مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 35525 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آبان 1396 -ساعت : 12:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

مازندشورا: نقش آمار و ارقام و شاخص های تخصصی به دست آمده از نتایج تحقیقات کارشناسان و اهل فن در هرزمینه در برنامه ریزی و توسعه شهری هر منطقه و به عنوان بخشی از پایه های تصمیمات اتخاذی در چشم انداز آینده انکار ناپذیر است.

مازندشورا: برای توسعه هر منطقه از کوچک ترین تا وسیع ترین نقطه ، مهم ترین کمک رسان به مسئولان و مدیران تصمیم گیر ، آمار و نتایج محاسبات و تحقیقات و برآوردهایی است که در طول زمان توسط محققان و کارشناسان خبره در آن زمینه انجام گرفته است.
بی شک خطای محاسباتی تا اندک درصدی در تمام محاسبات احتمالی است ، اما در هر حال همین ارقام و آمار نزدیک به یقین خود به عنوان بازوی محاسباتی مدیران کارایی زیادی دارد و می تواند تاحدودی در کنار دیگر عوامل مبنا قرار گیرد.
یکی از مشکلات عمده در استان مازندران طرح آمار و ارقام ضد و نقیض در مورد یک مساله واحد از سوی دستگاه های مختلف متولی آن امر است.
البته این تناقض را می توان در شهرها و استان های مختلف کشور و بین دستگاههای مختلف به دلیل سناریوی قدیمی موازی کاری، دید اما در استان مازندران این مشکل و به روز نبودن برخی آمار و اطلاعات و شاخص ها از سوی مدیران و نمایندگان دستگاه های مربوط تا جایی است که در نشست کارگروه بانوان و خانواده در استانداری ، ارقام و شاخص های اعلام شده در مورد برخی مسائل اجتماعی شهر از جمله طلاق و اعتیاد از سوی معاونت دانشگاه علوم پزشکی مورد انتقاد و نیازمند بروزرسانی اعلام شد.
این در حالی است که برای یک موضوع نیز متولیان مختلف اظهار به اعلام آمار و شاخص های مربوط می کنند که علاوه بر موازی کاری دستگاههای مختلف ، سردر گمی و ابهام به واسطه ضد و نقیض بودن آمار و ارقام در ذهن مخاطب ایجاد می کند.
اگر گوشه ای از ملاک تصمصم گیری و برنامه ریزی های شهری را مرتبط با این آمار و ارقام و شاخص های عنوان شده بدانیم مسلما هماهنگی دستگاه ها در کسب این آمار و شاخص ها و هماهنگ بودن و تطابق آمار، مهره موثر و بسیار مهمی در این مقوله است که این امر در استان مازندارن گویا مغفول مانده است.
به عنوان مثال آمارهای ضد و نقیض در زمینه طلاق که برخی کاهش و برخی افزایش را نشان می دهند، کودکان کار، نزاع و درگیری و اعتیاد از سوی پزشکی قانونی، قوه قضاییه، بهزیستی و برخی دستگاه های دیگر تنها نمونه هایی از آمارهای متناقضی است که نه تنها به مدیران شهری در تصمیم گیری کمک نمی کند بلکه سردرگمی رسانه ها و مردم را به دنبال دارد و در درازمدت بی اعتمادی مردم و رسانه ها به مدیران را در پی خواهد داشت و بر خلاف روند توسعه استان است.
مقوله هایی چون طلاق و اعتیاد و یا بیماری های غیرواگیر که بی شک در وضعیت جمعیتی هر استان بسیار موثرند حتما نیازمند اعداد و ارقام و شاخص های درست و علمی و مستند در نتیجه تحقیقات است تا بتوان بر آنها تکیه کرده و مبنای برنامه ریزی ها و توسعه و رفع این معضلات اجتماعی قرار داد.
** خبرنگار ایرنا در ساری

سياسي

يادداشت

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ارقام - استان - مدیران - مختلف - دستگاه - عنوان - اعتیاد - برنامه - اعلام - مازندران - توسعه - آمارهای - اجتماعی - پزشکی - بسیار - رسانه - مقوله - نیازمند - مربوط - تحقیقات - زمینه - محاسبات - تصمیم - موازی - دستگاههای - محاسباتی -

نظر شما در مورد : آش شله قلمکار برنامه ریزی شهری با آمارهای ضد و نقیض-فاطمه رحمتی**

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*