مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 34341 -تاریخ انتشار : جمعه 21 مهر 1396 -ساعت : 14:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تجلیل فعالان محیط زیست مازندران در اولین همایش زیست وران بوم ایران

تجلیل فعالان محیط زیست مازندران در اولین همایش زیست وران بوم ایران

مازندشورا: ساری-ایرنا- اولین همایش زیست وران بوم ایران به منظور تجلیل از فعالان محیط زیست و حامی طبیعت همزمان با روز ملی کاهش بلایای طبیعی با پاسداشت فرهنگ مدارا با طبیعت شامگاه پنجشنبه در مجتمع فرهنگی ارشاد ساری برگزار شد.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این همایش با حضور علاقه مندان به طبیعت، هنرمندان و اساتید دانشگاه برگزار شد، بانوی فنلاندی ساکن مازندران 'الن وسالو' روزنامه نگار و محقق جانورشناسی که مادر درناها لقب گرفته است، تقدیر شد. بانو وسالو نخستین محقق در ایران است که تحقیقات بر روی درناها را آغاز کرد.
درنای سیبری پرنده ای در حال انقراض است که از شهریور ماه مهاجرت خود را آغاز می کند و مهر ماه به تالاب بین المللی فریدون کنار می رسد. جمعیت درناهای سبیری مهاجر به مازندران در سال 87 به یک جفت رسیده بود و پرنده ماده هنگام بازگشت از اقامتگاه زمستانی خود در آسمان ایران هدف گلوله شکارچیان قرارگرفت و پرنده نر جفت خود را از دست داد.
سال 89 درنای نر به تنهایی پس از یک سال وقفه به ایران آمد که نام ' امید ' بر این پرنده گذاشتند و این سفر تاکنون ادامه دارد.
همچنین در این همایش از هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی مازندران، پروفسور قبادیان، بانوی قاضی آملی که مجازات قضایی را به فرهنگی و حکم باغبانی تبدیل کرد، مخترع دستگاه ساحل روب ، فردی که 10 کیلومتر نهال انجیر را در طول جاده شهر گلوگاه کاشت تقدیر شد.
نقد و بررسی کتاب ' جامعه و تغییرات آب و هوا ' نوشته زهرا پازوکی نژاد و صادق صالحی به عنوان اولین اثر فارسی پرداخته شده به به جنبه های جامعه شناختی مسائل زیست محیطی در ایران با حضور اندیشمندان و اساتید دانشگاه از دیگر برنامه های این همایش بود.
همچنین افتتاح نمایشگاه نقاشی با موضوع حمایت و اهمیت محیط زیست از برنامه های جانبی همایش بود . در این نمایشگاه آثار نقاشی 120 هنرمند به نمایش عمدم گذاشته شده است.
در پایان این همایش نیز فیلم ' مادرکشی' به نمایش گذاشته شد . این فیلم مستند به کارگردانی کمیل سوهانی درباره بحران آب در ایران است که این بحران را از دیدگاه کشاورزان، صنعتگران و سایر مشاغل مرتبط به تصویر کشیده است.
خبرنگار : فاطمه رحمتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
3009/1654

اجتماعي

محيط زيست

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : همایش - مازندران - پرنده - جامعه - همچنین - برنامه - نقاشی - بحران - گذاشته - نمایش - نمایشگاه - تقدیر - هنرمندان - خبرنگار - اولین - اساتید - دانشگاه - درناها - وسالو - بانوی - درنای -

نظر شما در مورد : تجلیل فعالان محیط زیست مازندران در اولین همایش زیست وران بوم ایران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها