مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 34646 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 مهر 1396 -ساعت : 12:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حلزون ها ، میهمانان خسارت زای باغ های مرکبات مازندران

حلزون ها ، میهمانان خسارت زای باغ های مرکبات مازندران

مازندشورا: ساری - ایرنا - سال هائی که آب و هوا با طبیعت زیبای مازندران سر سازگاری پیدا می کند و در رحمت نزولات آسمانی در فصل پائیز ، بی منت کشاورزان را به وجد می آورد ، حلزون ها بیش از هر زمان دیگری مهمان سفره گسترده باغ مرکبات می شوند تا خوشه چین خسارتبار دسترنج باغداران باشند.

مازندشورا: این نرم تنان دارای پوست لغزشی که شاید به همین خاطر هم در زبان محلی مازندرانی ' لیسک ' نام دارند ، اگر چه به نظر بی آزار می آیند ، ولی واقعیت این است که در صورت بی توجهی بشدت به محصول و درخت مرکبات خسارت می زنند.
به اعتقاد کارشناسان کشاورزی ، حلزون از طریق علف های هرز کنار درخت خود را به میوه درخت می رساند و با تغذیه از پوست میوه ، موجب زخمی شدن و در نتیجه پوسیدگی آن می شود و حتی اگر میوه را به این مرحله نرساند ، قابلیت نگهداری در انبار ها را از آن سلب می کند .
حلزون همچنین با سوراخ سوراخ کردن برگ درختان جوان ، بویژه نهال ها ، صدمه و خسارت جدی بر رشد درختان وارد می کند.
علی روحی یک باغدار بخش گتاب بابل که حدود یک هکتار باغ مرکبات دارد ، به خبرنگار ایرنا گفت : اگر نسبت به مدیریت این آفت بی توجهی شود ، به صورت گسترده تمام باغ را فرا می گیرد.
وی با اعلام این که امسال به خاطر نمناک شدن پائیز ، حلزون بیشتر از سال گذشته در باغ ها دیده می شود ، افزود : از آنجایی که بیشتر باغداران در لابلای باغ مرکبات دیگر محصولات از جمله سبزیجات را کشت می کنند ، آفت حلزون بیشتر آنها را آزار می دهد.
این کشاورز بابلی گفت : با این که خودم علف های هرز باغ را از بین بردم ، ولی باز هم شاهد این آفت هستم برای این که باغ های همسایه این کار را انجام ندادند.
وی با بیان اینکه این شب ها به اتفاق اعضای خانواده مشغول جمع آوری حلزون از باغشان هستند ، افزود : این آفت شب ها حرکت دستجمعی خود را آغاز می کنند و به جان درختان و سبزیجات می افتند و به همین دلیل بهترین زمان برای جمع آوری است .
** مبارزه ارگانیک
بسیاری از باغداران بر اساس یک سنت نادرست باقی مانده از گذشته با استفاده از سموم شیمیائی به مصاف این آفت ناشی از رطوبت و باران می روند ، سنتی که به اعتقاد کارشناسان اگر چه ممکن است جلوی خسارت به باغ را بگیرد ، ولی به منافع باغداران و سلامت مصرف کنندگان خسارت وارد می کند.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر ضرورت توجه باغداران به مبارزه ارگانیک با این آفت تاکید کرد و خواستار بازگشت به شیوه های مبارزه گذشتگان با آفات کشاورزی شد .
عبدالرحمان زاغی گفت که به منظور پیشگیری و کاهش خسارت ناشی از آفت حلزون ، باغداران باید چند روش صحیح مبارزه ارگانیک را به صورت همزمان انجام دهند.
وی توضیح داد : استفاده از قیم یا به زبان محلی ( توک) برای ایجاد فاصله حداقل نیم متری میوه ها از سطح زمین و پاکسازی و حذف علف های هرز سایه انداز درختان ، مهم ترین اقدام در مبارزه ارگانیک با این آفت است.
این کارشناس ریختن پوسته شالی یا خاکستر نرم در محدوده سایه انداز درختان بویژه نهال ها و درختان جوان را از دیگر روش های موثر پیشگیری از خسارت حلزون معرفی کرد.
زاغی گفت : برداشت میوه های رسیده روی شاخه های نزدیک سطح زمین نیز در کاهش خسارت بسیار موثر است.
** پایان شب نشینی
این کارشناس حفظ نباتات ، مبارزه مکانیکی با توسل به جمع آوری شبانه حلزون ها و خارج کردن آنها از باغ را نیز به باغداران توصیه کرد.
وی گفت : استفاده از ماکیان از جمله غاز و اردک در باغات محصور شده برای تغذیه از علف های هرز و حلزون نیز از دیگر روش های مبارزه ارگانیک با این آفات است.
زاغی افزود : استفاده از نوار مسی فعال شده در اطراف طوقه درختان جوان و باغچه ها هم می تواند در دور کردن حلزون ها از درختان موثر واقع شود.
** مبارزه شیمیایی ، آخرین راه حل
مدیر حفظ و نباتات جهاد کشاورزی مازندران مبارزه شیمیایی را آخرین راه حل برای باغداران معرفی کرد و گفت : در صورت افزایش تراکم آفت و مشاهده اولین آثار خسارت با هماهنگی و مشاوره با کارشناسان گیاهپزشکی استفاده از طعمه مسموم متالدهاید به میزان 15تا 20کیلو گرم در هکتار یا فریکول ( فسفات آهن) به میزان پنج گرم در متر مربع هنگام غروب آفتاب در سایه انداز درختان توصیه می شود.
در حال حاضر باغداران مازندران مشغول برداشت میوه نارنگی هستند و تا یک ماه آینده نیز برداشت پرتقال آغاز می شود.
مازندران 110 هزار هکتار باغ مرکبات دارد و سالانه با تولید بیش از 2 میلیون و 300 هزار تن محصول ، حدود نیمی از مرکبات کشور را تامین می کند.
خبرنگار : سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6990/1654

اقتصاد

آفت حلزون

باغ مركبات

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حلزون - مبارزه - خسارت - درختان - باغداران - مرکبات - مازندران - ارگانیک - استفاده - کشاورزی - افزود - نباتات - برداشت - انداز - بیشتر - هکتار - کارشناسان - خبرنگار - معرفی - کارشناس - محصول - توجهی - توصیه - میزان - شیمیایی - پیشگیری - اعتقاد - سبزیجات - بویژه - مشغول - سوراخ - ایرنا - تغذیه - گذشته -

نظر شما در مورد : حلزون ها ، میهمانان خسارت زای باغ های مرکبات مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*