مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3583 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 03 اسفند 1391 -ساعت : 07:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ترافیک سوادکوه ضربه ای بر اقتصاد ایران

ترافیک برون شهری

ترافیک سوادکوه ضربه ای بر اقتصاد ایران

مازند شورا: محور شیرگاه – زیراب به دلیل قرار گرفتن در یکی از شاهراههای اصلی ایران همیشه پر تردد بوده است.باریکی جاده در نقاط مختلف و پیچ و خم های متعدد آن سبب کندی حرکت وسایل نقلیه در این محور می‌شود. به طوری که درطول ایام تعطیلات و بعضی از روزهای خاص شاهد ترافیک‌های سنگینی در این محور هستیم.

مازند شورا: محور شیرگاه – زیراب به دلیل قرار گرفتن در یکی از شاهراههای اصلی ایران همیشه پر تردد بوده است.

باریکی جاده در نقاط مختلف و پیچ و خم های متعدد آن سبب کندی حرکت وسایل نقلیه در این محور می‌شود. به طوری که درطول ایام تعطیلات و بعضی از روزهای خاص شاهد ترافیک‌های سنگینی در این محور هستیم.

طی چند روز گذشته ترافیک نامتعارفی بر این محور سایه افکنده و ما را به یاد تعطیلات نوروزی انداخته اما هنوز یرای ترافیک نوروزی زود است علت این امر را باید در وضعیت نا مطلوب آسفالت جاده در محل تونل بین شهری جستجو کرد.

گفتنی است که طول ترافیک از هر طرف تونل به 5 کیلومتر میرسد که با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه میرسیم که برای 10 کیلومتر ترافیک در سه لاین جاده، به ازای اختصاص 5 متر فضا به هر خودرو حودود 6000 خودرو در ترافیک قرار می‌گیرند که با احتساب 10 ساعت ترافیک در روز برای حداقل 3 روز، 30 ساعت توقف ترافیکی برای هر خودرو داریم که اگر هر اتومبیل به طور متوسط در هر ساعت 1 لیتر سوخت مصرف کند در طول این 3 روز 180000 لیتر سوخت مصرف شده است که بهای هر لیتر آن4000 ریال می‌باشد.

 پس در این سه روز ترافیک مبلغی معادل 720000000 ریال سوخت به هوا می‌رود. با بسط دادن این مسئله متوجه هدر رفت سرمایهء زیادی در طول روز در کل کشور خواهید شد که با توجه به تحریم اقتصادی بار بسیار گرانی را بر دوش اقتصاد کشور می‌گذارد علاوه بر این از لحاظ زیست محیطی نیز آلودگی هوا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و مسئله مهمتر این که ساعات بسیاری از عمر گران بهای ما را به هدر می‌دهد که با هیچ سرمایه ای قابل جبران نیست نتیجه این که ترافیک بر چهار عنصر اقتصاد، سلامت جسمانی، سلامت روانی و محیط زیست ما تاثیر می گذارد که بعضی از آنها قابل جبران نیست برای رفع این معضل چند راهکار پیشنهاد می گردد.

  1. استاندار سازی جاده های کل کشور
  2. عریض کردن جاده ها در محورهای کوهستانی و پر تردد
  3. ایجاد راهها و جاده های جدید
  4. نگهداری و مراقبت دقیق و مناسب از جاده های کشور

علیرغم اینکه برای انجام این پروژها مبالغ هنگفتی باید هزینه کرد اما انجام آن در بلند مدت سود فراوانی را از طریق صرفه جویی در مصرف سوخت نصیب کشور می‌گرداند که با استفاده از آن می توان به روند رشد کشور سرعت بخشید این عمل ما را یک گام به سمت تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نزدیک تر می گرداند.

خوشبختانه مامورین زحمت کش اداره راه و ترابری بالاخره بعد از چند روز معطلی امروز دست به کارشده و توانستند با ترمیم بخش آسیب دیده آسفالت جاده مشکل را برطرف نموده و با همکاری راهنمایی و رانندگی شهرستان ترافیک را روان نمایند و جلوی هدر رفت هر چه بیشتر سرمایه ملی را در سوادکوه بگیرند، امید است در آینده این گونه موارد با سرعت بیشتری برطرف گردد و این مورد تمرینی باشد در جهت آمادگی کامل برای کنترل ترافیک در تعطیلات نوروزی.

 

منبع: ونگ والینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حمل و نقل، سوادکوه، - -

نظر شما در مورد : ترافیک سوادکوه ضربه ای بر اقتصاد ایران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها