مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 35550 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آبان 1396 -ساعت : 15:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تئاتر شهر آمل ، توقف در پرده اجرائی

تئاتر شهر آمل ، توقف در پرده اجرائی

مازندشورا: ساری - ایرنا - با گذشت 2 سال از امضای تفاهمنامه و صدور مجوز برای ایجاد هشتمین تئاتر شهر کشور در شهرستان آمل و رسانه ای شدن آن ، ساخت این مرکز هنری و فرهنگی همچنان در حد حرف باقی مانده و هیچ اقدام عملی برای آن صورت نگرفته است .

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، تفاهمنامه ساخت تئاتر شهر در آمل در جلسه ای که آبان ماه سال 94 با حضور شماری از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیران استان مازندران و شهرستان آمل در محل فرمانداری آمل برگزار شد ، به امضای مسئولان وزارت ارشاد و مسئولان استان مازندران رسید.
در این تفاهم نامه مقرر شده که مجتمع فرهنگی - هنری امام خمینی (ره) آمل با ایجاد ساخت و بهسازی محل پلاتو ، استاندارد سازی سالن و مرمت اساسی ساختمان از سوی شهرداری و تجهیزات فنی سالن به لحاظ تخصصی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجموعه تئاتر شهر تبدیل شود.
اگر چه رسانه ای شدن این تفاهمنامه سبب خوشحالی اهالی فرهنگ و هنر مازندران بویژه شهرستان آمل شده بود ، ولی مسکوت گذاشتن آن با گذشت 2 سال این پرسش را برای آنان ایجاد کرده است که هدف امضای تفاهمنامه چه بوده است ؟
فعالان هنری شهرستان آمل که از کمبود سالن تمرینی و نبود امکانات حداقلی و حرفه ای انتقاد و گلایه دارند ، می گویند که با وجود ظرفیت های بسیار بالای هنری شهرستان ، متاسفانه فعالیت گروههای هنری با مشکلات و موانع زیادی در شهرستان مواجه است.
بررسی ها نشان می دهد اکنون فعالیت گروههای هنری آمل به حدی رسیده که گروهها باید هفته ها برای دستیابی به امکانات و تمران پشت نوبت قرار گیرند که این مشکل نارضایتی و گله مندی آنان را تشدید می کند.
بر اساس گزارش رسمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل ، هم اکنون 16 گروه تئاتر در این شهرستان آمل فعالیت می کنند که تاکنون 6 گروه نامشان را در این اداره ثبت کرده اند.
براساس اعلام همین اداره ، پارسال 26 نمایش توسط هنرمندان مستعد شهرستان آمل اجرا شد که 18 اجرا صحنه ای بود و این تعداد در تاریخ این رشته در این شهرستان بی سابقه و رو به رشد بوده است.
تنها مجموعه در حال فعالیت به لحاظ قابل قبول با امکانات حداقلی مجتمع فرهنگی و هنری ولی عصر (عج) آمل است که با توجه به تعدد گروههای مختلف فرهنگی و هنری ، بهره مندی همزمان برای همه گروههای زیرمجموعه اداره فرهنگ وارشاد اسلامی امکان پذیرنیست.
ازسوی دیگر ، مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی (ره) وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل نیز به لحاظ نبود و کمبود امکانات مورد نیاز برای فعالیت های حرفه ای هنرمندان گروه های نمایشی و دیگر گروه ها مورد اسقبال واقع نمی شود.
** منتظر اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه از سوی شهرداری هستیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در باره مسکوت ماندن تفاهم نامه سه جانبه میان این اداره کل ، مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل با گذشت 2 سال گفت که مصوبات شورا باید درکمیسیون انطباق شهرستان مصوب و پس از آن قابیلت اجرایی پیدا کند.
احد جاودانی افزود : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم منتظر اجرایی شدن هرچه سریع تر این مصوبه و طی شدن فرایند قانونی آن است.
وی ادامه داد : هر زمانی که شهرداری آمل برابر مفاد تفاهم نامه و موارد درخواست شده وظایف مربوط به خودش را که ساخت و ساز و تعمیرات مورد نیاز برای ایجاد مکان های جدید گروههای نمایشی است ، انجام دهد ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی نیز برای تجهیز فنی و تخصصی آن بلافاصله اقدام خواهند کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت : توسعه سالن آمفی تئاتر ، محل اجرا ، کف ، سالن بلک باکس با ظرفیت حدود 100نفر ، جایگاه تئاتر خیابانی به ظرفیت 120 نفر ، سه جایگاه پلاتو ، اتاق گریم ، لباس ، انبار ، دکور و نگارخانه در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی آمل برای تبدیل شدن به تئاتر شهر آمل پیش بینی و ایجاد خواهد شد.
جاودانی با بیان اینکه به طور دقیق هزینه هر یک از سه نهاد اکنون مشخص نیست و باید پس از مراحل ساخت و بازسازی ، برآورد کرد ، افزود : سهم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برای این طرح مهم زیرساختی بیش از 200 میلیون تومان است که برای تجهیز آن تامین اعتبار و اقدام خواهد کرد.
وی به قابلیت های بالای بخش فرهنگی و هنری شهرستان آمل اشاره کرد و گفت : شهرستان آمل از نظر رشد فعالیت های هنری از جمله تئاتر و هنرهای نمایشی ، قابلیت های فراوان و حرف های زیادی برای گفتن در سطح استان دارد و اجرایی شدن هرچه سریع تر مجموعه تئاتر شهر آمل ، خدمت بزرگی به جامعه هنری این شهرستان خواهد بود.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7327/1654

فرهنگي

تئاتر شهر

مازندران

آمل


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اسلامی - فرهنگ - ارشاد - شهرستان - اداره - تئاتر - مازندران - فرهنگی - نمایشی - فعالیت - گروههای - شهرداری - هنرهای - مجتمع - ایجاد - امکانات - تفاهم - وزارت - اجرایی - ظرفیت - اکنون - مجموعه - تفاهمنامه - خمینی - استان - جاودانی - مدیران - منتظر - هنرمندان - افزود - تجهیز - قابلیت - جایگاه - اقدام - پلاتو - زیادی - امضای - کمبود - مسکوت - تبدیل - حداقلی - گزارش - خبرنگار - تخصصی - بالای - مسئولان -

نظر شما در مورد : تئاتر شهر آمل ، توقف در پرده اجرائی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*