آغاز فصل بارندگی و نگرانی ازاحتمال طغیان رودخانه سردآبرود در کلاردشت

تاریخ انتشار : دوشنبه 24 مهر 1396 - ساعت : 16:28

کد مطلب: 34657 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آغاز فصل بارندگی و نگرانی ازاحتمال طغیان رودخانه سردآبرود در کلاردشت

مازندشورا: نوشهر - ایرنا - همه ساله با آغاز فصل سرما و بارندگی یکی از مهم ترین دغدغه و دل نگرانی های شهروندان و روستائیان بویژه مسئولان دست اندرکار در ستاد هماهنگی مدیریت بحران کلاردشت ، احتمال طغیانی شدن رودخانه سردآبرود و در پی آن جاری شدن سیل در این شهرستان است.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، سردآبرود ؛ دومین رودخانه حفاظت شده کشور است که سرشاخه های آن از بلندترین کوههای البرز مرکزی مانند تخت سلیمان ، علم کوه ، سیاه کمان ، رسم بنیشت و خرسان سرچشمه می گیرند و پس از تبدیل شدن به سردآبرود از شهرهای کلاردشت و چالوس گذشته و در نهایت به دریای خزر می ریزد.
بررسی های کارشناسان نیز نشان می دهد که رفتارهای نامهربانانه بشر با این رودخانه حفاظت شده مانند برداشت های غیر مجاز شن و ماسه از بستر و ساخت و سازهای بی رویه و بدون مجوز درحاشیه آن کار را به جائی رسانده که امروز به این رودخانه نه به عنوان یک ظرفیت از لحاظ ارزش شیلاتی و گردشگری ، بلکه به عنوان تهدید نگریسته می شود.
سیلی که در تیر ماه سال 1390 در شهرستان کلاردشت بر اثر طغیان این رودخانه رخ داد و خسارت زیادی به بخش های مختلف از جمله تاسیسات عمومی، زیرساخت های شهری ، روستایی و نیز واحدهای مسکونی و باغ های کشاورزی وارد کرد ، نشان داد که بی توجهی نسبت به سرنوشت داشته های طبیعی مانند جنگل ، دریا و رودخانه می تواند حتی سلامتی و جان انسان ها را هم به خطر بیندازد.
سیل سال 90 حدود 250 میلیارد ریال به بخش های مختلف شهرستان کلاردشت خسارت زد به گونه ای که همچنان خرابی های برجای مانده از آن در این شهرستان گردشگرپذیر به یادگار باقی مانده است.
فرماندار کلاردشت روز دوشنبه در حاشیه نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت :‌ مهم ترین دغدغه اعضای این ستاد ، احتمال طغیان رودخانه سردآبرود در شرایط آب و هوائی پرباران بویژه بارش های رگباری است.
ایوب صالحی افزود :‌ ساخت و سازهای بی رویه پیرامون این رودخانه کم بود ، در سال های اخیر ساخت پل های غیراصولی و بدون استعلام از نهادهای متولی از سوی اشخاص بر روی آن هم اضافه و سبب شده تا ضریب طغیانی شدن رودانه بر اثر بارندگی های شدید و نیمه شدید افزایش یابد.
وی اظهار داشت :‌ قطع درختان در بستر این رودخانه بویژه در حوزه آبریز علم کوه و لایروبی مناطقی از بستر آن ، جمع آوری پل های غیراستاندار و غیرفنی از روی آن ، مهم ترین مصوبات نشست مدیریت بحران بوده است و مسئولان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ، منابع امور آب و شهردار این شهر وعده دادند تا بزودی نسبت به انجام وظایف محوله دراین زمینه اقدام کنند.
فرماندار کلاردشت ، شناسایی واحدهای مسکونی غیرمجاز ساخته شده پیرامون رودخانه سردآبرود را از دیگر مصوبات این نشست معرفی و تاکید کرد : به مسئولان ادارات متولی و ذیربط ماموریت داده شد تا در این حوزه نیز همراهی و همکاری لازم را داشته باشند و گزارش آن را به فرمانداری اعلام کنند.
صالحی با اشاره به به اخطاریه اخیر هواشناسی مبنی بر احتمال وزش باد شدید ، طوفان و نیز بارندگی و برف در مازندران بویژه غرب این استان از اواخر امروز دوشنبه تا پایان روز سه شنبه ، خواستار آمادگی کامل ستاد مدیریت بحران شهرستان برای پیشگیری و مقابله با تبعات هرگونه حوادث غیرمترقبه شد.
خبرنگار ایرنا تلاش کرد تا نظر مدیر امور آب شهرستان چالوس در باره وضعیت رودخانه سردآبرود و برنامه های آن شرکت برای حفاظت از آن را دریافت کند که پس از تماس های مکرر ، بی نتیجه ماند.
کلاردشت با جمعیتی دست کم 25 هزار نفر جزو یکی از شهرستان های گردشگرپذیر غرب مازندران است.
خبرنگار:‌مهراب زکی پور کینجی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7078 /1602/1654

اجتماعي

مديريت بحران

طغيان رودخانه

نوشهر


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #رودخانه #شهرستان #کلاردشت #سردآبرود #خبرنگار #بحران #بویژه #بارندگی #مانند #ایرنا #حفاظت #طغیان #مدیریت #پیرامون #احتمال #صالحی #ادارات #منابع #مازندران #دوشنبه #مسئولان #مصوبات #متولی #واحدهای #امروز #عنوان #سازهای #چالوس #گزارش #خسارت #مختلف #گردشگرپذیر #مانده #طبیعی #مسکونی #فرماندار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آغاز فصل بارندگی و نگرانی ازاحتمال طغیان رودخانه سردآبرود در کلاردشت

*

*