مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 35496 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آبان 1396 -ساعت : 00:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از شایعه تا واقعیت جذب سفارشی  مربیان پیش‌دبستان/تعطیلی مراکز تربیت معلم آسیبی بزرگ بر پیکره کارخانه انسان‌سازی

خروج 300 هزار نیروی فرهنگی تا سال 1400

از شایعه تا واقعیت جذب سفارشی مربیان پیش‌دبستان/تعطیلی مراکز تربیت معلم آسیبی بزرگ بر پیکره کارخانه انسان‌سازی

مازندشورا: برخی از مربیان پیش‌دبستانی اعتقاد دارند افرادی که جذب می‌شوند پشتوانه آنها بحث سفارش بوده اگر این موضوع صحت داشته باشد باید برای آینده نظام تعلیم و تربیت نگران باشیم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، هدف هر فردی از آغاز هر شغلی جدا از بحث علاقه و انگیزه کسب درآمد است تا بتوانند از پس تأمین مخارج زندگی خود برآیند، مربیان پیش‌دبستانی نیز همانند سایر افراد جامعه به امید اشتغال و کسب درآمد وارد این شغل شدند ولی زهی خیال باطل؛ با وجود تلاش‌های فراوان سرنوشت آنان با مسائل بسیاری گره خورده است.

هر سال با بازگشایی مدارس خبرهایی از جذب مربیان پیش‌دبستانی اعلام می‌شود که امسال نیز شاهد آن بودیم در پی این امر درخواست‌های بسیاری به آموزش و پرورش می‌رسد.

در این میان اولویت‌هایی مطرح می‌شود که مربیان دبستانی باید آن را داشته باشند برخی از مربیان پیش‌دبستانی اعتقاد دارند افرادی که جذب می‌شوند پشتوانه آنها بحث سفارش بوده اگر این موضوع صحت داشته باشد باید برای آینده نظام تعلیم و تربیت نگران باشیم.

*اشتغال نیروها خارج از ضوابط شایعه است

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در این‌باره ، اظهار کرد: براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ‌قرار است این نیروها به‌عنوان حق‌التدریس مشغول فعالیت شوند.

علی قاسمی بیان کرد: خارج از ضوابط نیرویی مشغول نشده و همه اینها شایعات است برخی که نتوانستند به خواسته‌های خود برسند این موارد را مطرح می‌کنند.

وی یادآور شد: اینکه نیرویی خارج از ضوابط جذب شود امکان آن وجود ندارد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه جذب این نیروها براساس نیاز مناطق است، اضافه کرد: هنوز به جمع‌بندی نهایی در این زمینه نرسیدیم.

قاسمی گفت: این نیروها قرار است به‌صورت حق‌التدریس بکارگیری شوند که در حال انجام است.

*آسیب بزرگ بر پیکره کارخانه انسان‌سازی با تعطیلی مراکز تربیت معلم

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ، اظهار کرد: از سال 70 مراکز تربیت معلم تعطیل شد که آسیب بزرگی بر پیکره کارخانه انسان‌سازی و معلم‌سازی کشور وارد شده است.

قاسم احمدی‌لاشکی بیان کرد: از همان سال نیروها را به‌صورت حق‌التدریس در بسیاری از جاها جذب کرده و به‌تناسب هم طی سالیان متمادی استخدام می‌کردند و به دفعات برخی حق‌‌شان ضایع می‌شد.

وی به برگزاری آزمون در سال‌های 88 تا 89 اشاره کرد و افزود: 60 هزار نفر در این آزمون شرکت کرده و جذب شدند و آزمون مجددی حدود 40 هزار نفر و طرح مهرآفرین بیش از حدود 50 هزار نفر جذب شدند.

*خروجی 300 هزار نیرو تا پایان سال 1400

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: جذب نیروها خوب بود ولی نیروهای باسابقه ما زیاد هستند و از سال گذشته 40 هزار و امسال 60 هزار نفر اضافه می‌شوند و تا پایان سال 1400 جمعیت ما بیش از 300 هزار نفر کم می‌شود و خروجی داریم.

احمدی‌لاشکی افزود: طبیعتاً تعداد دانش‌آموزان کم نمی‌شود و نمی‌توانیم از کیفیت کلاس‌ها بکاهیم و تراکم کلاس را بالا ببریم باید استاندارد آن رعایت شود.

وی تصریح کرد: نیروهای حق‌التدریس در این چند سال با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند دوره ضمن خدمت و کلاس‌های خاص دیدند و چندین سال تدریس می‌کنند که حدود 28هزار نفر استخدام شوند و این تعداد یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره ببینند و پایان دوره حتما آزمون دهند.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی  با اعلام اینکه در حال حاضر کلیات این طرح تصویب شده و جزئیات این طرح باید در کمیسیون قرار گیرد، اظهار کرد: نگاه ما این است این افراد دیده شوند؛ براساس تبصره 10 ماده 17 قانون آئین استخدام معلمان حق‌التدریس این قانون شامل حال افرادی می‌شود که ماقبل 26 مهر ماه سال 91 با مدارس دولتی در آموزش و پرورش همکاری داشتند.

احمدی‌لاشکی با بیان اینکه اگر تصور می‌کنند سلیقه‌ای است چنین موضوعی صحت ندارد، تصریح کرد: جذب این افراد براساس میزان سوابق است و استخدام آنان در به‌صورت همزمان در یک سال نبوده بلکه به‌صورت پلکانی و پس از طی سه سال اتفاق می‌‍افتد.

*جذب مربیان پیش‌دبستانی سلیقه‌ای نیست

وی یادآور شد: جذب معلمان پیش‌دبستانی شیوه‌نامه دارد و به هیچ وجه نمی‌شود سلیقه‌ای برخورد کرد.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی گفت:بعد از تصویب قانون آئین‌نامه اجرائی توسط دولت و وزارت آموزش و پرورش آماده شده و براساس همان انجام شود و هیچ فردی نمی‌تواند در این زمینه دخالت داشته باشد.

به گزارش فارس، مسائل مختلفی در ارتباط با جذب مربیان پیش‌دبستانی مطرح می‌شود با توجه به اینکه این نیروها قرار است در شغلی فعالیت کنند که مسؤول تربیت نسل‌های آینده هستند لازم است بکارگیری آنان براساس شایسته‌سالاری باشد.

86034/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نیروها - مربیان - براساس - پیش‌دبستانی - آموزش - پرورش - اسلامی - اینکه - حق‌التدریس - شورای - تربیت - نوشهر - کلاردشت - آزمون - استخدام - قانون - نماینده - چالوس - به‌صورت - اظهار - مراکز - پیکره - سلیقه‌ای - افراد - احمدی‌لاشکی - ضوابط - بسیاری - انسان‌سازی - پایان - کارخانه - زمینه - بکارگیری - خروجی - همکاری - تصویب - معلمان - تصریح - نمی‌شود - اضافه - نیروهای - تعداد - افزود - قاسمی - گزارش - افرادی - می‌شوند - آینده - امسال - اعلام - اشتغال - مسائل - مدارس - مدیرکل - مازندران - نیرویی - یادآور - تعطیلی - ندارد - درآمد - فعالیت - گفت‌وگو - شایعه - مشغول - اشاره -

نظر شما در مورد : از شایعه تا واقعیت جذب سفارشی مربیان پیش‌دبستان/تعطیلی مراکز تربیت معلم آسیبی بزرگ بر پیکره کارخانه ا...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها