مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 350 -تاریخ انتشار : سه شنبه 07 بهمن 1393 -ساعت : 13:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
صدور سالانه ۸ میلیون متر مربع جواز ساخت مسکن/ تشکیل کمیسیون بانوان در نظام مهندسی ساختمان مازندران

در سمینار آموزشی مباحث صنفی نظام مهندسی مطرح شد؛

صدور سالانه ۸ میلیون متر مربع جواز ساخت مسکن/ تشکیل کمیسیون بانوان در نظام مهندسی ساختمان مازندران

مازند شورا: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران گفت: در استان سالانه هشت میلیون مترمربع جواز ساخت در استان صادر می شود و هزینه ساخت این متراژ حدود هشت هزار میلیارد تومان است.

مازند شورا: تورج نائیج پور صبح سه شنبه در سمینار آموزشی مباحث صنفی نظام مهندسی و قوانین ساخت و ساز شهری با اشاره به نقش برجسته زنان در حوزه های حرفه ای و مهندسی اظهار داشت: در کشورهای در حال توسعه جایگاه زنان اهمیت بسزایی دارد و وقتی بانوایی در ایران موفق می شود نشان دهنده ارزش و منزلت آنهاست و این موفقیت ها در سطح بین المللی می تواند برای کشور مثمر ثمر باشد.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در حوزه اشتغال مهندسان بیان داشت: پیگیری هایی در بخش صنایع و معادن استان و کلیه معادن شن و ماسه و همچنین در نظر گرفتن نقش مهندسان به عنوان ناظر فنی در کارگاه تولید مصالح ساختمانی انجام و هفت جلسه با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار داشتیم.

نائیج پور افزود: این بازار، بازار بسیار وسیعی است و تجارت مهندسان تا به الان در نظر گرفته نشد و مهندسان باید در حوزه های دکوراسیون داخلی، خرید و فروش ساختمان و تولید مصالح ساختمانی وارد شوند تا از بازار هشت هزار میلیاردی سهم داشته باشند.  

وی ادامه داد: با وجود  ۲۷هزار مهندس، خدمات مهندسی هم از بازار خدمات مهندسی خارج می شود و نمی توان خدمات را سهمیه بندی کرد و در واقع نظام عادلانه ای بوجود نخواهد آمد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان جمهوری اسلامی ایران در قطر اظهار داشت: این نمایشگاه در راستای صدور خدمات فنی و مهندسی و نیروی انسانی در روزهای ۲۶ بهمن لغایت یکم اسفندماه برگزار می شود و باتوجه به برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی و صرف ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه در این کشور، فرصت مناسبی برای صدور خدمات مهندسی ایجاد خواهد شد.

نائیج پور با اشاره به دستور کار قرار گرفتن آموزش های بین المللی جامعه مهندسی گفت: درصدد هستیم نظام داوطلبی راه اندازی کنیم و مهندسینی که علاقمند به این آموزش ها هستند تعیین سطح شوند و با بهره گیری از اساتید مجرب در حوزه های فنی و تخصصی، با اصلاحات و استانداردهای بین المللی آموزش شده و گواهی نامه بین المللی دریافت نمایند.

وی با اشاره به سطح پایین آموزش های دانشگاهی بیان داشت: آموزش های دانشگاهی در اغلب دانشگاه های کشور به شوخی بزرگ تبدیل شده و این مراکز علمی نتوانستند شخصیت مهندسی، ادبیات مهندسی و رفتار مهندسی خلق کنند و اگر بخواهیم نیرویی برای دنیا تربیت کنیم باید آن افراد را با ادبیات مهندسی جهان و زبان تخصصی آشنا کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با بیان اینکه مقررات ملی تابع مسائل سیاسی شده اظهار داشت : وزارت مسکن جدید یابد بتواند مقررات ملی را از حوزه سیاسی خارج کند.

وی اظهار داشت: در پژوهشی که در نظام مهندسی استان در خصوص میزان تطبیق آیین نامه بتن ایران (آبا) با آیین نامه های جهان صورت گرفت مشخص شد که آیین نامه آبا با  آیین نامه ۱۹۹۰ کانادا منطبق است در حالی که این ایین نامه مربوط به ۲۴ سال قبل بوده و منسوخ شده است.

نائیج پور با اشاره به برگزاری مجمع عمومی سازمان در اسفند ماه سال جاری اظهار داشت: با توجه به صرف هزینه و بودجه در سال جاری جهت خرید، نوسازی و تجهیز دفاترنمایندگی، از سال آینده تمامی بودجه های سازمان صرف حوزه آموزش و کنترل و نظارت خواهد شد و در واقع بازگشت سرمایه به سازمان خواهیم داشت.

تشکیل کمیسیون بانوان در نظام مهندسی ساختمان مازندران

سودابه مهری رئیس کمیسیون بانوان و عضو هیأت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در ادامه این جلسه با بیان اینکه کمیسیون بانوان سازمان در راستای سیاست های کلی سازمان تشکیل شد اظهار داشت : کمیسیون بانوان نظام مهندسی ساختمان مازندران پیشرو در حوزه امور بانوان است و برنامه های این استان به صورت الگو در سایر استان ها اجرایی شد.

وی با اشاره به عدم تمایل برخی از استان ها به تشکیل این کمیسییون گفت : هدف این کمیسیون تفکیک آقایان و بانوان نیست و محیط صنفی و حرفه ای ما می طلبد که همه در کنار هم به وظایف شغلی و حرفه ای بپردازیم و ولی با توجه به اینکه بانوان مهندس به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی  فرصت های کمتری برای حضور در محیط های کاری و کارگاهی دارند کمیسیون بانوان به منظور رفع این کاستی ها تشکیل شد.

مهری افزود: در این راستا برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت و دو سمینار آموزشی مدیریت در محل ستاد سازمان و سمینار مباحث حقوقی نظام مهندسی در دو منطقه استان برگزار شد و برگزاری سمینار مباحث صنفی نیز در سه مطقه شرق، مرکز و غرب استان در دست اقدام است.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سودابه مهری - نظام مهندسی ساختمان - تورج نائیج پور - -

نظر شما در مورد : صدور سالانه ۸ میلیون متر مربع جواز ساخت مسکن/ تشکیل کمیسیون بانوان در نظام مهندسی ساختمان مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها