مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3393 -تاریخ انتشار : دوشنبه 05 فروردین 1392 -ساعت : 10:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آثار تاریخی امیرکلا در خطر تخریب

اختصاصی/ گزارشی از آثار تاریخی امیرکلا - بابل

آثار تاریخی امیرکلا در خطر تخریب

مازند شورا: در حالی که اثراث مثبت آثار تاریخی در جذب گردشگران و توسعه صنعت گردشگری بر کسی پوشیده نیست اما گویی این مهم برای بسیاری در شهر امیرکلا بابل پوشیده مانده است.

مازند شورا: در حالی که اثراث مثبت آثار تاریخی در جذب گردشگران و توسعه صنعت گردشگری بر کسی پوشیده نیست اما گویی این مهم برای بسیاری در شهر امیرکلا بابل پوشیده مانده است.

شهرداری امیرکلا با قدمتی 60 ساله و تاریخ امیرکلا با قدمتی چند صد ساله با آوازه‌ای به بزرگی آوازه شیخ محمد پازواری (امیر الشعرا، شیخ العجم) اینک تاریخ خود را در خطر می‌بیند. شهری که می‌تواند تاریخش همچون فرهنگش آوازه‌ای ماندگار یابد اما اینک بناهای تاریخی‌اش با بی‌توجهی مسئولین شهری مواجه است. و گویا به نام بافت‌های فرسوده قصد تخریبشان را دارند. اگرچه برخی از این بناها مالکیت خصوصی دارند اما شهرداری، و ادارات میراث فرهنگی و اوقاف نمی‌توانند در مقابل تهدید آثار تاریخی امیرکلا بی‌تفاوت باشند.

بناهایی که هر روز با حرکت لودرها به خود می‌لرزند و بعضی دیگر نیز به سرنوشتی نا معلوم دچار شده‌اند.

«حمام خلیلی» در حوالی مهدیه امیرکلا یکی از این موارد است. حمامی که گویا به مبلغی ناچیز به فروش رفت تا بنایی تجاری را جایگزین خود ببیند.

پرسشی که مطرح است این است که آیا از این مواریث تاریخی و فرهنگی نمی‌توان درآمدی غیر از صدور پروانه ساخت ایجاد نمود؟

در کنار حمام تاریخی خلیلی خانه قدیمی «شیخ محمد رفیع امیری» نیز گویا سرنوشت بهتری نخواهد داشت.

خانه‌ای که در ایام ماه محرم میزبان عزاداران حسینی می‌باشد. اگر برای حفظ آن اقدامی فوری صورت نگیرد به سرنوشت نامعلومی دچار خوهد شد.

لذا اگرچه در شهر امیرکلا نیز همچون اکثر شهرهای استان سطح آب زیرزمینی بالا بوده و درجه رطوبت هوا نیز بالاست لذا حفاظت از مواریث تاریخی به تخصص، دانش و بودجه‌ای کافی نیازمند است. اما نباید به جایگاه این آثار تاریخی در توسعه صنتعت گردشگری بی‌تفاوت بود. لذا می‌توان با مدیرریت صحیح این آثار ضمن توسعه صنعت گردشگری برای جوانان شهری که بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد نیز ایجاد اشتغال نمود.  و نیز از کهن تاریخ امیرکلا نیز غافل نشد چراکه  آثار به جا مانده از گذشتگان یک عنصر اساسی در ایجاد و حفظ هویت ملی- فرهنگی ماست. آنها منابعی بدون جایگزین هستند که می‌توانند میان آینده و گذشته‌ی ما وحدت ایجاد کنند. چراکه آثار و بناهای تاریخی و قدیمی، بخش معینی از ارزشهای عمومی یک شهر را تشکیل می‌دهند. لذا  لازم است که ارزشهای تاریخی و فرهنگی در متن حیات عمومی شهر و ارتباط با سایر ارزشهای زندگی جمعی در نظر گرفته شود.

از این منظر هر گوشه و ناحیه‌ی شهر امیرکلا برای خود سرگذشت و ارزشهایی دارد که به سهم خود به هویت‌های محلی و محله‌ای شکل می‌دهند و به تنوع و سرزندگی در سراسر شهر کمک می‌کنند.

همچنین دوستاران آثار تاریخی و فرهنگی شهر امیرکلا در نظر دارند در تاریخ یک شنبه 11 فروردین نمایشگاهی از آثار هنری هنرمندان این شهر را به همراه اشیاء و اسناد قدیمی در یکی از بافت‌های فرسوده و تاریخی این شهر بر پا دارند طبق اخبار رسیده به مازند شورا ساعت بازدید از این نمایشگاه 9 الی 18می‌باشد. که با اجرای نمایش‌های هنری و سنتی همراه است.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : امیرکلا، بافت های تا - -

نظر شما در مورد : آثار تاریخی امیرکلا در خطر تخریب

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها