مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3472 -تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1391 -ساعت : 22:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شوراها؛ در حاشیه!

گزارشی از چهارمين دوره انتخابات شوراهای اسلامي شهر و روستا

شوراها؛ در حاشیه!

مازند شورا: همزمانی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری، سبب شده تا شوراها به دلایل متنوع رسانه‌ای، فرهنگی، اجتماعی و زمانی کمتر مورد توجه مردم قرار بگیرد.

مازند شورا: همزمانی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری، سبب شده تا شوراها به دلایل متنوع رسانه‌ای، فرهنگی، اجتماعی و زمانی کمتر مورد توجه مردم قرار بگیرد.

با تصویب مجلس برای همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، دوره شوراهای سوم استثنا شد و عمری بیش از 4 سال را تجربه کرد. اکنون در آستانه انتخابات 92 به نظر می‌رسد شهروندان و روستاییانی که آخرین بار، 7 سال پیش برای انتخاب شورای شهر و روستای خود پای صندوق رای حاضر شدند، کمتر به این انتخابات توجه دارند.

دشواری‌های بدرود گفتن به صندلی

مسئولان شهری نیز شاید کمی بد عادت شده‌اند و اکنون پس از یک دوره ثبات مدیریتی 7 ساله، برای عده‌ای دل‌کندن از صندلی‌های شورا یا رقابت برای حفظ آن کمی سخت شده است. از همین رو گه گاه در گوشه کنار از زبان برخی مسئولان می‌شنویم همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر منطقی ندارد و طرح تمدید دوره کنونی شوراها و به تعویق انداختن انتخابات شوراها را مطرح می‌کنند.
 
این طرح آن چنان نشدنی است که خود مدعیان آن پس از یک بار بیان موضوع، دیگر حاضر به تکرار ادعای خود نیستند و اذعان می‌کنند وزارت کشور این موضوع را مدنظر قرار نخواهد داد. به این افراد این انتقاد جاری است که چرا در روزهای پایانی همر شورا به یاد این مشکل افتاده‌اند چرا که هنگام تصویب برگزاری همزمانی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری نیز این موضوع مشخص بود و در زمان آن تصویب و تمدید دوره شوراها هیچ اعتراضی از سوی شوارییان صورت نگرفت.

شوراها در حاشیه

روند مدیریتی در دوره دهم ریاست جمهوری به گونه‌ای است که بسیاری از کارشناسان اهمیت و حساسیت انتخابات این دوره را متفاوت و بالاتر از انتخابات گذشته می‌دانند. همین سبب شده خبرها و حاشیه‌های انتخابات ریاست جمهوری ماه‌ها پیش از 24 خرداد 92 (روز برگزاری انتخابات) دهان به دهان بچرخد و سوژه اصلی تحلیلگران باشد. گروهی به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرده‌اند و سفرهای انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند. عده‌ای نشست‌های خبری مداوم دارند و هر هفته مصاحبه‌شان تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها می‌شود.
 
این فضا می‌تواند به شناخت بیشتر از نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری به جامعه کمک کند؛ اما شدت گرفتن این حال و هوا می‌تواند انتخابات شوراهای شهر و روستا را به حاشیه ببرد.
 
1167 شهردار تغییر می‌کنند؟

بر اساس تقسیمات کشوری ساکنین 1167 شهر و 2512 دهستان در 24 خرداد 92 برای انتخاب شوراهای شهر و روستای خود باید پای صندوق‌های رای حاضر شوند. پس از این انتخابات به احتمال زیاد مدیران شهری شهرها تغییر می‌کنند و به حتم این موضوع تاثیر فراوانی بر زندگی شهروندان و روستاییان خواهد داشت.
 
اکنون با وجود نزدیک شدن به انتخابات و اعلام حضور و حمایت جناح‌ها و گروه‌های مختلف از نامزدهای مطرح خود و راه افتادن گفت‌وگوها و تحلیل‌ها پیرامون انتخابات ریاست جمهوری کمتر گمانه‌زنی را از انتخابات شوراها می‌توان در رسانه‌ها یافت.
 
مهدی چمران رییس شورای عالی استان‌ها و رییس شورای شهر تهران، در این‌باره می‌گوید: در این انتخابات مردم بیشتر به ریاست جمهوری توجه می‌کنند و نه شورا‌ها از این رو باید نمایندگان شورا‌ها به جایگاه این نهاد اجتماعی توجه بیشتری داشته باشند تا جایگاه شورا‌ها تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار نگیرد.
 
زمانی کمتر برای تبلیغات/شورا یا ریاست جمهوری کدام مهم‌تر است؟

از روی دیگر زمان تبلیغات انتخابات شوراها یک هفته است اما برای انتخابات ریاست جمهوری 20 روز زمان اختصاص یافته است.
 
یکی از مشکلات مطرح دیگر درگیر شدن شوراهای شهر و روستا در انتخابات ریاست جمهوری است. دور از انتظار نیست که مسئولان شهری کشور فعالیت انتخاباتی را داشته باشند. این موضوع تا جایی است که رییس شورای عالی استان‌ها خطاب تمام شورا‌ها می گوید: در جلسات علنی شورا‌ها به مسایل ریاست جمهوری پرداخته نشود و اگر کسی فعالیت سیاسی ریاست جمهوری دارد بهتر است خارج از فضای شورا‌ها انجام شود.
 
این مسائل باعث می‌شود تا شوراها به دلیل محدودیت‌های متنوع رسانه‌ای، فرهنگی اجتماعی و زمانی کمتر مورد توجه مردم قرار بگیرند. انتخاباتی که اگر اهمیتش افزون از انتخابات ریاست جمهوری نباشد کمتر نیز نیست.
 
منبع: سایت شهر
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شورای شهر - -

نظر شما در مورد : شوراها؛ در حاشیه!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها