آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آبان 1396 - ساعت : 12:51

کد مطلب: 35525 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

مازندشورا: نقش آمار و ارقام و شاخص های تخصصی به دست آمده از نتایج تحقیقات کارشناسان و اهل فن در هرزمینه در برنامه ریزی و توسعه شهری هر منطقه و به عنوان بخشی از پایه های تصمیمات اتخاذی در چشم انداز آینده انکار ناپذیر است.

مازندشورا: برای توسعه هر منطقه از کوچک ترین تا وسیع ترین نقطه ، مهم ترین کمک رسان به مسئولان و مدیران تصمیم گیر ، آمار و نتایج محاسبات و تحقیقات و برآوردهایی است که در طول زمان توسط محققان و کارشناسان خبره در آن زمینه انجام گرفته است.
بی شک خطای محاسباتی تا اندک درصدی در تمام محاسبات احتمالی است ، اما در هر حال همین ارقام و آمار نزدیک به یقین خود به عنوان بازوی محاسباتی مدیران کارایی زیادی دارد و می تواند تاحدودی در کنار دیگر عوامل مبنا قرار گیرد.
یکی از مشکلات عمده در استان مازندران طرح آمار و ارقام ضد و نقیض در مورد یک مساله واحد از سوی دستگاه های مختلف متولی آن امر است.
البته این تناقض را می توان در شهرها و استان های مختلف کشور و بین دستگاههای مختلف به دلیل سناریوی قدیمی موازی کاری، دید اما در استان مازندران این مشکل و به روز نبودن برخی آمار و اطلاعات و شاخص ها از سوی مدیران و نمایندگان دستگاه های مربوط تا جایی است که در نشست کارگروه بانوان و خانواده در استانداری ، ارقام و شاخص های اعلام شده در مورد برخی مسائل اجتماعی شهر از جمله طلاق و اعتیاد از سوی معاونت دانشگاه علوم پزشکی مورد انتقاد و نیازمند بروزرسانی اعلام شد.
این در حالی است که برای یک موضوع نیز متولیان مختلف اظهار به اعلام آمار و شاخص های مربوط می کنند که علاوه بر موازی کاری دستگاههای مختلف ، سردر گمی و ابهام به واسطه ضد و نقیض بودن آمار و ارقام در ذهن مخاطب ایجاد می کند.
اگر گوشه ای از ملاک تصمصم گیری و برنامه ریزی های شهری را مرتبط با این آمار و ارقام و شاخص های عنوان شده بدانیم مسلما هماهنگی دستگاه ها در کسب این آمار و شاخص ها و هماهنگ بودن و تطابق آمار، مهره موثر و بسیار مهمی در این مقوله است که این امر در استان مازندارن گویا مغفول مانده است.
به عنوان مثال آمارهای ضد و نقیض در زمینه طلاق که برخی کاهش و برخی افزایش را نشان می دهند، کودکان کار، نزاع و درگیری و اعتیاد از سوی پزشکی قانونی، قوه قضاییه، بهزیستی و برخی دستگاه های دیگر تنها نمونه هایی از آمارهای متناقضی است که نه تنها به مدیران شهری در تصمیم گیری کمک نمی کند بلکه سردرگمی رسانه ها و مردم را به دنبال دارد و در درازمدت بی اعتمادی مردم و رسانه ها به مدیران را در پی خواهد داشت و بر خلاف روند توسعه استان است.
مقوله هایی چون طلاق و اعتیاد و یا بیماری های غیرواگیر که بی شک در وضعیت جمعیتی هر استان بسیار موثرند حتما نیازمند اعداد و ارقام و شاخص های درست و علمی و مستند در نتیجه تحقیقات است تا بتوان بر آنها تکیه کرده و مبنای برنامه ریزی ها و توسعه و رفع این معضلات اجتماعی قرار داد.
** خبرنگار ایرنا در ساری

سياسي

يادداشت

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #ارقام #استان #مدیران #مختلف #دستگاه #عنوان #اعتیاد #برنامه #اعلام #مازندران #توسعه #آمارهای #اجتماعی #پزشکی #بسیار #رسانه #مقوله #نیازمند #مربوط #تحقیقات #زمینه #محاسبات #تصمیم #موازی #دستگاههای #محاسباتی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

*

*