مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3353 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 فروردین 1392 -ساعت : 10:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
عوارض ناشی از برگزاری همزمان دو انتخابات در سال حماسه سیاسی

اختصاصی/ در آستانه برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی

عوارض ناشی از برگزاری همزمان دو انتخابات در سال حماسه سیاسی

مازند شورا: چگونه می‌توانیم عوارض منفی ناشی از این همزمانی را به حداقل رسانده و فواید آن را به حداکثر و نتنها وجه اجتماعی شوراهای اسلامی خدشه دار نشود که شور انتخابات ریاست جمهوری نیز تحلیل نرود تا شاهد خلق یک حماسه سیاسی باشیم.

مازند شورا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، ماده ۳ قانونی را بررسی كرده و به تصویب رساندند. که به موجب این مصوبه، انتخابات ریاست جمهوری انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا همزمان برگزار می‌شود.

همچنین وزارت كشور موظف شد تا تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخابات شوراها فراهم كند و چنانچه به طور همزمان انتخابات دیگری برگزار شود، در هر شعبه ثبت‌نام و اخذ رأی با اعضای واحد، صندوق‌های مجزا برای هر انتخابات در نظر بگیرد.

بهارستان‌نشینان یك تبصره نیز برای رفع ابهام به این ماده اضافه و مقرر كردند در صورتی كه در اثر موجبات مذكور در اصل ۱۳۱ قانون اساسی، دوره ریاست جمهوری قبل از ۴ سال به پایان برسد، مجلس برای همزمان شدن انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری از طریق توقف یا تمدید دوره شوراها در چارچوب قانون اساسی تصمیم‌گیری خواهد كرد.

در نهایت مجلسی‌ها با ۱۷۹ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در جلسه ماده ۳ طرح مذكور را به تصویب رساندند.

اما پرسشی که مطرح است این است که: حال که همزمانی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به عنوان قانون مصوب و قطعی شده است چگونه می‌توانیم عوارض منفی ناشی از این همزمانی را به حداقل رسانده و فواید آن را به حداکثر و نتنها وجه اجتماعی شوراهای اسلامی خدشه دار نشود که شور انتخابات ریاست جمهوری نیز تحلیل نرود تا شاهد خلق یک حماسه سیاسی باشیم.

لذا در ادامه با استناد به نظرات کارشناسان و برخی مسئولین عوارض همزمانی این دو انتخابات را بررسی می‌کنیم. تا مسئولین برگزاری انتخابات و هریک از کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی با هدف تحقق حداکثری شعار سال جاری بکوشند.

محمدجواد آرین‌منش عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی  16 مهر 91

یکی از دلایل مهم برگزاری همزمان این دو انتخابات می‌تواند کاهش هزینه برگزاری انتخابات باشد و از سوی دیگر افزایش مشارکت مردمی را نیز به دنبال دارد.

در انتخابات شوراها بدلیل گستردگی حضور افراد در این انتخابات با حضور پرشوری روبرو خواهیم بود که این امر قطعا در افزایش درصد مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری نیز بی تأثیر نخواهد بود.

برگزاری همزمان این دو انتخابات نه تنها باعث کمرنگ شدن انتخابات شورای شهر نمی‌شود بلکه درصد مشارکت مردمی را در جهت هم افزایی هر دو انتخابات شدت می‌بخشد.

احمد نیكفر عضو شورای مركزی جامعه اسلامی مهندسین 17 مهر 91

برگزاری همزمان این دو انتخابات قطعا هزینه‌های مالی و زمانی را كاهش می‌دهد.

تأثیرات مثبت در كاهش هزینه‌های زمانی و اقتصادی، همزمانی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری درصد مشاركت مردمی را افزایش داده و بر روی تمامی روابط تأثیر می‌گذارد؛ همچنین در رابطه با برگزاری هم زمان این دو انتخابات بحث‌ها و تبادل نظرات كارشناسی در سطوح مختلفی شكل گرفته و به یك قانون تبدیل شده است.

عباس حاج رسولیها  رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان مطرح کرد 25 آذر 91

بخش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری به شوراهای شهر تنه‌ می‌زند.

هم‌زمانی این دو انتخابات مردم را دچار سردرگمی و مردم نمی‌توانند درست تصمیم گیری کنند.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران 11 بهمن 91

در بدبینانه‌ترین حالت، ممکن است برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری از فضای همزمانی دو انتخابات استفاده کرده و لیستی برای شوراها ارائه کنند که این اقدام خطراتی را برای شوراها ایجاد می‌کند.

مجموع اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا حدود 150 هزار نفر هستند؛ از طرفی به ازای هر صندلی عضویت شوراها به طور متوسط 10 کاندیدا وجود دارد که به این ترتیب، رقمی بالغ بر یک‌میلیون و 500 هزار نفر از آحاد جامعه مستقیما در جریان انتخابات شوراها نقش دارند.

اگر برای هر کاندیدا دست‌کم 10 نفر قصد فعالیت و تلاش برای انتخاب شدن او را داشته باشند، بنابراین بالغ بر 15 میلیون نفر درگیر انتخابات شوراها خواهند بود، در حالی که این سرمایه اجتماعی می‌تواند در خدمت برگزاری پر شور انتخابات ریاست‌جمهوری باشد و سپس در وعده دیگری در انتخابات شوراها مشارکت داشته باشند.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران 17 اسفند 91

پیش‌بینی می‌کنیم همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باعث بروز مشکلاتی هم از نظر پرسنل و هم هزینه شود و از آنجایی که تیم انتخابات شوراها و نوع نظارت آنها متفاوت است، این قضیه می‌تواند باعث هرج و مرج شود. در این صورت تنها نکته مثبت آن این است که مردم تنها یک بار پای صندوق رای می‌آیند.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراهای اس - -

نظر شما در مورد : عوارض ناشی از برگزاری همزمان دو انتخابات در سال حماسه سیاسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها