مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3354 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 فروردین 1392 -ساعت : 10:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تجهیزات فرسوده آتش نشانی تنکابن و دغدغه ای که توجه نشد

مازند شورا: عباس حائزی، آتش نشانی که در اثر سانحه آتش سوزی بانک ملت تنکابن در حین اطفاء حریق مصدوم شده بود، متاسفانه دار فانی را وداع گفته و در روز طبیعت در آرامستان کبود کلایه این شهرستان به خاک سپرده شد.

مازند شورا: چندی پیش بانک ملت شعبه خیابان امام خمینی (ره) تنکابن  دچار آتش سوزی شده و دلیل آن نیز از سوی مدیران شهری نقص موتور خانه بانک مذکور اعلام شد که در این حادثه علاوه بر وارد آمدن ضررو زیان مالی، سه تن نیز مصدوم شدند که در روز گذشته خبر فوت آتش نشان مصدوم شده در این سانحه را شنیدیم.

از آنجاییکه نگارنده در صحنه آتش سوزی حضور داشته و تصویر برداری نیز نموده است، تصویری نیز از پارگی لوله های یکی از ماشین های آتش نشانی تنکابن را ثبت کرد. که شاید کندی مهار حریق در همان لحظات اول ناشی از این مسئله بود.

 لذا بعد از گذشت حدود نیم ساعت از شروع آتش سوزی هنگامیکه فرماندار تنکابن بر صحنه حضور یافت در مقام خبرنگار به همراه همکاران دیگر موضوع کمبود تجهیزات ایمنی و مستهلک بودن ماشین های آتش نشانی شهر تنکابن را به وی یاد آور شدیم که پیش از این در آتش سوزی پاساژ ماهان نیز بر روند مهار آتش تاثیر گذار بود، اما مطرح کردن این امر ظاهرا به مذاق مدیریت ارشد تنکابن خوش نیامده و برخورد لفظی سرپرست آتش نشانی نیز با همکار خبرنگارمان باعث شد تا با توجه به موقعیت زمانی آن لحظه پیگیری این موضوع را به زمانی دیگر موکول کنیم.

 که البته جا دارد در این مجال از زحمات بی شائبه آتش نشانان شهرستان تنکابن و شهر های همجوار و همچنین کسبه بازار در اطفاء حریق بانک ملت، قدر دانی کنم.

و اما سخنی با مدیران شهری تنکابن...

همانطوریکه می دانیم آتش خیلی سریع انتشار می یابد و ممکن است هر لحظه بدلایل مختلف نظیر بی احتیاطی، اتصالی سیم های برق، نقص تاسیسات ساختمانی و یا بدنبال زلزله، سیل، انفجار و سایر حوادث رخ دهد و اغلب نیز ویرانی زیادی بدنبال دارد لذا وظیفه ذاتی هر مدیر شهری است که برای این حادثه مهیب که هر دم در کمین است، تمهیدات لازم، دقیق و بروز بیندیشد و با بکار گیری آتش نشانان آموزش دیده و ورزیده، سیستم ایمنی مجهز، لباسهای ضد حریق و ماشین آلات نو و مدرن با  مهار این پدیده، در راستای صیانت  از جان و مال شهروندان  اهتمام ورزند.

نکته ای که در این حادثه حایز اهمیت است، علیرغم مجهز نبودن آتش نشانان به لباسهای ضد حریق و همه کمبود هایی  که در سطور بالا ذکر شد ، سر در گم بودن آتش نشانان در چگونگی راه یافتن به داخل ساختمان بانک بود (که البته باید یاد آور شوم ساختمان بانک یک طبقه بوده و ارتفاع آن زیاد نبود)

واین سردرگمی به نظر نشان از کمرنگ بودن بحث آموزش در میان این نیروها داشت لذا هم به جان آنان صدمه وارد آمده و هم میزان خسارت مالی را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

 بنابراین علاوه بر اینکه انتظار میرود بحث آموزش در میان نیروهای خدوم آتش نشانی از سوی مدیریت شهری جدی گرفته شود کما اینکه اگر در آتش سوزی پاساژ ماهان  این آسیب شناسی  صورت می گرفت شاید در این حادثه میزان خسارت کمتری وارد می آمد، که اگر این طور نشود، با توجه به رشد و تراکم ساخت و سازو احداث  برج ها و آپارتمان های بلند مرتبه و همچنین مسکن های مهر که دارای واحد های زیادی بوده و جمعیت قابل توجهی در آن زندگی خواهند کرد، اگر خدای ناکرده در این زمینه آسیب شناسی صورت نگیرد، با وضع کنونی واحدهای آتش نشانی، فاجعه ای ببار خواهد آمد که قطعا جبران ناپذیر است.

امید است با از دست دادن عباس حائزی مدیران شهری بخود آمده و به دو پاره واژه" حقوق شهروندی "احترام بگذارند.

خبرنگار بلاغ ضایعه از دست دادن عباس حائزی را به خانواده آن مرحوم  تسلیت عرض کرده و از خداوند منان علو درجات را برای آن عزیز سفر کرده خواستار است./ بلاغلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آتش نشانی، بانک ملت، - -

نظر شما در مورد : تجهیزات فرسوده آتش نشانی تنکابن و دغدغه ای که توجه نشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها