مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3487 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1391 -ساعت : 18:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تشریح تغییرات اعمال شده در انتخابات شوراهای شهر و روستا

مازند شورا - مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور: تغییرات اعمال شده در قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا مختص به سطح سواد و افزایش تعداد منتخبین است.

مازند شورا: مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در نشست خبری در خرم آباد گفت: در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بدون ارائه اصل کارت ملی امکان رای دادن وجود ندارد.

وی افزود: افرادی که به هر دلیل از داشتن کارت ملی محروم هستند این آمادگی از طرف ادارات ثبت احوال وجود دارد که کارت ملی آنها را در اسرع وقت صادر کنند.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور بیان داشت: در انتخابات ریاست جمهوری متولدین ۲۴ خرداد ۱۳۷۴ به قبل جزو واجدین شرایط اخذ رای محسوب می‌شوند.

نوری بیشترین تغییرات اعمال شده در قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا را مختص به سطح سواد و افزایش تعداد منتخبین اعلام کرد و ادامه داد: در این انتخابات به طور خاص برای شورای شهر تهران ۳۱ عضو اصلی و ۱۲ عضو علی البدل تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق تغییرات اعمال شده شرط کاندیداتوری در انتخابات شوراهای روستاهای تا ۲۰۰ خانوار، خواندن و نوشتن و تا بالای ۲۰۰ خانوار به بالا دیپلم تعیین شده است، گفت: شرط کاندیداتوری در شهرهای تا ۲۰ هزار نفر جمعیت فوق دیپلم و بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت لیسانس و یا معادل لیسانس است.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور تصریح کرد: در روستاهای تا ۱۵۰۰ نفر جمعیت سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل، در روستاهای بالای ۱۵۰۰ نفر جمعیت، پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل و در شهرهای تا ۲۰ هزار نفر جمعیت، پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل برای حضور در شوراها تعیین شده است.

نوری گفت: در شهرهای تا ۵۰ هزار جمعیت نیز هفت نفر عضو اصلی و سه عضو علی البدل، در شهرهای تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۹ عضو اصلی و چهار عضو علی البدل و در شهرهای تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۱۱ عضو اصلی و پنج عضو علی البدل به شوراها راه می یابند.

وی افزود: سهم اعضای شوراهای شهرهای تا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۱۳ عضو اصلی و شش عضو علی البدل تعیین شده است.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور گفت: شوراهای شهرهای تا یک میلیون نفر جمعیت با ۱۵ عضو اصلی و هفت عضو علی البدل و شوراهای شهرهای تا دو میلیون نفر جمعیت با ۲۱ عضو اصلی و هشت عضو علی البدل تشکیل خواهند شد.


نوری تصریح کرد: طبق تغییرات اعمال شده شوراهای شهرهای با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت ۲۵ عضو اصلی و ۱۰ عضو علی البدل خواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری قطعا مورد توجه دوستان و دشمنان انقلاب است، تصریح کرد: دشمنان حیات خود را در ضعف ما جستجو می‌کنند، به همین دلیل سعی می‌کنند انتخابات را به تهدید تبدیل کنند؛ با این وجود باید در چارچوب قانون انجام وظیفه کنیم و فرصت توطئه را از دشمن بگیریم.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور خاطرنشان کرد: در انتخابات پیش رو بدنبال مشارکت گسترده مردم در پای صندوق‌های رای هستیم./ اول نیوز

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات، شورای شهر، - -

نظر شما در مورد : تشریح تغییرات اعمال شده در انتخابات شوراهای شهر و روستا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها