها خود را در حد هیت مدیره شركتی به نام شهرداری‌ها می‌دانند كه در پایان سال به همدیگر از صندوق اعتبارات شهرداری حتی پاداش و عیدی آخر سال هم می‌دهند

4- استانداری‌ها، فرمانداران باید مقدار هزینه‌ای كه شهرداری ها تحت عنوان انواع تداركات و تشریفات برای اعضای شوراها شهرها انجام می‌دهند در چهارجوب قانون باشد. یك شهردار باید بداند برابر قانون چه هزینه‌ای را باید برای اعضای شورای شهر تقبل نماید اینگونه نباشد كه شهرداری یك شهر برای مدت شش ماه تخلفات بیش از چند میلیون تومانی راهنمایی رانندگی عضو شورای شهر، هزینه بی حساب و كتاب موبایل و انواع موارد دیگر اعضای شوراها را پرداخت نمایند در كجای قانون در شرح وظایف شهرداران اینگونه موارد گنجانده شده است؟ یا شهرداران موظف هستند كه برای پیمانكاران زیر پوشش اعضای شورای شهرها پروژه‌های مختلف شهری را تعریف و واگذار كنند متأسفانه در شهرداری‌ها امروز ابتدا نیرو جذب و سپس به دنبال ایجاد اداره در برخی از شهرداری‌ها حتی به خاطر نورچشمی‌های شورائیان كرده تا جایی سرشان گرم باشد حتی اقدام به سازمان سازی می كنند.

شعبان وفایی نژاد - سرپرست روزنامه جهان صنعت مازندران
 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها، چه - -

نظر شما در مورد : از شهردار تا شورا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها