مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3391 -تاریخ انتشار : دوشنبه 05 فروردین 1392 -ساعت : 16:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن

یک اشکال قانونی پیش پای نامزدهای شوراها!

مازند شورا: الزامی شدن ارائه گواهی مذکور هنگام ثبت نام با توجه به فرآیند طولانی صدور گواهی عدم سوءپیشینه، به نظر می‌رسد در زمان قانونی ثبت نام این دوره از انتخابات شوراها مشکلاتی برای نامزدها ایجاد شود.

مازند شورا: در روزهای پایانی سال 1391 نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با ۱۲۱ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموعه ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه علنی، تبصره۳ماده ۲۶قانون انتخابات شوراها را به تصویب رساندندکه برمبنای مفاد این تبصره "ارائه گواهی عدم سوء پیشینه که از تاریخ صدور آن بیش از ۳ ماه نگذشته باشد در هنگام ثبت‌نام الزامی است"

بنا به این گزارش طی چند دوره انتخابات قبلی شوراها برای ثبت نام نامزدها، چنین گواهی لازم نبود اما الزامی شدن ارائه گواهی مذکور هنگام ثبت نام با توجه به فرآیند طولانی صدور گواهی عدم سوءپیشینه، به نظر می‌رسد در زمان قانونی ثبت نام این دوره از انتخابات شوراها مشکلاتی برای نامزدها ایجادشود.

 فرآیند دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اینچنین است که اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی بنا به درخواست یک سازمان یا موسسه و یا ارگان قانونی، اقدام به ارائه چنین گواهی برای افراد می‌نماید و شهروندان نمی‌توانند راسا و شخصا با مراجعه به ادارات تشخیص هویت نیروی انتظامی تقاضای دریافت گواهی مذکور را داشته باشند.

مشکل از آنجا بیشتر رخ می‌نماید که وزیر کشور دستور آغاز عملیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را روز۱۷فروردین صادر می کند و زمان ثبت نام برای انتخابات شوراها نیز از۲۶فروردین به مدت یک هفته می‌باشد. حال باتوجه به اینکه فرآیند تشریفات صدور گواهی عدم سوء پیشینه زمانی حداقل هفت تا ده روز را لازم دارد یک نامزد انتخابات شوراها چگونه می‌تواند گواهی مذکور را اخذ و هنگام ثبت نام ارائه نماید؟

در این گزارش آمده است: لازمه کار این است که نامزدها از سوی فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها به ادارات تشخیص هویت معرفی شوند و آنها نیز گواهی لازم را صادر نمایند اما با توجه بنا به اینکه هنوز قانون مذکور به تایید شورای نگهبان نرسیده و فرآیند ابلاغ آن به دولت و وزارت کشور طی نشده است و تا زمان ثبت نام نامزدها هم فرصت زیادی نمانده این سوال پیش می آید که نامزدها چه باید بکنند؟

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم این سوال را از حسین طلا فرماندار اسبق تهران و نماینده فعلی مجلس پرسید که وی در پاسخ اظهارداشت: بهرحال این قانونی است که تصویب شده است و وزارت کشور موظف است تا آئین نامه اجرایی قانون شوراها را تهیه و به واحدهای ذیربط ابلاغ نماید.

وی افزود: وزارت کشور باتوجه به مفاد قانون مذکور موظف است هماهنگی‌های لازم را با دستگاه‌های ذی ربط بعمل آورد تا آنها نیز در اسرع وقت و بدون انجام تشریفات اداری خاص که باعث اطاله زمان می‌شود پاسخ استعلام ها را بدهند.

خبرنگار همین سوال را را نیز از عیسی فرهادی فرماندار تهران پرسید که در پاسخ شنید: با‌توجه به اینکه هنوز دستور وزیر کشور مبنی بر شروع عملیات اجرایی انتخابات صادر نشده است و آئین نامه اجرایی انتخابات نیز ابلاغ نشده است لذا فرمانداری تهران نمی‌تواند براساس درخواست متقاضیان ثبت نام در انتخابات شوراها معرفی نامه به اداره تشخیص هویت بدهد و بایستی تا دریافت دستورات لازم و آئین نامه مربوطه تحمل کنیم.

باتوجه به ابهامات موجود معلوم نیست که تکلیف ثبت نام کنندگان در انتخابات شوراها که بایتست در هنگام ثبت نام مدارکشان را ازجمله گواهی عدم سوء پیشینه را کامل بدهند چه خواهد بود؟

متن مصوبه مجلس به شرح زیر است:

ماده ۲۶ - انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

الف- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

ب - حداقل سن ۲۵ سال تمام

ج - اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه

د - ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

هـ - دارا بودن سواد خواندن و نوشتن برای شورای روستاهای تا ۲۰۰ خانوار و داشتن مدرک دیپلم برای شوراهای روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار، داشتن حداقل مدرک فوق‌دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای تا ۲۰ هزار نفر جمعیت، داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن برای شورای شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت.

براساس مصوبه مجلس، در تبصره یک الحاقیه به این ماده آمده است: کسانی که دوره‌های قبل عضو شورا بوده‌اند به شرطی که در همان محل کاندیدای عضویت در شورا باشند از شرط مدرک معافند.

تبصره ۲ - هیئت‌های اجرایی و نظارت در صورت ضرورت تاییدیه مدرک تحصیلی ثبت نام کنندگان را اخذ می‌نمایند.

نمایندگان مجلس با ۱۱۰ رای موافق، ۴۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع ماده ۳ طرح مذکور را به تصویب رساندند.

همچنین بهارستان‌نشینان با تصویب ماده ۴ طرح مذکور یک تبصره به عنوان تبصره ۳ به ماده ۲۶ قانون الحاق کردند.

تبصره ۳ - ارائه گواهی عدم سوء پیشینه که از تاریخ صدور آن بیش از ۳ ماه نگذشته باشد در هنگام ثبت‌نام الزامی است.

این مصوبه مجلس نیز با ۱۲۱ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموعه ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه علنی به تصویب رسید./ افکار نیوز

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شوراها، چه - -

نظر شما در مورد : یک اشکال قانونی پیش پای نامزدهای شوراها!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها