مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3466 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 اسفند 1391 -ساعت : 13:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیریت سلامت شهری + نمودار

مازند شورا: افزایش شمار ساکنان شهرها و رشد شهرنشینی، یکی از جلوه های بارز توسعه در جهان است. امروزه به خاطر افزایش طبیعی جمعیت و روند مهاجرت به شهرها، کاهش مرگ و میر ناشی از بهبود وضعیت زندگی، جمعیت مناطق شهری به سرعت در حال گسترش هستند. و این در حالی است که عدم وجود تسهیلات و امکانات مناسب، شهرها را با مشکلات عدیده‌ای رو به رو کرده است

مازند شورا: افزایش شمار ساکنان شهرها و رشد شهرنشینی، یکی از جلوه های بارز توسعه در جهان است. امروزه به خاطر افزایش طبیعی جمعیت و روند مهاجرت به شهرها، کاهش مرگ و میر ناشی از بهبود وضعیت زندگی، جمعیت مناطق شهری به سرعت در حال گسترش هستند. و این در حالی است که عدم وجود تسهیلات و امکانات مناسب، شهرها را با مشکلات عدیده‌ای رو به رو کرده است و از طرفی برای دسترسی به خدمات درون شهرها نیاز به امکانات مالی می‌باشد که این امر باعث بوجود آمدن حاشیه نشینی برای اقشار کم درآمد شده است. که از تبعات آن گسترش بی‌رویه حاشیه شهرهایی است که بدون داشتن تسهیلات کافی و مناسب با انبوهی از مشکلات نظیر جمع آوری زباله و فاضلاب، آلودگی هوا، ترافیک، مسکن و فضای سبز مناسب رو به رو ساخته است و روند چنین مشکلاتی به سلامت مردم اثر خواهد گذاشت.

لذا واقعیت این است که ارتقا سلامت بدون حضور و مشارکت فعال جامعه و هماهنگی بین بخشی امکانپذیر نخواهد بود. بنابراین برای رفع این مشکلات مخصوصاً در شهرهای بزرگ تاکنون راه حلهای مختلفی دردنیا مطرح و به اجرا گذاشته شده است که از جمله می‌توان به برنامه ابتکارات جامعه محور اشاره کرد.

درحال حاضر این برنامه‌ها در بسیاری از کشورهای عضو منطقه در حال اجرا است. جمهوری اسلامی ایران نیز جزء کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی است که این ابتکارات را در کشور پیاده نموده است.

تاریخچه:

بنا به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت در آذر ماه 1370 شهرداری تهران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اولین سمپوزیوم شهر سالم را برگزار کرد و سپس در کوی سیزده آبان شهر ری تهران پروژه آزمایشی شهر سالم به اجرا در آمد. این فعالیت با استفاده از الگوی پروژه جهانی شهر سالم با بکارگیری دو اصل همکاری‌های بین بخشی و مشارکت‌های مردمی شروع گردید. درسال 1996در اجلاس شهرهای سالم در شهرپکن پروژه شهر سالم تهران بعنوان یکی از هفت پروژه موفق شهرهای سالم درآن سال انتخاب گردید.

پس از اجرای آزمایشی برنامه، برای تحقق اهداف این پروژه و سرعت بخشیدن به فعالیتها استفاده از این متد در سطح کلان شهری مانند تهران نیاز به تغییراتی داشت از این رو اداره کل سلامت شهرداری برای رسیدن به اهداف شهر سالم با توجه به هویت‌های قومی، اجتماعی و فرهنگی موجود در محله و گرایش به مدیریت محله‌ای مدل «مدیریت سلامت شهری مبتنی بر جامعه محلی» را با الهام از برنامه ابتکارات جامعه محور سازمان جهانی بهداشت طراحی نمود وبا ایجاد یک سیستم ارتباطی جهت تبادل نظر و هماهنگی در سطح مناطق 22 گانه شهرداری، شبکه محله سالم را راه اندازی نمود و اقدام به اجرای متد جدید با رویکرد محله محوری نمود.

در این روش شهروند مداری در شکل متمدن و نوین خود ظهور یافته و کلیه شهروندان در مقیاس کوچک محله در امور مربوط به سلامت خود مشارکت می‌نمایند. درواقع ساکنین در محله احساس تعلق و راحتی می‌کنند و دارای یک محیطی سازگار و همگن می‌باشند و در این محیط غالبا افراد، برطرف کردن مشکلات را تحت الشعاع قرار می‌دهند و با آموزش همگانی و تعامل بین ساکنین اهداف برنامه عینیت می‌یابد.

اهداف برنامه مدیریت سلامت شهری مبتنی برجامعه محلی:

هدف کلی: تحقق توسعه پایدار درجهت رفاه اجتماعی، ارتقای سلامت، افزایش امید به زندگی سالم و مولد، امنیت اجتماعی، بهبود محیط فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی در شهر و تحقق شهر سالم با شهروند سالم.

اهداف اختصاصی:
1- افزایش آگاهی جامعه در زمینه سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آن
2- توانمند سازی جامعه محلی درجهت شناخت نیازها و اولویت بندی آنها و ارائه راه حل
3- تشویق مردم به منظور جلب مشارکت آنان در برنامه‌های توسعه محلی
4- ارتقاء کیفیت زندگی مردم از طریق دست یافتن به نیازهای اساسی خود
5- ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی در را ستای توسعه پایدار
6- بسیج سازمان دهی جامعه در راستای برنامه‌های توسعه‌ای در قالب کانون‌های محله‌ای

از آنجائی که رویکرد این برنامه، رویکرد محله محوری می‌باشد. پس از رایزنی با مدیران شهری و تصویب برنامه، در شورای شهر تهران، اجرای برنامه از سال 1385 شروع شده است. شهر تهران دارای حدود 8 میلیون نفر جمعیت می‌باشد. مناطق شهرداری به بخش های جغرافیایی کوچکتر به نام ناحیه تقسیم شده اند که در کل در تهران 122 ناحیه شهری وجود دارد.

همچنین نواحی نیز به بخش‌های کوچکتر به نام محله تقسیم شده‌اند که در مجموع 375 محله در شهر تهران وجود دارد. پس از توجیه و آموزش مدیران شهری، مقرر شد در هر محله مکانی به نام «خانه سلامت محله» به عنوان ستاد هماهنگی برنامه های مبتنی بر جامعه راه‌اندازی گردد که هم اکنون این مکان در حدود 200 محله راه‌اندازی شده است.

هرخانه سلامت دارای یک نفر هماهنگ کننده می‌باشد وظیفه اصلی مسئول خانه سلامت عبارت است از:

- تهیه نقشه تفکیکی محلات و بلوک‌های جمعیتی
- هماهنگی برای ارتقا دانش و توانایی ساکنین محله
- شناسایی و جذب سلامت یاران
- کمک به تشکیل کانونهای محله‌ای
- تشکیل شورای سلامت محله

از آنجائی که جمعیت محلات متفاوت است و اجرای همه برنامه‌ها در سطح محله امکانپذیر نیست، محلات تهران در این طرح به بلوک‌های جمعیتی 2000 نفر تقسیم شدند و برای هر بلوک جمعیتی یک نفر به عنوان سلامت یار انتخاب گردید. سلامت یار فردی است دارای تحصیلات حداقل فوق دیپلم در رشته‌های مرتبط با سلامت که در همان بلوک جمعیتی زندگی می‌کند و به صورت نیمه داوطلبانه با مسئول خانه سلامت در ارتباط بوده و وظایف ذیل را به عهده دارد:

- کمک به ارزیابی و نیاز سنجی محله
- شناسایی و ترغیب افراد علاقمند جهت همکاری به عنوان رابط سلامت
- اجرای برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی
- همکاری با کانون‌های محله‌ای

در این مدل بعد از بلوک‌های جمعیتی که توسط سلامت یاران مدیریت می‌گردد. به ساختارهای محلی نظیر مدارس، مساجد و... توجه شده است و برای همه آنها افرادی به عنوان رابط سلامت انتخاب می‌گردند. رابط سلامت فردی است که به طور داوطلبانه با مسئول خانه سلامت و سلامت یار همکاری نموده و در جهت بهبود وضعیت سلامت ساختار مربوطه و افراد آن تلاش می‌نماید. از جمله وظایف این فرد عبارتند از:

- نیازسنجی مشکلات ساختار مربوطه
- مشارکت فعال در رفع مشکلات محله
- همکاری در برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی
- ارتباط مستقیم با شهروندان

حلقه آخر این مدل شهروندان هستند که از طریق رابطین سلامت می‌توانند آموزش‌های مختلف را دریافت نموده و در برنامه‌های ارتقاء سلامت مشارکت نمایند.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد علاوه بر تشکیل شبکه سلامت یاران در محله، همزمان دو اقدام دیگر نیز در محله انجام می‌شود که عبارتند از:

1- تشکیل شورای سلامت محله: برای هماهنگی و همکاری بین بخشی در محله شورای سلامت محله تشکیل می‌گردد. شورای سلامت محله متشکل اعضای محلی ذی نفع در حوزه سلامت نظیر شهردار خانه‌های سلامت تشکیل می‌گردد تا ضمن بررسی مشکلات محله و ارائه راهکار، مردم را ترغیب و تشویق نمایند که در راستای ارتقاء سلامت محله همکاری لازم را داشته باشند. جلسات این شورا به صورت ماهیانه تشکیل می‌شود. مصوبات این شورا توسط دبیر شورا که مسئول خانه سلامت است تا رفع مشکل پیگیری می‌گردد.

2- تشکیل کانونهای محلی: یکی دیگر از ارکان این مدل تشکیل کانون‌های محله‌ای به منظور بسیج و سازماندهی نیروهای محلی است. کانونهای محلی، گروهی از ساکنین محلی هستند که به صورت داوطلبانه گردهم آمده و با انجام فعالیت‌های مشارکتی برای گروهها و اقشار خاص به ارتقاء سلامت جامعه کمک می‌نمایند. در این مدل 3 کانون تحت عنوان‌های کانونهای سالمندان، نوجوانان و جوانان و مادران و کودکان در اولویت قرار دارند. هر کانون به‌صورت مجزا دارای یک هیئت امنا و یک دبیر به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های کانون می‌باشد که توسط اعضاء انتخاب می‌گردند.

در نمودار 1 و 2 این مدل به صورت خلاصه نمایش داده شده است.

 

 

 

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سلامت، مدیریت سلامت، - -

نظر شما در مورد : مدیریت سلامت شهری + نمودار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها