مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3486 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1391 -ساعت : 22:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بیش از یک تن زباله از منطقه گردشگری عباس آباد جمع آوری شد

اختصاصی/ در آستانه‌ی فصل میزبانی از مسافران

بیش از یک تن زباله از منطقه گردشگری عباس آباد جمع آوری شد

مازند شورا: مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر بیان داشت طی کار مشترک میان هیئت کوهنوردی و اداره منابع طبیعی شهرستان بهشهر و با همکاری موثر دوستاران محیط زیست توانستیم در نیمه‌ی دوم ماه منتهی به نوروز بیش از یک تن زباله را از منطقه گردشگر پذیر عباس آباد جمع آوری نماییم.

مازند شورا: باری دیگر فعالین محیط زیست و تنی چند از مسئولین بهشهر حفاظت از محیط زیست را فراتر از از شعار و در عمل اثبات نمودند و این بار منطقه جنگلی عباس آباد که یک اثر ملی می‌باشد مورد لطف دوستاران طبیعت قرار گرفت تا جنگل عباس آباد با آغوشی باز پذیرای میهمانان خود باشد و خاطره‌ای ماندگار را در ذهن مهیمانان خود رقم زند. لذا پیرامون این اقدام طبیعت دوستانه با برخی از مسئولین و فعالین دوستدار محیط زیست به گفتگو نشستیم.

«سید مصطفی هاشمی نسب»؛ مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر بیان داشت طی کار مشترک میان هیئت کوهنوردی و اداره منابع طبیعی شهرستان بهشهر و با همکاری موثر دوستاران محیط زیست توانستیم در نیمه‌ی دوم ماه منتهی به نوروز بیش از یک تن زباله را از منطقه گردشگر پذیر عباس آباد جمع آوری نماییم.

هاشمی نسب ادامه داد: با وجود اینکه چند روز قبل از برگزاری این همایش ریزش باران شدیدی را در منطقه شاهد بودیم و نیز باتوجه به نزدیک شدن به ایام نوروز اما میزان شرکت کنندگان در همایش در حد بسیار مطلوبی بوده است. وی با بیان آنکه عمده زباله‌های جمع آوری شده ظروف یک بار مصرف بوده است. از فعالین محیط زیست و گردشگرانی که در ایام نوروز بهشهر را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند خواست ضمن اهتمام در به حداقل رساندن تولید زباله برای نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی نیز تلاش نمایند.

برای فعالین محیط زیست کارت همیار طبیعت صادر خواهد شد

«مسعود حبیبی» رئیس اداره منابع طبیعی بهشهر نیز، توجه به محیط زیست را بحث روز دنیا و از دستورات مواکد اسلام خواند و با بیان این مطلب که پیامبر اسلام (ص) شکستن شاخه درخت را با شکستن بال فرشتگان برابر می‌داند حفاظت از منابع طبیعی را امری بسیار ضروری و دستورالعملی شرعی دانست.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بهشهر افزود: در شهرستان بهشهر تنها 30 نفر همیار طبیعت با اداره منابع طبیعی شهرستان همکاری می‌کنند که این تعداد در مقایسه با شهرهای غرب استان که صدها نفر می‌باشند بسیار کم است.

حبیبی اظهار داشت: با هدف جذب افراد فعال در حوزه محیط زیست قصد صدور کارت «همیار طبیعت» برای فعالان محیط زیستی را داریم. لذا از شرکت کنندگان در همایش پاکسازی منطقه جنگلی عباس آباد خواهانیم دوستان خود را نیز به شرکت در همایش‌های مشابه ترغیب نمایند و فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی را نهادینه نمایند.

حبیبی ادامه داد به اذعان قاطبه‌ی طبیعت دوستان و گردشگرانی که به مازندران سفر می‌کنند بهشهر زیباترین و پرجازبه‌ترین مناطق گردشگری استان را دارد.

وی افزود: فعالیت حداکثر یک صد نفر برای حفاظت از محیط زیست شهری که بیش یک صد هزار نفر جمعیت ثابت دارد کار بسیار دشواری است لذا ضروری است که فعالین محیط زیست افراد بیشتری را با خود همراه نمایند.

پتانسیل بالای بهشهر در جذب گردشگری ورزشی

«هادی اشرفی»؛ قائم مقام هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر، همایش پاکسازی منطقه عباس آباد را اولین برنامه پاکسازی آن هیئت خواند و بیان داشت از سال جدید هرساله دوبار برنامه پاکسازی محیط زیست منطقه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در برنامه‌های آتی از کارمندان ادارات و دانشجویان دانشگاههای شهرستان بهشهر نیز دعوت به عمل خواهد آمد.

هادی اشرفی پیرامون هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر بیان داشت: کلیه امکانات این هیئت خصوصی بوده و حتی دفتر فعلی آن نیز از سوی یکی از کوهنوردان در اختیار هیئت قرار داده شده است.

اشرفی ادامه داد: در حال حاضر معادن سنگ رستمکلا محل آموزش کوهنوران ماست و امکانت فعلی هیئت کمتر از حداقل می‌باشد. وی ضمن گلایه از کمبود امکانات و عدم حمایت مسئولین بیان داشت؛ با وجود همه‌ی کمبودها عملکرد پربار هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر در تاریخ 50 ساله کوهنوردی در این شهرستان بی‌سابقه بوده است چراکه ظرف مدت کوتاهی توانستیم 90 کوهنورد را آموزش داده به طوری که از فدراسیون کوهنوردی نیز مدارک مربوطه را دریافت نمودند و یگ گروه 15 نفره از غواصان، صخره نوردان و پاراگلایدر کارن حرفه ای را به وجود آوریم که در بسیاری از حوادث غیر مترقه در منطقه ورود پیدا کرده و بسیار موثر و مفید بوده‌اند. از جمله در آتش سوزی‌های جنگل‌های بهشهر و گلوگاه و سیل اخیر بهشهر که کوهنوردان همپا و گاهی نیز جلوتر از مسئولین امدادی حضور یافتند.

فاتح بام ایران مهمترین قشر در فرهنگ سازی برای حفاظت از  مواریث طبیعی را دانش آموزان مدارس خواند و بیان داشت از سال 92 هیئت کوهنوردی بهشهر قصد دارد از میان دانش آموزان شهرستان، افراد خودجوش و داوطلب را جذب نموده و برای آنان کارت «همیار کوه» صادر نماید.

قائم مقام هیئت کوهنوردی شهرستان بهشهر ادامه داد؛ با حمایت اداره منابع طبیعی شهرستان می‌توانیم یکی از مهمترین بخش‌های گردشگری منطقه یعنی گردشگری ورزشی را رونق بخشیده و آن را شکوفا نماییم.

فاتح دماوند، منابع طبیعی شهرستان بهشهر را یکی از مهمترین پتانسیل‌های گردشگری ورزشی خواند  و ادامه داد: صخره هفت طبقه گلوگاه، صخره اِوارد، معادن سنگ رستمکلا و رودخانه اسبه او، تنها برخی از منابع بیشمار گردشگری ورزشی بهشهر در بخش ورزش کوهنوردی می‌باشد.

اشرفی ادامه داد با حرکت به سوی گردشگری ورزشی ضمن حرفه‌ای نمودن ورزش‌های کوهستانی می‌توان مشاغل بسیاری را نیز از این محل ایجاد نمود.

عباس آباد زیستگاه بزرگترین دو زیست ایران

حر منصوری مسئول گروه دیده بان میانكاله نیز گفت: «وزغ تالشی» که به عنوان بزرگترین دو زیست ایران شناخته شده هم اکنون با تهدیدهای فراوانی از جمله مرگ در جاده‌ها در فصل تولید مثل و زادآوری روبرو است. این جانور با وجود پراکنش بسیار محدود جهانی در هیچ یک از طبقه بندی‌های حفاظتی قرار نگرفته است. این گونه دوزیست با نام علمی Bufo eichwaldi به عنوان بزرگترین گونه دوزیست ایران شناخته شده اما تا کنون مطالعات بسیار کمی روی آن انجام شده و اطلاعات زیادی درمورد آن در دست نیست.

وی افزود: پیش از این تصور می‌شد که این گونه وزغ تنها در محدوده جنگل‌های «تالش» (ما بین دو استان گیلان و اردبیل) یافت می‌شود اما اخیرا جمعیت‌هایی از آن تا شرق استان مازندران در ارتفاعات عباس آباد بهشهر نیز مشاهده شده است.

می‌توان از طبیعت درس انسانیت آموخت

محسن بیگلربیگی سرپرست گروه کوهنوردی «چکو» نیز پاکسازی جنگل عباس آباد را تنها بخشی از ظرفیت‌ انجمن‌ها و گروه‌های مردمی دانست و بیان داشت تشکل‌های مردم نهاد علاوه بر حفاظت از محیط زیست می‌توانند در سایر روی‌دادهای نوع دوستانه نیز ورود پیدا کرده و موثر واقع گردند همچونان که گروه کوهنوردی «چکو» پیش از این در مسئله زلزله آذربایجان به یاری هموطنان خود شتافت و در ماه مبارک رمضان از اهدای خون خود به مراکز اهدای خون دریغ ننمود و در سیل بهشهر همشهریان خود را فراموش نکرد. لذا می‌توان از طبیعت درس انسانیت آموخت و رسیدن به قله‌های انسانیت را شعار و آرمان خود قرار داد.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بهشهر، محیط زیست، من - -

نظر شما در مورد : بیش از یک تن زباله از منطقه گردشگری عباس آباد جمع آوری شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها