مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3427 -تاریخ انتشار : سه شنبه 29 اسفند 1391 -ساعت : 10:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن

خودروهای کابلی، نگرشی جدید به حمل و نقل عمومی

ماشین‌های پرنده

مازند شورا: در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ سامانه «خودروی کابلی» برای اولین بار در لندن به بهره برداری رسید و از آن زمان تاکنون نزدیک به دومیلیون نفر با این وسیله در سطح شهر تردد کرده اند.

مازند شورا: چند سالی است که دولت‌های ملی بیش از قبل به تشویق شهرداری‌ها و دولت‌های محلی برای تجهیز سامانه‌های حمل  و نقل عمومی می‌پردازند تا بتوانند از بار مشکلات شهرهای در حال رشد کم کنند. به صورت عمده این تشویق‌ها و تلاش ها در جهت توسعه حمل و نقل ریلی، اتوبوس های تندرو و دیگر سیستم‌های زمینی صورت می‌گیرد.

اما حالا راهکار دیگری می‌تواند به عنوان چاره شهرها مطرح شود که هم هزینه کمتری دارد و هم  تعداد مسافر بیشتری را جابجا می‌کند و سریع تر از دیگر سیستم‌ها راه‌اندازی می‌شود. این فناوری جدید را به نام «خودروهای کابلی» معرفی می کنند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ سامانه «خودروی کابلی» برای اولین بار در لندن به بهره برداری رسید و از آن زمان تاکنون نزدیک به دومیلیون نفر با این وسیله در سطح شهر تردد کرده‌اند. این سامانه اولین سمانه «خودروی کابلی» در سراسر انگلستان بود که به منظور بررسی امکان پیاده سازی گسترده این سیستم در این کشور به بهره برداری رسید.

با وحود این موفقیت اولیه یکی از بزرگ ترین مشکلات پیش روی این سامانه همچنان پابرجا مانده است. پیش از این بسیاری فکر می کردند که «خودروهای کابلی» یا به عبارت دیگر «مسیرهای کابلی» کاربردی مشابه تله کابین‌های توریستی دارند که فقط برای افزایش جذابیت‌های گردشگری به کار می آیند، حالا با علاقمند شدن شهرهای بیشتری به استفاده  از این سامانه می توان کم کم به افزایش آگاهی ها در مورد مزایای استفاده از این سیستم امیدوار بود. در حال حاضر بسیاری از شهرها به دنبال پیدا کردن راههای جایگزین و راه حلهایی هستند که بتواند سیستم حمل و نقل عمومی را تقویت کنند و سامانه کابلی در صورت طراحی و پیاده سازی صحیح می تواند نیاز شهرها به یک سامانه حمل و نقل عمومی جدید را بر طرف کند.

استفاده از سامانه های کابلی مزایای متعددی نسبت به سیستم های حمل و نقل عمومی سنتی دارد. این سامانه ها مسیرهایی جدا از خیابان های پرترافیک و پر تردد داخل شهر را طی می کنند و نیاز کمتری به اشغال اراضی و بستر سازی دارند، همچنین در طول انجام چنین پروژه ای هزینه های کمتری به دوش شهر خواهد بود و علاوه بر این‌ها این سامانه‌ها می‌توانند در هرکدام از مسیرهای خود در آن واحد بیش از ۵۰۰۰ نفر راجابجا کنند، این مجموعه به لحاظ مصرف انرژی بهره وری بالایی دارد و بسیار سریع تر از نمونه های معمول حمل و نقل عمومی راه اندازی می‌شود. به عنوان مثال در مورد سامانه حمل و نقل کابلی شهر لندن از زمان اعلان طرح تا روز بهره برداری دو سال زمان سپری شد.

فناوری های کابلی باعث می شوند تا هزینه نگهداری این سامانه ها در برابر طرح هایی مانند راه اندازی تراموا بسیار کاهش بیابد. همچنین با این کابل ها می‌توان با هزینه‌ای کم مناطقی را که در دو سوی دو رودخانه یا راه آهن‌ها و یا شاهراه های اصلی قرار گرفته اند را به هم متصل کنیم. احداث مسیرهای کابلی کمتر از بهره برداری از تونل‌ها و پل‌ها هزینه بر می‌دارد و می‌توان به جای استفاده از پل ها و تونل ها چندین مسیر کابلی را به بهره برداری رساند.

به علت این‌که راه اندازی سامانه های کابلی نیاز به در اختیار داشتن اراضی کمتری نسبت به سایر سامانه های هدایت شده ترافیکی دارد در شهرهای پرجمعیت و مناطق پرتراکم راه حلی مناسب را پیش روی مدیران شهرها قرار می‌دهد. مساله جذابیت توریستی این سامانه‌های کابلی هم می‌تواند دیگر مشوق شهرهایی باشد که راه اندازی آن را در برنامه خود قرار داده اند. در حقیقت هیچ شهری از این‌که یک سامانه حمل و نقل هدایت شده مکمل دیگر زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی را در اختیار داشته باشد که جذابیت گردشگری هم داشته باشد ناراضی نخواهد بود.

این سامانه‌ها سال‌ها است که در شهرهای آمریکای جنوبی به جای خودروها یا اتوبوس‌ها نیاز شهروندان به وسایل حمل و نقل را برطرف می کنند و حالا نتیجه موفقیت آمیز استفاده از یک نمونه از آن ها در شهر لندن و در جریان تراکم سفرهای درون شهری در زمان برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۱۲ در این شهر باعث شده تا افق‌های جدیدی پیش روی مسئولان حمل و نقل این شهر گشوده شود./ شهرنوشت

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حمل و نقل، ترافیک، ا - -

نظر شما در مورد : ماشین‌های پرنده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها