مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 34433 -تاریخ انتشار : شنبه 22 مهر 1396 -ساعت : 16:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مشعل گاز در مناطق کوهستانی مازندران روشن شد

مشعل گاز در مناطق کوهستانی مازندران روشن شد

مازندشورا: ساری- ایرنا - مشعل گاز در مناطق کوهستانی مازندران روز شنبه با بهره برداری از خط گازرسانی به شهر '| کیاسر '| در جنوب ساری روشن شد تا وعده دولت تدبیر و امید برای رساندن سوخت پاک به این مناطق در کمتر از سه ماه محقق شود.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، شهر کیاسر به عنوان مرکز بخش چهاردانگه شهرستان ساری در 70 کیلومتری جنوب این شهر واقع است و امروز با احداث علمک ، مشعل گاز یکهزار و 400 واحد مسکونی این شهر روشن شد.
گاز رسانی به مناطق کوهستانی و دورافتاده مازندران همزمان با بهره برداری از طرح بزرگ گازرسانی دامغان - کیاسر - ساری در تابستان امسال در دستور کار قرار گرفت.
این طرح که هدف آن قطع وابستگی گازی به ترکمنستان و جلوگیری از قطعی گاز مشترکان مازندرانی در اوج مصرف بویژه در فصل پائیز و زمستان بوده ، دهم مرداد ماه امسال با حضور ' بیژن زنگنه ' ، وزیر نفت افتتاح شد.
کلنگ عملیات لوله کشی خط 42 اینچ گاز رسانی دامغان - کیاسر - ساری به طول 170 کیلومتر اگر چه در دولت دهم به زمین زده شده و قرار بود در کمتر از یک سال تکمیل شود ، ولی با کمتر از 10 درصد پیشرفت تحویل دولت یازدهم شد.
دولت تدبیر و امید برای تکمیل این خط بیش از یکهزار میلیارد تومان هزینه کرد تا علاوه بر قطع وابستگی مازندران به گاز وارداتی از ترکمنستان ، به باج خواهی های شرکت ترکمن گاز هم برای همیشه پایان دهد.
شرکت ترکمنی دستکم سه بار در این سال ها در اوج سرمای زمستانی با بستن خط لوله گاز ، درخواست افزایش قیمت کرد که آخرین مورد آن آذر ماه پارسال و در دولت یازدهم بود که با پاسخ منفی رو به رو و تسریع در بهره برداری از خط لوله دامغان - کیاسر به صورت جدی دنبال شد.
** حذف برداشت چوب از جنگل برای سوخت
با بهره برداری از طرح گازرسانی به کیاسر ، حذف مصرف سوخت فسیلی و برداشت چوب از جنگل برای این منظور در مناطق کوهستانی و جنگلی مازندران کلید خورده است و در مرحله اول این هدف برای روستانشینان حاشیه جنگل های سه بخش چهاردانگه ، دو دانگه و کلیجانروستاق شهرستان ساری محقق شده است.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران در حاشیه روشن شدن مشعل گاز شهر کیاسر به خبرنگار ایرنا گفت : همزمان با اجرای عملیات لوله کشی خط 42 اینچ دامغان - ساری ، لوله گذاری گاز و ایجاد علمک با حضور بیش از 25 پیمکانکار در شهرهای کیاسر ، فریم و 160 روستای 2 بخش دو دانگه و چهاردانگه ساری و 151 روستای بخش هزار جریب نکا و یانسر بهشهر آغاز شده است.
محمد اسماعیل ابراهیم زاده افزود : امروز ما شاهد روشن شدن بخاری های یکهزار و 400 واحد مسکونی شهر کیاسر هستیم و پیمانکاران در مناطق روستایی این بخش در حال انجام کار هستند.
وی توضیح داد : بهره برداری از خط لوله 42 اینچ دامغان - ساری این مزیت را داشت که علاوه بر تامین نیاز روزانه استان به 22 تا 26 میلیون متر مکعب گاز ، این فرصت را به ما داد تا گازرسانی به مناطق کوهستانی را در دستور کار قرار دهیم .
وی افزود : اکنون نه تنها وابستگی به گاز ترکمنستان قطع شد ،حتی نیاز گاز از طریق لوله های گرگان و رشت نیز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمینه ای برای تامین سوخت واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی را فراهم می کند .
ابراهیم زاده گفت : با جریان روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در خط لوله 42 اینچ دامغان - ساری ، علاوه ایجاد پایداری در شبکه گاز خانگی ، 13 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز کارخانه های سیمان ، صنایع چوب و کاغذ و نیروگاه نکا به عنوان واحدهای صنعتی مهم استان تامین و گاز مورد نیاز برای یک واحد پتروشیمی نیز ذخیره می شود.
وی افزود : زمستان امسال نه تنها پایداری گاز برای مشترکان خانگی تضمین می شود ، بلکه واحد های صنعتی و تولیدی مازندران که در زمان افت فشار به سوخت جایگزین فسیلی از جمله گازوئیل شیفت می شدند ، دیگر از سوخت گران قیمت و آلوده کننده زیست محیطی استفاده نخواهند کرد.
** صرفه جویی حدود 20میلیون لیتر فرآورده های سوختی در شهر کیاسر
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه ساری نیز به خبرنگار ایرنا گفت : با جریان گاز در شهر کیاسر سالانه 19میلیون و 430هزار لیتر در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی می شود.
حسینعلی طالبی افزود : سالانه 2 میلیون و 130هزار لیتر نفت سفید و 300 هزار لیتر گازوئیل برای مصرف خانگی ، 6 میلیون لیتر گازوئیل برای صنایع مرغداری و تولیدی و 11میلیون لیتر نفت کوره در این منطقه توزیع می شد که با جریان گاز در شهر کیاسر ، صرفه جویی می شود.
وی تصریح کرد : همچنین با اتمام تمام پروژه های گاز رسانی به واحدهای مسکونی و تولیدی و صنعتی سه بخش دودانگه ، چهاردانگه و کلیجانروستاق سالانه از مصرف 74میلیون لیتر فرآورده های نفتی به ارزش حدود 19 میلیارد تومان صرفه جویی می شود.
او افزود : با گاز دار شدن این مناطق خسارت های زیست محیطی که در اثر حمل و نقل و برداشت چوب از جنگل وارد می شده نیز از بین می رود.
طبق آمارهای رسمی ، 99 درصد از شهرها و حدود 90 درصد از روستاهای مازندران به شبکه گازرسانی متصل هستند و تا پایان سال 97 طبق برنامه مصوب سفر رئیس جمهوری به این استان تمام روستاهای بالای 20 خانوار مازندران که 650 روستا برآورد شده است نیز از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: حسن فلاحتی
6990/1654

اقتصاد

شركت گاز

گاز شهر كياسر

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کیاسر - مازندران - دامغان - مناطق - افزود - میلیون - تولیدی - برداری - صنعتی - چهاردانگه - خبرنگار - استان - گازرسانی - کوهستانی - جریان - فسیلی - تامین - خانگی - برداشت - واحدهای - علاوه - گازوئیل - یکهزار - فرآورده - سالانه - ایرنا - مسکونی - رسانی - ترکمنستان - امسال - وابستگی - روستاهای - پایداری - روزانه - صنایع - محیطی - ابراهیم - تومان - دستور - مشترکان - زمستان - همزمان - امروز - عنوان - شهرستان - عملیات - تکمیل - دانگه - کلیجانروستاق - ایجاد - حاشیه - پایان - یازدهم - میلیارد - روستای -

نظر شما در مورد : مشعل گاز در مناطق کوهستانی مازندران روشن شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*